Murerfirmaet E.L.S. – Murer på Fyn hjælper boligejere med facaderenovering, nyt badeværelse og andre opgaver, der giver større boligglæde og samtidig øger boligens pris
24.1.2025 08:28:37 CET | Meresalg Marketing | Pressemeddelelse
Kan en udgift til boligforbedring rent faktisk vise sig at betale sig tilbage, uanset om du bliver boende eller sælger din bolig? Murerfirmaet E.L.S. https://www.murerfirmaet-els.dk/ har specialiseret sig i bl.a. facaderenovering, der ikke blot gør boligen smukkere at se på og mere værd, men også hjælper boligejere til at spare tusindvis af kroner på varmeregningen.

For boligejere er vedligeholdelse af boligen en stor udgiftspost på budgettet og hvor det nogle gange kan føles som en sur udgift, så er der også situationer, hvor det rent faktisk kan vise sig at give et positivt resultat på bundlinjen at foretage udgiften. Det gælder f.eks. ved renovering af badeværelser, der kan gøre en bolig mere tiltrækkende for potentielle købere eller en facaderenovering, hvor der, ifølge Videncenter Bolius, kan spares op til 5.000 kr. om året ved at efterisolere ydervæggen.
Netop facaderenovering er ét af specialerne hos det Middelfart-baserede murerfirma E.L.S. Som de forklarer på deres hjemmeside: ”Det er en udfordring at vælge facaderenovering til dit hus. Én type facaderenovering passer til ét hus, mens en anden type er bedre til et andet hus. Derfor tager vi også en udførlig samtale om, hvilken facaderenovering der passer bedst til dit hus i forhold til stil, budget og tidsramme.”
Nedsæt dit co2-aftryk
Murerfimaet E.L.S. tilbyder en række ydelser, der dels kan gøre din bolig mere værd, men også forbedre herlighedsværdien når du bliver boende i din bolig. Nogle forbedringer kan også give nogle pluspoint på samvittighedskontoen ved f.eks. at nedsætte boligens co2-udledning, så din boligforbedring således både bliver en gevinst for dig og klimaet.
Vidste du? Et typisk dansk hus på 100 m², der bliver efterisoleret og bruger naturgas til opvarmning, kan spare op til 1-1,5 ton CO2 årligt ved en facaderenovering, samtidig med at energiregningen reduceres væsentligt.
Hvis du bor på Fyn, Trekantsområdet eller omkring Middelfart, kan murerfirmaet E.L.S. hjælpe dig med opgaver som renovering af badeværelser, flisearbejde, tilbygninger, restaurering, støbning af gulv samt facaderenovering.
For yderligere information om murerydelser på Fyn, kontakt da Murerfirmaet E.L.S. direkte.
Følg pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Det danske vejr og det rette tøjvalg10.3.2026 08:52:47 CET | Pressemeddelelse
Vejret i Danmark kan snyde meget, og de fleste har oplevelsen af, at det ikke rigtigt er til at regne med. Alle har prøvet at vågne op en kold forårsdag, hvor regnen vælter ned, og hvor man hurtigt fortryder, at man har pakket vinterjakken langt væk. Men så snyder vejret senere på dagen, når du er godt pakket ind i varmt tøj, og skyerne pludseligt forsvinder, og solen dukker frem og bader dig i varme.
PRESSEMEDDELELSE: Data fra 50.000 træningssessioner bekræfter -1-2 gange om ugen er nok9.3.2026 10:03:39 CET | Pressemeddelelse
Nordic Performance Training deler data fra 50.000+ sessioner: 1-2 velstrukturerede styrketræninger om ugen giver markante resultater for de fleste voksne.
Når skiltet viser vejen: Derfor er visuel kommunikation blevet en strategisk kerneopgave4.3.2026 14:55:23 CET | Pressemeddelelse
I en tid hvor både borgere og kunder forventer hurtig orientering og klare beskeder, er skilte rykket fra at være praktiske nødvendigheder til at blive en strategisk del af enhver organisations kommunikation. Skiltet ved indkørslen, henvisningen i foyeren eller piktogrammet på lagergangen er ikke længere bare pynt på væggen. Det er en styring af adfærd, en sikkerhedsfaktor og et visitkort på én gang.
Køreskolen Rabalderstræde i Roskilde sætter oplevelsen i førersædet25.2.2026 11:49:57 CET | Pressemeddelelse
Køreskolen Rabalderstræde i Roskilde er en køreskole, der har stort fokus på, at eleverne skal føle sig trygge bag rattet. De tilbyder både kørekort til bil og generhvervelse af kørekort med fokus på tryghed, kvalitet og gennemsigtighed. Køreskolen er centralt placeret i Musicon-kvarteret på Rabalderstræde – tæt på uddannelsesinstitutioner som ZBC, Teknisk Skole og 10. klassecentret, hvilket gør det nemt at kombinere skole og arbejde.
Rødvin på bordet: Når hverdagsluksus møder danskernes travle liv25.2.2026 08:40:57 CET | Pressemeddelelse
Danskerne arbejder mere fleksibelt end nogensinde, men oplever samtidig et stigende pres i både arbejdsliv og familieliv. Midt i mails, møder og madpakker søger flere en enkel måde at skabe små lommer af ro i hverdagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum