Hvad skal vi læse?
Få inspiration til din læsning torsdag den 6. februar kl. 19.00-21.00 på Næstved Bibliotek, når litteraturanmelder Liselotte Wiemer præsenterer det seneste års nye danske og nordiske romaner.

Er du på udkig efter den næste gode bog, eller mangler du inspiration til din læsekreds?
Der udkommer hele tiden nye skønlitterære bøger, og det kan være svært at holde styr på, hvad der er interessant og spændende at læse. Liselotte Wiemer giver os en guidet tur gennem danske og nordiske romaner, der er udgivet indenfor det seneste år.
Foredraget giver dig gode idéer til din læsning. Du får også et overblik over tendenser i tiden og hvilke forfattere, du bør lægge mærke til.
Populær tradition
Liselotte Wiemer har gæstet Næstved Bibliotek otte gange tidligere, så det er en årlig og meget populær tradition.
Liselotte er cand.mag. i dansk og har derudover læst teologi og filosofi. Hun har i mange år været litteraturanmelder. Hun er nu sognepræst ved Horne og Asdal kirker i Vendsyssel, men anmelder stadig litteratur og tager hvert år på turné med sin introduktion til årets nye bøger.
Aftenen er arrangeret i samarbejde med Langes Bog & idé, som medbringer de omtalte bøger. Dermed er der mulighed for at købe de titler, man bare må eje. Alle titlerne kan selvfølgelig også lånes gennem biblioteket. Du får en litteraturliste med hjem.
Foredraget finder sted torsdag den 6. februar kl. 19.00-21.00 på Næstved Bibliotek. Billetpris: 50 kr. Køb din billet på www.naesbib.dk
Nøgleord
Kontakter
Ida EriksenBibliotekar
Tlf:5588 4013ideri@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Højtlæsning og krea-værksted på biblioteket: Ramadan1.12.2025 14:37:30 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Dansk Tyrkisk Kulturforenings forældreråd inviterer Næstved Bibliotek lørdag d. 13. december kl. 11-14 til en hyggestund, hvor børnefamilier kan lave flotte klippe-klisterdekorationer til Ramadan og få læst en historie højt af én af bibliotekets børnekulturformidlere.
Den litterære cocktail – Dickens og Austers jul27.11.2025 11:22:18 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 11. december kl. 19:00-21:00 inviterer Høghs Cocktailbar og Næstved Bibliotek til et sanseligt og stemningsfuldt arrangement, der kombinerer cocktails og litteratur.
Tag med på litterær gåtur om nisser og andre sagnvæsner27.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag d. 15. december kl. 15:30-17:00 inviterer Næstved Bibliotek på litterær vandring i Næstveds gader. Tag med en stemningsfuld og sanselig gåtur, mens mørket falder på og hør historier om nisser, trolde og andre sangvæsner.
Tid til julenoveller25.11.2025 12:36:21 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 12. december kl. 14-14.45 skruer vi op for julehyggen med en juleudgave af oplæsningsarrangementet Tid til noveller på Næstved Bibliotek.
Foredrag: Emotionelt ustabil personlighedsstruktur og relationer17.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad kan skabe stabilitet i hverdagen og i relationen til andre, når man har en emotionelt ustabil personlighedsstruktur? Det kan du blive klogere på i dette gratis foredrag, som Psykinfo – kompetencecenter for recovery afholder hos Næstved Bibliotek onsdag d. 3. december kl. 19:00-21:30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum