Milliarder på vej til Ukraines genopbygning
22.1.2025 12:10:24 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Der er nu indgået aftale om et vindmølleprojekt på 64 vindmøller til genopbygningen af kritisk, grøn infrastruktur i Ukraine. Projektet har potentialet til at levere grøn og sikker strøm til 700.000 husstande i Ukraine.
Mørklagte byer som følge af store ødelæggelser på den kritiske infrastruktur. Det er nogle af konsekvenserne af de massive missilangreb, som Ukraine har oplevet i de over 1000 dage, der er gået, siden Rusland invaderede landet.
Men nu er Danmark klar med et bidrag, der skal støtte genopbygningen af den kritiske infrastruktur i Ukraine. For der er netop indgået aftale om en ny vindmøllepark mellem det ukrainske selskab DTEK og danske Vestas. Projektet er bl.a. blevet en realitet gennem en statsgaranti på 2,85 mia. kr., der er stillet gennem Ukraine Fonden under Danmarks Eksport- og investeringsfond.
Erhvervsminister Morten Bødskov:
”Vi skal stå skulder ved skulder med Ukraine. For Putin fortsætter sine overgreb mod ukrainerne og sine målrettede angreb mod kritisk infrastruktur. Derfor skal vi sørge for, at Ukraine har et stærkt værn og det kan vi nu bygge med denne aftale. Danmarks grønne styrkeposition har potentialet til at levere helt afgørende bidrag til den ukrainske genopbygning og dermed den ukrainske frihedskamp. Og med en milliardstor garanti sikrer vi sammen med EIFO og Vestas landets kritiske infrastruktur, som i lyset af krigen er helt afgørende for landet. Alt sammen så Ukraines mørke nutid kan blive afløst af en grønnere fremtid.”
Peder Lundquist, adm. direktør i EIFO:
"Dette er en fantastisk mulighed for EIFO til at støtte vedvarende energi i Ukraine, hvilket styrker landets energisikkerhed og skaber en grønnere fremtid i det krigshærgede land, og vi er stolte af at bidrage til landets største vindprojekt nogensinde. EIFO har nu finansieret over 15 ukrainske projekter med dansk erhvervsliv på tværs af kritiske sektorer, herunder energi, vand og landbrug."
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Ændring af eksportkontrolloven skal sikre danske virksomheders fortsatte drift27.8.2026 10:27:16 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være muligt for danske virksomheder at køre videre, selvom de er ejet eller kontrolleret af personer, der havner på EU’s sanktionsliste. Tiltaget skal sikre beskyttelse af danske arbejdspladser og dansk produktion.
Dansk life science står stærkt trods global uro24.8.2026 13:54:23 CEST | Pressemeddelelse
Trods uro og høje energipriser klarer den danske life science-industri sig godt, viser ny analyse fra Erhvervsministeriet. I 2025 eksporterede industrien for 208 mia. kr. direkte fra Danmark.
Lidegaard sætter konkurrencekraft og forsvarsindustri på dagsordenen i Paris18.6.2026 11:46:14 CEST | Pressemeddelelse
Under besøget vil erhvervs- og konkurrencekraftsministeren have fokus på, hvordan man styrker samarbejdet mellem Danmark og Frankrig inden strategiske og innovative industrier i en verden præget af uro.
Ministeroverdragelse i Erhvervsministeriet3.6.2026 10:12:44 CEST | Pressemeddelelse
Pressen inviteres til overdragelsesforretning i Erhvervsministeriet kl. 14.00.
Bødskov: Ulovligt billigt bras fra tredjelande er gift for EU26.2.2026 09:00:05 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til Bruxelles for at deltage i dagens EU’s konkurrencerådsmøde. Med sig har han en klar vej til at tøjle de massive problemer med onlinemarkedspladser fra tredjelande, som fx Temu.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum