Hvad skal vi læse?
Få inspiration til din læsning torsdag den 6. februar kl. 19.00-21.00 på Næstved Bibliotek, når litteraturanmelder Liselotte Wiemer præsenterer det seneste års nye danske og nordiske romaner.

Er du på udkig efter den næste gode bog, eller mangler du inspiration til din læsekreds?
Der udkommer hele tiden nye skønlitterære bøger, og det kan være svært at holde styr på, hvad der er interessant og spændende at læse. Liselotte Wiemer giver os en guidet tur gennem danske og nordiske romaner, der er udgivet indenfor det seneste år.
Foredraget giver dig gode idéer til din læsning. Du får også et overblik over tendenser i tiden og hvilke forfattere, du bør lægge mærke til.
Populær tradition
Liselotte Wiemer har gæstet Næstved Bibliotek otte gange tidligere, så det er en årlig og meget populær tradition.
Liselotte er cand.mag. i dansk og har derudover læst teologi og filosofi. Hun har i mange år været litteraturanmelder. Hun er nu sognepræst ved Horne og Asdal kirker i Vendsyssel, men anmelder stadig litteratur og tager hvert år på turné med sin introduktion til årets nye bøger.
Aftenen er arrangeret i samarbejde med Langes Bog & idé, som medbringer de omtalte bøger. Dermed er der mulighed for at købe de titler, man bare må eje. Alle titlerne kan selvfølgelig også lånes gennem biblioteket. Du får en litteraturliste med hjem.
Foredraget finder sted torsdag den 6. februar kl. 19.00-21.00 på Næstved Bibliotek. Billetpris: 50 kr. Køb din billet på www.naesbib.dk
Nøgleord
Kontakter
Ida EriksenBibliotekar
Tlf:5588 4013ideri@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Fastelavnsfest på Korskilde Bibliotek14.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lørdag den 1. marts kl. 11.00-12.30 er der fastelavnsfest på Korskilde Bibliotek. Kom og slå katten af tønden og få en hyggelig dag på biblioteket.
Fastelavnsfest for de mindste på Fensmark Bibliotek11.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lørdag d. 1. marts kl. 10.00 – 11.30 afholder Fensmark Bibliotek traditionen tro stor Fastelavnsfest for de 0-6 årige på biblioteket.
Ny omgang gratis naturvidenskabelige foredrag i Bio Næstved10.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bio Næstved og Næstved Bibliotek inviterer i fællesskab igen til videnskabsformidling i topklasse fra forskere ved Aarhus Universitet. Det sker på 6 tirsdagsaftener i foråret, hvor biografen lægger sal til de populære, livestreamede foredrag.
Guidet Fælleslæsning for alle hos Kræftrådgivningen i Næstved3.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hver mandag i uge 9 – 14 kl. 11:00 – 12:30 inviterer Næstved Bibliotek til guidet fælleslæsning hos kræftrådgivningen i Næstved. Fælleslæsningen er for alle, uanset om man er berørt af kræft eller ej.
Science Fiction Læsekreds31.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Er du nysgerrig på fremtidens teknologier, rumrejser, kunstig intelligens eller dystopiske samfund? Så deltag i den spritnye Science Fiction Læsekreds, som er et samarbejde mellem Næstved Bibliotek og Maker Space. Vi mødes første gang onsdag den 26. februar kl. 18.30-21.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum