DTU udpeger tre nye medlemmer til bestyrelsen
Techleder, branchedirektør og kemiforsker. Det er noget af den erfaring DTU’s tre nye bestyrelsesmedlemmer trækker på og det ser bestyrelsesleder Margrethe Vestager som en styrke.

Når de tre nyudnævnte medlemmer af DTU’s bestyrelse – Marianne Dahl, Charlotte Rønhof og Kasper Moth-Poulsen – træder ind i universitetets strategiske ledelse, så bringer de årtiers erfaring med sig fra erhvervslivet, universitetsverdenen og bestyrelsesarbejdet i både ind- og udland.
Marianne Dahl er cand. merc. og professionelt bestyrelsesmedlem, ligesom hun også er seniorrådgiver i Boston Consulting Group. Hun har tidligere været adm. direktør for Microsoft Danmark og haft en række yderlige ledelsesstillinger.
Mejeriingeniør Charlotte Rønhof er professionelt bestyrelsesmedlem og har gennem en lang årrække været direktør i Dansk Industri med uddannelse og forskning som sit ansvarsområde.
Cand. scient. Kasper Moth-Poulsen er professor på Polytechnic University of Catalonia og professor på Chalmers University of Technology i Gøteborg. Han har erfaring som leder af internationale forskningsgrupper samt etablering og udvikling af forskningsbaserede startup-virksomheder.
Bestyrelsesleder Margrethe Vestager ser frem til at arbejde sammen med de nyudnævnte bestyrelsesmedlemmer:
”De vil med hver deres profil styrke bestyrelsens arbejde i det hele taget og arbejdet med en ny strategi for DTU. Marianne Dahls dybe indsigt i digitalisering, Charlotte Rønhofs store erfaring og netværk inden for uddannelse, forskning og innovation i en politisk-administrativ kontekst, samt Kasper Moth-Poulsens internationale universitetsplatform er alle kompetencer, der vil komme i fokus i bestyrelsens kommende arbejde,” siger hun.
Marianne Dahl, Charlotte Rønhof og Kasper Moth-Poulsen er udpeget fra 1. januar 2025 – 31. december 2028 og afløser Thea Larsen, Susanne Juhl og Hanne Søndergaard, som fratrådte bestyrelsen ved udgangen af 2024.
Kontakter
DTU Presse
Pressekontakten varetages alle hverdage fra kl. 9-16
DTU - Danmarks Tekniske Universitet
DTU er et teknisk eliteuniversitet med international rækkevidde og standard. Vores mission er at udvikle og nyttiggøre naturvidenskab og teknisk videnskab til gavn for samfundet.
Følg pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Ny institutdirektør på DTU Aqua8.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Professor Anna Rindorf vil som ny leder af DTU Aqua bakke op om innovation på både instituttet og i samfundet: ”Vi skal vokse videre på trods af en usikker verden.”
DTU Startup Day sætter spotlys på fremtidens teknologivindere og Europas tech-policy5.5.2025 11:58:28 CEST | Pressemeddelelse
DTU inviterer indenfor i et af Europas førende økosystemer for innovation og videnstungt iværksætteri. Økosystemet har blandt andet udmærket sig ved at blive placeret i toppen af europæiske startup hubs i Financial Times, blive fremhævet i Harvard Business Review og ikke mindst ved at tiltrække 20% af al dansk venture kapital til sine startups i 2024. Til DTU Startup Day 15. maj bliver der sat spotlys på entrepreneurskab, netværk og gode debatter og talks, pitches og showcases fra 70 startups.
DTU rammer plet: Lander lille overskud i 20242.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regnskabet for sidste år er gjort op og viser et overskud på en million kroner. ”Ansvarlig drift er forudsætningen for, at vi kan udvikle os,” siger en tilfreds universitetsdirektør.
Kunstig intelligens finder markant flere risikograviditeter1.5.2025 15:57:18 CEST | Pressemeddelelse
AI-modeller til analyse af ultralydsbilleder kan afsløre op til 35 procent flere risikograviditeter og derigennem forebygge for tidlig fødsel eller fødselskomplikationer.
To kyllingebryster om ugen: Så meget kød kan planeten holde til, at du spiser22.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi skal spise mindre kød og flere bælgfrugter, lyder det i kampagner og kostråd. Men hvor meget er ’mindre’? En gruppe DTU-forskere har nu et svar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum