Naturen kalder de unge
Er Lynetteholmen en god idé, eller ødelægger projektet havmiljøet i Øresund? Er rewilding godt for biodiversiteten, eller skader projekterne dyrene? Hvorfor har det danske havmiljø store problemer? Og hvad gør vi ved det? Det er nogle af de emner, som skal diskuteres af unge og med unge her i foråret.

Det hele begyndte med, at Statens Naturhistoriske Museum inviterede en lang række ungdomsforeninger til en pizza-aften i slutningen af 2023. Ved mødet besluttede otte ungdomsforeninger, at de ville gå sammen om at arrangere debatter og foredrag for at informere flere unge om biodiversitetsproblemer i Danmark.
Gruppen af foreninger lagde vægt på, at alle synspunkter skal være repræsenteret i debatterne, så publikum oplever en balanceret diskussion om aktuelle naturspørgsmål. De valgte navnet 'Naturen kalder' - et debatforum for unge, der gerne vil forstå og være med til at beskytte naturen og den danske biodiversitet. Ved arrangementerne sætter eksperter fokus på biodiversitetskrisen og debatterer med aftenens vært og publikum.

Eventrækken drives af de otte ungdomsforeninger Arternes Ambassade København, De Unge Biodiversitetsambassadører, DOF UNG, FLOR, Miljøbevægelsen NOAH, NOA, Ungdommens Naturvidenskabelige Forening, Vild Campus og faciliteres af Statens Naturhistoriske Museum.
Deltagelse i arrangementerne er gratis og åben for alle, men målgruppen er unge mellem 15 og 29 år. Da de første debatter i efteråret 2024 blev fyldt op på rekordtid, opfordrer vi til hurtig tilmelding, hvis man vil være sikker på at deltage i forårets tre arrangementer:
- 5. februar 2025 – Lynetteholmen – bolig eller biodiversitet?
Afholdes på Statens Naturhistoriske Museum, Øster Voldgade 5-7 i København - 9. april 2025 – Rewilding
Afholdes på Statens Naturhistoriske Museum, Øster Voldgade 5-7 i København - 23. maj 2025 – Havmiljø
Afholdes på Naturmødet i Hirtshals 22.-24. maj 2025
Tilmeld dig til arrangementerne her
De næste 10 arrangementer frem til april 2026 i 'Naturen kalder' er støttet af 15. Juni Fonden. Så hold øje med naturen-kalder.dk
Kontakter
Bent BøkmanPR- og pressemedarbejderStatens Naturhistoriske Museum
Tlf:53 83 30 41bent.boekman@snm.ku.dkFølg pressemeddelelser fra Statens Naturhistoriske Museum - Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Statens Naturhistoriske Museum - Københavns Universitet
Skæg med æg og fjer i påskeferien10.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er masser af sjove og spændende aktiviteter for hele familien på Statens Naturhistoriske Museum i påsken. Kom tæt på de fascinerende æglæggende dyr lige fra tudser og slanger til fugle og endda dinosaurer, deltag i museets æggequiz - og meget mere.
Ny bevilling udvider succesfuldt DNA-projekt1.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
’DNA på FORKANT’ inviterer gymnasieelever fra hele landet til at hjælpe med at indsamle vandprøver og analysere miljø-DNA fra forskellige arter. Resultaterne bruges af forskerne for at få bedre viden om tilstanden i de danske farvande. Nu sikrer en ny bevilling en markant udvidelse af projektet.
Skæg med æg og fjer i påskeferien26.3.2025 11:23:44 CET | Pressemeddelelse
Der er masser af sjove og spændende aktiviteter for hele familien på Statens Naturhistoriske Museum i påsken. Kom tæt på de fascinerende æglæggende dyr lige fra tudser og slanger til fugle og endda dinosaurer, deltag i museets æggequiz - og meget mere.
Foråret holder flyttedag19.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 20. marts er det forårsjævndøgn, hvor dag og nat er lige lange. Dagen har altid været en fejring af, at foråret er kommet. Men foråret begynder stadig tidligere, og det kan skabe alvorlige konsekvenser i naturen.
Ingen adgang5.2.2025 12:10:01 CET | Pressemeddelelse
Det perfekt timede foto ‘Ingen adgang’ af en europæisk grævling, der kigger op på en sært genkendelig graffiti, er kåret som vinder af publikumsprisen 'People’s Choice Award’ i konkurrencen 'Wildlife Photographer of the Year'.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum