Første bind i Torborg Nedreaas’ opvæksttrilogi
Norske Torborg Nedreaas fik sit store gennembrud med romanen Trylleglasset, der også blev tildelt Kritikerprisen, da den udkom i 1950. Trylleglasset og de to følgende bind i trilogien er blandt de mest læste og elskede opvækstfortællinger i norsk litteratur. Nu udkommer den for første gang på dansk i Lotte Kirkebys oversættelse.

Torborg Nedreaas’ forfatterskab oplever i disse år en opblomstring over hele verden. Sidste år blev romanen Af måneskin gror der ingenting solgt til oversættelse til mere end 20 forskellige sprog. Forfatterskabet, der ofte kredser om hårde kvindeskæbner er stadig aktuelt.
Trilogien om pigen Herdis, der indledes med Trylleglasset, er en af de helt store opvækstfortællinger i norsk litteratur. Med sin naturalistiske stil og store indsigt i
barnets psykologi skrev Torborg Nedreaas en roman med Herdis som hovedperson, men også en roman, som gennem Herdis’ blik viser en samfundskritisk spejling af verden, som vi kender det fra f.eks. Tove Ditlevsens Barndommens gade.
Herdis bor sammen med sin mor og far i en lejlighed i 1910’ernes Bergen. Hun befinder sig mest nede på gaden med de andre børn, hun leger og har veninder, men Herdis’ levende fantasi og følsomme sind gør, at hun har svært ved at begå sig og trives i børneflokken. En dag stjæler hun et lille glasprisme fra en anden pige. Når Herdis kigger gennem prismet, stråler verden i et hav af farver og nye ting åbenbarer sig. Verden viser sig på en måde, som Herdis langt foretrækker frem fra den grå og regnfulde hverdag i Bergen.
Torborg Nedreaas (f. 1906, d. 1987) var med sin psykologiske realisme et stort navn i samtidslitteraturen i Norge. I debuten, Bak skabet står øksen, fra 1945 skrev hun om tyskerpigernes barske skæbner, og i Af måneskin gror der ingenting fra 1947 skrev hun om et samfund, der tvinger kvinder til livsfarlige illegale aborter. Sidst år udgav Turbine Lotte Kirkebys nyoversættelse af romanen.
Trilogien om Herdis er fortsat Torborg Nedreaas’ mest læste og elskede romaner i Norge, de to følgende bind udkommer på dansk i maj og august 2025.
Fakta om romanen:
Trylleglasset
Forfatter: Torborg Nedreaas
Oversætter: Lotte Kirkeby
Forlag: Turbine
ISBN: 9788743605263
Sidetal: 242
Vejl. pris: 249,95 kr.
Udgivelsesdato: 30. januar 2025
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Om Turbine Forlaget
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Hvil i fred – mens du stadig lever9.6.2025 09:17:00 CEST | Pressemeddelelse
I Hvilekuren er den norske læge og forfatter til bestselleren Pulskuren, Torkil Færø, på jagt efter de ting, der kan få hvilepulsen ned, så vi på den lange bane lever bedre, sundere og længere liv.
Strik Astrid Lindgrens eventyrlige verden frem3.6.2025 11:12:12 CEST | Pressemeddelelse
Astrid Lindgren har begejstret generationer med sine vidunderlige historier om børn, leg og masser af eventyr. KlompeLOMPE-designerne har ladet sig inspirere af de mange fantastiske historier og karakterer til de strikkeopskrifter, der nu udkommer i Strik fra Astrid Lindgrens verden.
Martin Glaz Serup skriver om vold, avantgarde og forældrefremmedgørelse i sin romandebut13.5.2025 09:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Del af livet er titlen på Martin Glaz Serups første roman. Den roman, han har skrevet på de seneste otte år, er han nu klar til at sende ud i verden.
Camilla Kjems: Jeg har lært at omfavne livets kaos og erfaret posttraumatisk vækst12.5.2025 09:27:00 CEST | Pressemeddelelse
Lotuseffekten – Kunsten at finde ro og styrke i livets kaos er titlen på Camilla Kjems’ nye bog, hvor hun med afsæt i sine egne livserfaringer søger svar på, hvordan vi kan vokse gennem modgang. Den smukke lotusblomst har en særlig evne til at være selvrensende, og den egenskab er essensen af det svar, Camilla finder frem til.
Ny satirisk roman af Halle Butler8.5.2025 09:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Halle Butlers satiriske samtidsroman Banalt mareridt om den kultur og verdensopfattelse, der præger det moderne samfund og nutidens mennesker, udkommer nu på dansk i oversættelse af Sigrid Adamsson.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum