Europaministeren besøger Grækenland og Cypern for at styrke samarbejdet om vigtige europapolitiske emner herunder forebyggelse af irregulær migration mod EU
21.1.2025 19:00:00 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Fra den 22. til den 23. januar besøger europaminister Marie Bjerre Athen og Nicosia for at mødes med græske og cypriotiske ministre og organisationer.
I Athen mødes europaministeren med den græske viceudenrigsminister, Alexandra Papadopoulou, for at tale om det kommende danske EU-formandskab, Ukraine, EU-udvidelse, EU’s konkurrenceevne og EU’s håndtering af irregulær migration. Ministeren besøger også FRONTEX i Grækenland og den græske kystvagt for at få indblik i arbejdet med at bevogte EU’s ydre grænser.
"Irregulære migrantstrømme er en af Europas allerstørste udfordringer. Og Grækenland er et af de lande, som står i forreste linje, når det kommer til at beskytte EU’s ydre grænser. Derfor er jeg interesseret i at tale med dem om, hvad der i deres øjne virker, når det gælder om at forhindre irregulær migration. I Danmark er vi åbne over for nye idéer. Og vi har derfor, sammen med en lang række EU-lande herunder Cypern og Grækenland, anmodet Kommissionen om at udvikle nye løsninger til at adressere EU’s udfordringer med irregulær migration,” siger europaminister Marie Bjerre.
I Cypern mødes europaministeren med viceminister med ansvar for europæiske anliggender, Marilena Raouna, hvor samtalen vil fokusere på samarbejdet mellem Danmark og Cypern.
"Cypern overtager EU-formandskabet lige efter Danmark. Det er derfor oplagt at arbejde tæt sammen om at skabe et mere robust, sikkert og konkurrencedygtigt EU," siger Marie Bjerre.
Besøget er en del af ministerens forberedelser til det kommende danske EU-formandskab i anden halvdel af 2025, hvor Danmark bl.a. ønsker at sætte fokus på centrale emner som migration, sikkerhed og udvidelsen af EU.
For yderligere pressespørgsmål, kontakt presserådgiver Julian Petar Ilievski +45 21 38 27 05, juliev@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Ny erklæring om Den Europæiske Menneskerettighedskonvention15.5.2026 10:14:03 CEST | Pressemeddelelse
Europarådets udenrigsministre har på et møde i Moldova den 14.-15. maj vedtaget en ny erklæring om Den Europæiske Menneskerettighedskonventionen i forhold til migration.
Den fungerende udenrigsminister deltager i møde i Europarådet13.5.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fungerende udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser torsdag til Moldova for at deltage i udenrigsministermøde i Europarådet den 14.-15. maj.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn12.5.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 12. maj kl. 14.15.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn15.4.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 15. april kl. 14.00.
Situationen i Mellemøsten påvirker levering af brevstemmer til folketingsvalget og lagtingsvalget på Færøerne6.3.2026 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Levering af post fra og via Mellemøsten er aktuelt ramt af store forsinkelser, og visse steder indstillet, som følge af situationen i regionen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum