Amager er blevet et bibliotek rigere: Kom med til indvielse
Efter tre år med byggestøv og nedpakkede bøger kan det totalrenoverede Solvang Bibliotek nu åbne dørene for byens borgere. Det ’nye’ bibliotek fejres torsdag den 30. januar 2025, når der inviteres til indvielse med musik, teater og pandekager over bål.

Før var Solvang Bibliotek gemt væk, men nu står stedet frem med en ny indbydende facade.
Biblioteket på Amager har gennemgået en større renovering. Og tager man et kig indenfor, så er der også sket lidt.
Solvang Bibliotek har blandt andet fået masser af lys, en ny kultursal med plads til 80 personer, rum til fordybelse og god plads til børnenes første møde med bøger.
”Renoveringen af Solvang Bibliotek er en del af en større områdefornyelse af Urbanplanen, der forhåbentlig kan skubbe til nye fællesskaber og initiativer. I København skal vi have kulturtilbud i alle bydele, og med renoveringen kan Solvang Bibliotek nu danne ramme om fællesskab og kulturoplevelser for både bydelens store og små beboere – og alle andre københavnere,” siger Mia Nyegaard (RV), der er kultur- og fritidsborgmester i Københavns Kommune.
Arrangementskalenderen er allerede spækket med aktiviteter. Både børn og voksne kan glæde sig til håndarbejde og højtlæsning, barselscafé, børneteater og et vaskeægte Amager Bal med folkemusik- og dans.
”Solvang Bibliotek er også lokalområdets kulturhus, og den nye store kultursal giver et væld af nye muligheder for at skabe tilbud og aktiviteter for beboerne i området,” fortæller biblioteksleder i Amager Vest, Kirsten Sass Egebo.
Det begejstrer også den frivillige kulturforening Liv i Sundby, der i en årrække har arrangeret foredrag, børneteater og forfatter-møder på Amagers biblioteker og beboerhuse.
”Vi er enormt glade for at Solvang Bibliotek er åbnet igen, og at vi kan bruge den nye flotte kultursal til nogle af vores arrangementer. Til maj har vi f.eks. inviteret Morten Pape, der er vokset op her i Urbanplanen, til at holde foredrag om sin nye bog, og i februar kommer fotograf Katrine Ring og fortæller om gadekunstneren Banksy,” lyder det fra Bente Vedel Larsen, der er frivillig i Liv i Sundby.
Torsdag den 30. januar 2025 indvies biblioteket med musik, teater og pandekager over bål.
Indvielsen er arrangeret i samarbejde med Liv i Sundby, Amagerplanen, LykkeBazaren, Børnekulturhus Ama’r, Ørestad Bibliotek, Kulturhuset Islands Brygge, Islands Brygge Bibliotek og Kvarterhuset.
Pressen er velkommen til indvielsen.
Program for åbningen
- Kl. 14.00: Dørene åbner
- Kl. 14.30: Indvielse ved kultur- og fritidsborgmester Mia Nyegaard
- Kl. 14.45: Tale ved bydelschef Thomas Bøgh og Liv i Sundbys formand, Sanne Jaensch
- Kl. 15-17: Oplev show ved Stylte Signe, Musik ved Andreas Ugorskij og Franz Bomberg, lav din egen kæphest med LykkeBazaren, få frø i frøbanken og lav en lækker pandekage over bålet. Bliver du sulten, kan du købe mad i foodtrucken.
Om Solvang Bibliotek
- Der er adgang til biblioteket alle ugens dage kl. 7-20 med betjening i udvalgte tidsrum.
- Solvang Bibliotek har bl.a. fast barselscafé, håndarbejde og højtlæsning, en frøbank og huser desuden mange af Kulturforeningen Liv i Sundbys arrangementer, der er åbne for alle.
- Solvang Bibliotek indgår i et tværgående samarbejde mellem bibliotek, skole, sundhedsplejersker, boligselskaber og lokale foreninger.
Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt Kultur- og Fritidsforvaltningen(modtager ikke SMS)
Tlf:3366 2345Billeder

Om Kultur- og Fritidsforvaltningen
Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Havneværterne sejler hele sommeren – men ordningen står til udløb til september26.6.2025 21:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når sommeren rammer København, bliver byens havn endnu mere populær som et rekreativt samlingspunkt for københavnere og turister. Det betyder også sæsonstart for kommunens havneværter, og de næste 4 dage med øget sejlads på grund af festlivet og de mange studenter, der springer ud i disse dage.
Parkens historiske sæder får nyt liv på Østerbro Stadion23.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når F.C. København i dag tager hul på udskiftningen af de ikoniske røde sæder i Parken, markerer det ikke kun et nyt kapitel for nationalstadionet, men også starten på et nyt liv for 2.000 af sæderne.
FerieCamp fylder sommerferien med gratis aktiviteter20.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når skoleklokkerne ringer ud til sommerferie, ringer FerieCamps ind til seks uger fyldt med sjove og seje aktiviteter for børn og unge.
Københavnske idrætsforeninger bakker op om Skole OL19.6.2025 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Mødet med nye sportsgrene, aktive fællesskaber og glæden ved bevægelse er i fokus, når københavnske idrætsforeninger hjælper med at afvikle DIF Skole OL i København.
23 festivaler får penge fra Københavns Kommunes festivalpulje11.6.2025 15:38:03 CEST | Pressemeddelelse
Kultur- og Fritidsudvalget deler over tre millioner kroner ud til københavnske festivaler næste år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum