Samtale med USA’s nye udenrigsminister
24.1.2025 17:39:46 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har i dag haft en samtale med den nye amerikanske udenrigsminister Marco Rubio.
Samtalen handlede om Ukraine, europæisk sikkerhed og situationen i Mellemøsten.
Arktisk sikkerhed var ikke på dagsordenen, men der var enighed om, at det skal drøftes mellem USA, Danmark og Grønland på et senere tidspunkt.
Samtalen fandt sted i en god og konstruktiv tone og varede i 20 minutter. Der var enighed om, at det dansk-amerikanske forhold er stærkt, og det blev aftalt at holde tæt kontakt fremover og snarest muligt mødes personligt.
I mellemtiden fortsætter samtalerne på embedsmandsniveau i Washington.
På spørgsmålet om byrdedeling i NATO betonede udenrigsministeren, at Europa – og Danmark – er klar til at løfte en større del af ansvaret for egen sikkerhed.
Udenrigsministeren nævnte vigtigheden af fortsat støtte til Ukraine.
Han fremhævede, at Ukraine ikke blot kæmpede for sin egen overlevelse, men for hele Europas og Vestens sikkerhed.
Udenrigsministeren sagde også, at Danmark er klar til at skrue yderligere op for presset på Rusland, blandt andet ved at indføre nye sanktioner og sætte endnu hårdere ind over for den russiske skyggeflåde.
Udenrigsministeren takkede desuden for USA’s lederskab i at tilvejebringe en våbenhvile i Gaza og understregede behovet for sammen at arbejde henimod målet om en varig to-statsløsning.
For yderligere pressespørgsmål, kontakt pressevagten +45 61 97 92 47 (ikke SMS) og pressevagten@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark tilbyder hjælp til adopterede til Danmark fra Sydkorea, Indien, Vietnam og Libanon4.9.2026 15:06:00 CEST | Nyhed
Nu kan internationalt adopterede fra Sydkorea, Indien, Vietnam og Libanon få hjælp i deres søgen efter egen historie og oprindelig slægt. Adopterede kan få konkret og individuel hjælp med processen med at få indsigt i deres adoptionssag i landene. Læs mere her.
Lars Løkke Rasmussen genåbner Danmarks ambassade i Syrien31.8.2026 18:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har i dag genåbnet den danske ambassade i Syrien. Ambassadeåbningen understreger Danmarks ambition om aktivt at bidrage til genopbygningen af Syrien.
Danmark styrker den humanitære indsats i Sudan med 100 millioner kroner24.8.2026 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen annoncerer et nyt bidrag på 100 millioner kroner til Sudan, hvor verdens største humanitære krise udspiller sig på fjerde år.
Udenrigsministeren leder FN's Sikkerhedsråd med fokus på Ukraine, Sudan og konflikt og sult24.8.2026 09:14:29 CEST | Pressemeddelelse
Den 24. og 25. august besøger udenrigsminister, Lars Løkke Rasmussen, New York, hvor Danmark i august har formandskabet for FN’s Sikkerhedsråd.
Udenrigsministeriet ansætter særlig rådgiver1.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet ansætter Jonas Juul Bisserup Bechfeldt som særlig rådgiver for udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum