Ledige pladser i bibliotekets Tegneserieklub
Sidste år startede Næstved Bibliotek med succes en populær læsekreds for voksentegneserier. Nu udvides Tegneserieklubben med få ekstra pladser, inden læsekredsen atter mødes fire onsdage i foråret.

Næstved Biblioteks kulturformidlere Erik og Martin er ivrige tegneserielæsere og startede i efteråret 2024 en læseklub, hvor fokus er på tegnede fortællinger. Nu vender konceptet tilbage med fire mødegange i foråret, alle onsdage kl. 19:00-20:30. Til hver gang har alle læsekredsens tilmeldte medlemmer læst samme tegneserie, som der så er en fælles snak om.
Hvordan var oplevelsen af det læste? Hvad gjorde særligt indtryk? Hvilke temaer synes vi tegneserien kredser om? Hvad synes vi om stregen, og dén måde historien blev fortalt visuelt? Der vil helt sikkert være masser at tale om.
Som deltager i læseklubben behøver du ikke være ekspert eller garvet tegneserielæser for at kunne bidrage til snakken eller opdage nye facetter ved det læste. Du skal blot have lyst til at dykke ned i tegneseriernes farverige, visuelle univers sammen med andre og indgå i et hyggeligt fællesskab, hvor vi beriger hinandens læseoplevelse med vores holdninger og tanker om det læste.
Hygge og inspiration
Erik og Martin går efter at udvælge værker med gode historier og gerne noget, der overrasker eller udfordrer, hvad man sædvanligvis forventer af en tegneserie.
Nogle gange bruger vi måske hele tiden på at snakke om det læste, andre gange kan vi have tid til overs til en hyggesnak om, hvad vi hver især ellers læser. Her kan vi inspirere hinanden med anbefalinger medbragt hjemme fra reolen.
Og måske fortæller Erik eller Martin også om nogle af bibliotekets nye tegneserie-indkøb, som kan lånes med hjem.
Et begrænset antal pladser
Deltagelse er i Tegneserieklubben er gratis, men kræver forudgående tilmelding via bibliotekets hjemmeside, naesbib.dk. Tilmelding gælder for alle fire mødegange, d. 19/2, 19/3, 9/4 og 7/5.
Der er et meget begrænset antal ledige pladser.
Er der ikke flere ledige pladser tilbage, kan du sende en mail til mrojen@naestved.dk, hvis du håber på en plads senere hen. Vi vil så vurdere om der er nok forhåndsinteresse til at vi på sigt kan søsætte endnu en læsekreds for voksentegneserier. Med en mail kommer du på venteliste for det tilfældes skyld, at dette bliver til noget.
Kontakter
Erik SølvsteenKulturformidler
Tlf:5588 4147erisol@naestved.dkMartin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkNæstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Ny omgang gratis naturvidenskabelige foredrag i Bio Næstved10.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bio Næstved og Næstved Bibliotek inviterer i fællesskab igen til videnskabsformidling i topklasse fra forskere ved Aarhus Universitet. Det sker på 6 tirsdagsaftener i foråret, hvor biografen lægger sal til de populære, livestreamede foredrag.
Guidet Fælleslæsning for alle hos Kræftrådgivningen i Næstved3.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hver mandag i uge 9 – 14 kl. 11:00 – 12:30 inviterer Næstved Bibliotek til guidet fælleslæsning hos kræftrådgivningen i Næstved. Fælleslæsningen er for alle, uanset om man er berørt af kræft eller ej.
Science Fiction Læsekreds31.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Er du nysgerrig på fremtidens teknologier, rumrejser, kunstig intelligens eller dystopiske samfund? Så deltag i den spritnye Science Fiction Læsekreds, som er et samarbejde mellem Næstved Bibliotek og Maker Space. Vi mødes første gang onsdag den 26. februar kl. 18.30-21.00.
Danmarks ukendte verdensstjerne30.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Inge Lehmann er anerkendt som en af verdens største videnskabskvinder, men kun de færreste danskere kender til hende. Forfatter Lotte Kaa Andersen råder bod på dette ved et foredrag på Næstved Bibliotek torsdag den 20. februar kl. 19.00-21.00.
Udstilling med naturtegninger27.1.2025 11:58:50 CET | Pressemeddelelse
Kunstner Jan van Dijk udstiller naturtegninger i X-rummet på Næstved Bibliotek. Udstillingen kan opleves fra tirsdag den 4. februar til fredag den 28. februar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum