Flere lån til boligkøb i 2024
21.1.2025 07:00:00 CET | Finans Danmark | Pressemeddelelse
I 2024 havde boligejerne appetit på lån til boligkøb, mens efterspørgslen efter lån til omlægninger var på et lavt niveau. Lån med fast rente var det foretrukne, når danskerne skulle låne til boligkøb, mens de variabelt forrentede lån har vundet frem ved omlægninger. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
I 2024 fik boligejerne i Danmark nye lån for omkring 257 mia. kr. til huse, ejerlejligheder og sommerhuse hos de danske realkreditinstitutter. Heraf blev der optaget realkreditlån for 103 mia. kr. til køb af ejerboliger og fritidshuse. Det svarer til en stigning på 8 pct. sammenlignet med 2023, og nyudlånet til boligkøb lå i 2024 på nogenlunde samme niveau som før Corona. Af nyudlånet til boligkøb var omkring 59 pct. fastforrentet.
”Efter renterne steg i 2022, har de i en periode ikke bevæget sig så meget. Men i 2024 er renterne faldet, og i et markedsbaseret system – som det danske realkreditsystem – betyder lavere markedsrenter også lavere rente på nye lån, så det er blevet billigere at låne til at købe bolig i 2024. Samtidig var 2024 også kendetegnet ved en stærk dansk økonomi og arbejdsmarked. Det kan være blandt forklaringerne på, at danskerne har lånt flere penge til at købe bolig for i 2024 end i 2023,” siger Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejendomsfinansiering i Finans Danmark, og fortsætter:
”Når danskerne i 2024 skulle låne til køb af bolig, foretrak flertallet fastforrentede lån. På de fastforrentede lån er renten fast, og samtidig kan lånet indfries billigere, hvis renterne stiger. Så med et fastforrentet lån er man godt beskyttet mod rentestigninger, og det kan give tryghed ved et boligkøb at kende renteudgifterne i hele lånets løbetid.”
Variabel rente populær ved omlægning
Ligesom i 2023 var der i 2024 en lav interesse for nye lån til at omlægge eksisterende lån, og boligejerne omlagde sidste år lån for 141 mia. kr. I 2024 var de variabelt forrentede lån de mest populære til omlægninger, og 55 pct. af nyudlånet til omlægninger var med variabel rente. Det er første gang siden 2011, at de variabelt forrentede lån på årsbasis har været de mest populære ved omlægninger.
”De korte renter er faldet mere end de lange renter, så prisforskellen mellem lån med fast rente i 30 år og de variabelt forrentede lån er blevet større. Det kan være en del af forklaringen på, at de danske boligejere i 2024 har foretrukket variabel rente ved omlægning af lån. Med et variabelt forrentet lån skal man dog være opmærksom på, at renten kan stige, og man skal derfor have en økonomi, der er robust nok til at kunne klare en rentestigning,” siger Peter Jayaswal.
Nøgleord
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Boligkøbere holder lidt igen – men hovedstadsområdet går mod strømmen13.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for februar 2026.
Høringssvar om Kommissionens forslag til en handlingsplan for dronesikkerhed og anti-dronesikkerhed11.3.2026 12:55:07 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EU-specialudvalget for samfundssikkerhed og beredskab om droner.
Pengeuge 2026 er åbnet - en hel uge med finansiel forståelse på skoler i hele landet9.3.2026 09:10:00 CET | Pressemeddelelse
I dag startede Pengeuge 2026 for 13. gang. Denne gang med et særligt råd til de unge om ikke ukritisk at stole på de ”gode råde”, der florerer online og være på vagt overfor nemme penge.
Færre unge ender som dårlige betalere9.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Unges købekraft er genoprettet efter inflationskrisen, og de unge tager færre dyre forbrugslån
Otte ud af ti unge førstegangskøbere i hovedstaden får økonomisk hjælp med hjemmefra, når de køber bolig9.3.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Vejen ind på det københavnske ejerboligmarked er blevet udfordrende for flertallet
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum