Vejen til grøn og billigere fjernvarme er endelig banet
Udskældte regler, der begrænser effektiv brug af overskudsvarme, bliver med ny politisk aftale nu kasseret. Det skaber stor begejstring i energisektoren, der ser frem til at kunne levere mere grøn og billigere varme til fjernvarmekunderne.
Forligskredsen bag aftalen om øget udnyttelse af overskudsvarme fra 2018 er endelig nået til enighed om at afskaffe det udskældte prisloft på udnyttelse af overskudsvarme. Et prisloft, der skabte stor usikkerhed, og som hindrede gode, grønne overskudsvarmeprojekter i blandt andet industrien og hos datacentre. Overskudsvarme som kunne udfase fossil energi eller reducere brugen af biomasse i fjernvarmeproduktionen.
Men med afskaffelsen af prisloftet er fjernvarmeselskaberne og industrien nu sat fri til at kunne investere i at udnytte overskudsvarme. Det betyder, at fjernvarmen ude i de danske hjem mange steder bliver både mere grøn og oftest også billigere.
- Endelig! Endelig kan vi levere endnu mere grøn og billig varme til de danske fjernvarmeforbrugere. Fornuften har sejret, og vi kan indfri det store potentiale, der ligger i at udnytte overskudsvarme rundt om i hele landet. Det er en stor sejr for det grønne Danmark, lyder det fra Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme, der er brancheorganisation for alle landets fjernvarmeselskaber.
Potentialet i at udnytte overskudsvarme er meget stort. En fjerdedel af al fjernvarmeproduktion vil kunne produceres af overskudsvarme. Det svarer til cirka 500.000 boligers forbrug ud af landets knap 2 millioner husstande, der får fjernvarme. Men i dag er det alene varme svarende til cirka 65.000 danske husejeres forbrug, der kommer fra overskudsvarme.
- Der ligger gode projekter i skuffen rundt om i landet, som venter på denne dag, hvor det igen bliver muligt at udnytte energien effektivt. Mange steder vil det udfase fossil energi som eksempelvis naturgas. Andre steder vil det reducere brugen af biomasse. Men uanset hvad vil det give energiselskaberne flere kort at spille med og dermed styrke vores forsyningssikkerhed, siger Kim Mortensen.
Klar til at gå i gang
Netop fordi hele energisektoren og industrien har ventet på denne nyhed i årevis, ligger der en række flyveklare overskudsvarmeprojekter, der blot skal støves af, inden de kan gøres til virkelighed.
- Sammen med en lang række aktører har vi kæmpet i nu flere år for at italesætte, hvilken barriere prisloftet på overskudsvarme har været for at gøre fjernvarmen både mere grøn og også billigere. Nu får fjernvarmeselskaberne adgang til en billig og nogle steder gratis, grøn ressource. Der er derfor stor grund til at rose både politikerne samt de aktører og organisationer, der har arbejdet for at få afskaffet prisloftet, siger Kim Mortensen.
Fjernvarme Fyn: Nu trækker vi i arbejdstøjet
Hos Fjernvarme Fyn er nyheden om afskaffelse af prisloftet en rigtig positiv nyhed. Selskabet har et af Danmarks første store overskudsvarmeanlæg, der udnytter overskudsvarme fra et datacenter. Nu gør selskabet klar til at undersøge mulighederne for endnu mere overskudsvarmeudnyttelse.
- Afskaffelsen af prisloftet fjerner en helt unødvendig dobbeltregulering, og det vil utvivlsomt få en stor betydning for den grønne omstilling i Danmark, siger vicedirektør i Fjernvarme Fyn, Kim Winther.
- Nu trækker vi i arbejdstøjet, genbesøger vores projekter og genoptager den dialog, vi har haft med mulige samarbejdspartnere. Det vil overraske mig meget, hvis ikke vi i løbet af de kommende år ser flere overskudsvarmeprojekter begynde at pible frem – både her på Fyn og i resten af landet, fortæller Kim Winther.
Grenaa Varmeværk: Overskudsvarmeprojekt klar til at blive realiseret
I Grenaa ligger Grenaa Varmeværk og De Danske Gærfabrikker blot hundrede meter fra hinanden. De to selskaber har indgået aftale om udnyttelse af fabrikkens overskudsvarme i fjernvarmenettet, men på grund af prisloftet kunne aftalen ikke realiseres og blev i stedet lagt i skuffen. Nu er selskaberne klar til at genoptage projektet.
- Det her er en nyhed, vi har ventet på. Vi er meget glade for, at prisloftet er blevet fjernet, for det betyder, at vi og gærfabrikken kan gå i gang med samarbejdet om at etablere overskudsvarmeanlægget, siger Søren Gertsen, direktør i Grenaa Varmeværk og fortsætter:
- Helt i tråd med vores ønske om at levere en mere bæredygtig og fremtidssikret fjernvarme til vores forbrugere, vil anlægget bidrage med varme til omtrent 1.600 standardhuse og samtidig minimere vores forbrug af træflis i fjernvarmeproduktionen.
Kontakter
Sofie Karoline HøgedalPresserådgiver
Tlf:+45 22 53 27 44skh@danskfjernvarme.dkDansk Fjernvarme
Dansk Fjernvarme er en af Danmarks største brancheorganisationer og er interesseorganisation for landets cirka 350 fjernvarmeselskaber, der forsyner omkring 69 procent af alle danske boliger med grøn og effektiv varme. Hovedkontoret ligger i Fjernvarmens Hus i Kolding med en afdeling beliggende centralt i København. I dag kommer 78 procent af fjernvarmen fra vedvarende energi, og sektoren har som mål at blive CO2-klimaneutral i 2030.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Nu skal udbygning med grøn strøm igen på skinner31.1.2025 11:26:52 CET | Pressemeddelelse
Hos Dansk Fjernvarme er man meget tilfreds med, at der nu igen kommer tempo på udbygningen af grøn strøm. Fjernvarmeselskaberne investerer massivt i elektrificering disse år. Det er store eldrevne varmepumper og elkedler, som branchen forventer vil kunne blive drevet af grøn strøm.
Dansk Fjernvarme: Folketinget baner vejen for CO2-fangst med ny lovgivning19.12.2024 13:38:53 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har netop vedtaget en ny lov om CO2-fangstaktiviteter i forsyningssektoren, der er helt central for etableringen af CO2-fangst på affaldsenergianlæg og biomasseanlæg i fjernvarmesektoren. Med de langsigtede rammevilkår på plads kan sektoren for alvor komme i arbejdstøjet.
Positivt at Skatteministeriet fjerner CO₂-afgift ved CCS9.12.2024 12:07:15 CET | Pressemeddelelse
Når man ikke udleder CO₂, så skal man ikke betale CO₂-afgift. Så simpelt kan og bør det siges. Det sikres nu med skatteministerens underskrift på en bekendtgørelse, der gennemfører en såkaldt aftaleordning, hvorigennem virksomheder, der etablerer anlæg til CO₂-fangst og lagring kan få tilbagebetalt CO₂-afgiften for den del af udslippet, som de indfanger.
CO2-fangst er nødvendig for at nå klimamål29.11.2024 12:10:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Fjernvarme støtter anbefalinger fra Klimarådet om, at CO2-fangst er en nødvendighed for at sikre, at det danske samfund kommer i mål med sine klimamål frem mod 2035.
Mere geotermi i Danmark glæder Dansk Fjernvarme18.11.2024 11:07:08 CET | Pressemeddelelse
Aftalen om geotermi mellem Vestforbrænding og Innargi glæder Dansk Fjernvarme, der håber, aftalen ender med klimavenlig fjernvarme til flere tusinde danskere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum