Næstved Kommune baner vej for folkeligt samarbejde på tværs af Femern Bælt
28.1.2025 08:15:00 CET | Næstved Kommune | Pressemeddelelse
Med en bevilling på 4,3 millioner kroner fra EU og Region Sjælland skal Næstved Kommune styrke det folkelige samarbejde på tværs af Femern Bælt. Dannelsen af et tættere netværk giver borgere og foreninger mulighed for at søge støtte til aktiviteter, der øger samarbejdet i regionen.

Et nyt EU-projekt, NETE (NEtwork Transversal Empowering), der er godkendt af Interreg Deutschland-Danmark, skal skabe stærkere mentale forbindelser mellem Danmark og Tyskland og bygge bro mellem borgerne og foreninger i grænseregionen. Næstved Kommune er én af de bærende kræfter i projektet.
- NETE-projektet gør det muligt for Næstved Kommune at styrke samarbejdet mellem danskere og tyskere. Vi vil starte EU-finansierede initiativer, der styrker foreningslivet og hjælper borgerne med at udnytte de muligheder, som den kommende faste Femern Bælt-forbindelse vil skabe, siger chefkonsulent i Næstved Kommune Jesper Pers og fortsætter:
- For Næstved Kommune betyder samarbejdet med tyske aktører en unik mulighed for at bringe internationale ressourcer direkte til borgerne, fx gennem kulturprojekter, klimainitiativer og demokrati-tiltag.
Fra vision til virkelighed
Den faste Femern Bælt-forbindelse åbner i 2029. Den vil skabe nye muligheder for samhandel, kulturel udveksling og fælles aktiviteter på mange områder. Visionen er, at der skal skabes et stærkt fællesskab i Femern Bælt-regionen. For at gøre visionen konkret fokuserer Næstved Kommune på tre indsatser:
- Bygge bro mellem aktører i Danmark og Tyskland
- Fremme viden om EU-støtte
- Netværksopbygning og netværksdannelse
Næstved Kommune støtter dansk-tyske initiativer med EU-midler fra den såkaldte Borgerprojektfond. NETE-samarbejdet skal bidrage til, at endnu flere borgere og foreninger fra Næstved får gavn af europæiske støttemidler.
OM NETE
NETE har modtaget 13,5 millioner kroner fra Den Europæiske Fond for Regionaludvikling. Ambitionen er at styrke relationer mellem offentlige forvaltninger, foreninger og institutioner på tværs af Femern Bælt, samt initiere samarbejder, der tackler fælles udfordringer på følgende områder:
- Livsstil og sundhed: Fælles initiativer, der sikrer sunde og bæredygtige rammer for borgernes liv.
- Natur og klima: Tværnationalt samarbejde, der kombinerer dansk og tyske ekspertise, for at beskytte miljøet og udvikle innovative, klimavenlige løsninger.
- Demokrati og medborgerskab: At styrke demokratiske værdier og borgerinddragelse i grænseregionen, for dermed at give alle mulighed for at deltage i udviklingen af deres lokalområde.
PROJEKTPARTNERSKABET
Fra Danmark:
- Region Sønderjylland-Schleswig, Aabenraa Kommune
- Næstved Kommune
- Region Syddanmark
- University College Syd
Fra Tyskland:
- Hansestadt Lübeck, Bereich Schule und Sport
- Kreis Ostholstein
- Land Schleswig-Holstein, Geschäftsstelle Dänemark-Zusammenarbeit des Landes IX DK1
- Fachhochschule für Verwaltung und Dienstleistung (FHVD), Altenholz
- Stadt Flensburg, Kulturbüro Flensburg
- Kulturstiftung des Kreises Schleswig-Flensburg, Kreis Schleswig-Flensburg
- Stiftung Nordfriesland
Nøgleord
Kontakter
Jeppe PersChefkonsulentCenter for Kultur og Borgerservice, Næstved Kommune
Tlf:2346 6032jceper@naestved.dkAnke RathertSpecialist for dansk-tysk samarbejde, Næstved Kommune
Tlf:55 88 30 14ankrat@naestved.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Fra sidelinjen til banen: Knap hver tredje ung i Startblokken i Næstved Kommune er kommet videre i job eller uddannelse8.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et år efter opstarten viser erfaringerne, at fællesskab og idræt kan være en alternativ vej til både job, uddannelse og øget trivsel for unge, der står uden for arbejdsmarkedet og uddannelsessystemet.
Ny teknologi skal støvsuge Snesere Sø7.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et forskningsprojekt skal med ny robotteknologi forbedre vandkvaliteten i Snesere Sø. Det vil skabe et mere varieret dyre- og planteliv og give både borgere og besøgende en bedre oplevelse i landskabet. Næstved Kommune inviterer 16. september interesserede borgere på guidet infotur omkring søen.
Ny pris på 25.000 kroner skal hylde Næstveds sociale ildsjæle3.9.2026 13:22:38 CEST | Pressemeddelelse
En ny årlig pris skal anerkende personer, foreninger og fællesskaber, der gør en særlig forskel gennem frivilligt socialt arbejde i Næstved Kommune. Alle kan indstille kandidater til Trelleborg Fondens Frivilligpris, der er på 25.000 kroner.
Næstved er den mest erhvervsvenlige kommune på Sjælland, Fyn og øerne2.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Kommune lander på en flot 13. plads på Dansk Industris liste over landets mest erhvervsvenlige kommuner – og for andet år i træk er kommunen igen den mest erhvervsvenlige af kommunerne på Sjælland, Fyn og øerne. Undersøgelsen viser blandt andet, at virksomhederne oplever en markant forbedret dialog med kommunen.
Budgetkatalog for 2027 på 64 mio. kr. sendes i høring25.8.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Kommune beder medarbejdere, råd og nævn om at kvalificere de politiske prioriteringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
