Landbrug & Fødevarer: Bocuse d’Or styrker Danmarks position som gastronomination
Stort tillykke til Sebastian Holberg Svendsgaard og Phillip Nilsen samt hele deres hold, som med deres imponerende anden plads i den prestigefyldte kokkekonkurrence Bocuse d’Or igen sætter Danmark på verdenskortet. Deres præstation fremhæver de gode danske råvarer, et tårnhøjt fagligt niveau og den store kreativitet i dansk gastronomi.

Landbrug & Fødevarer har støttet Bocuse d’Or siden 2016. Det gør vi for at fremme fagligheden, styrke niveauet i kokkefaget og medvirke til en øget branding af Danmark som en førende fødevare- og gastronomination.
”I Landbrug & Fødevarer glæder vi os over det flotte resultat ved Bocuse d’Or, som endnu en gang bekræfter Danmarks position som en af de førende gastro- og fødevarenation. Vi er stolte af at støtte Bocuse d’Or Akademiet i Danmark og bidrage til Sebastian Holbergs imponerende præstation sammen med en række andre sponsorer,” siger Mette Jasper Gammicchia, formand for Bocuse d’Or Akademiet og afdelingschef i Landbrug & Fødevarer, og fortsætter:
”Dansk succes i internationale kokkekonkurrencer som Bocuse d’Or understøtter både talentudviklingen i dansk gastronomi og synliggør kokkefaget samt det høje tekniske niveau, som kandidaterne præsterer. Det smitter positivt af på hele fødevareerhvervet, skaber opmærksomhed om vores høje standarder i udlandet og styrker udviklingen af bæredygtige kvalitetsfødevarer. Forhåbentlig kan en dansk topplacering også inspirere flere til at vælge kokkefaget og bidrage til øget rekruttering,” afslutter Mette Jasper Gammicchia.
Igen stort tillykke med anden pladsen til hele det danske hold!
Kontakter
Landbrug & Fødevarer pressetelefon
Tlf:33394520presse@lf.dkOm Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
L&F Øko-formand: Positivt, at man politisk støtter op om økologien15.4.2025 12:06:16 CEST | Pressemeddelelse
De danske politikere har et mål om, at det økologiske areal i Danmark skal være fordoblet frem mod 2030. Ny politisk aftale omrokerer i støtten til det økologiske landbrug for at gøre det mere attraktivt for landmænd at dyrke økologisk. Det glæder formand for økologisektionen i Landbrug & Fødevarer, Hans Erik Jørgensen.
Ny aftale gør det lettere at sælge økologi til Japan5.4.2025 10:42:59 CEST | Pressemeddelelse
Nu bliver det lettere at sælge økologisk ost og kød til Japan. Det glæder Landbrug & Fødevarer, der i flere år har arbejdet sammen med Fødevarestyrelsen om at påvirke EU til at indgå en aftale, der letter salget af økologiske varer til Japan.
L&F om ny spildevandsaftale: Et udemærket første skridt, men politisk er man ikke i mål med spildevandsindsatsen2.4.2025 16:57:20 CEST | Pressemeddelelse
Miljøministeriet har offentliggjort en ny aftale, der skal reducere udledningen af næringsstoffer fra spildevand. Det er et udemærket første skridt, men Landbrug & Fødevarer hæfter sig også ved, at man endnu ikke leverer fuldt og helt på det mål, som er aftalt i Grøn Trepart.
Danmark er økologisk verdensmester11.2.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark fastholder sin position som verdens førende økologination med den højeste markedsandel i detailhandlen.
L&F: Lokale trepartsrepræsentanter er fundet – nu venter stor og svær opgave1.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
De lokale trepartsrepræsentanter for landbruget er fundet og er klar til at omsætte nationale ambitioner til lokale løsninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum