Udspil: Nedlukning af gasnet nødvendig for grøn omstilling af varmeforsyningen
Der er behov for klar besked til de danske gasfyrsejere, hvis den grønne omstilling af varmeforsyningen i den private rumopvarmning skal fortsætte. Dansk Fjernvarme har samlet en række anbefalinger i et politisk udspil, som skal fortsætte tempoet på gasudfasningen fra 2022 ind i fremtiden.

Siden 2022 er det gået rigtig godt og stabilt med fjernvarmens konvertering af naturgasfyr i Danmark. Der har været en stor interesse og ønske fra danskernes side om at skifte gasfyret ud med fjernvarme rundt om i landet.
Det er en positiv udvikling, som skal fortsætte, indtil Danmark er fuldstændige uafhængige af naturgas som energikilde i den private rumopvarmning.
Derfor har Dansk Fjernvarme samlet en række anbefalinger i et politisk udspil, som skal sikre, at udfasningen af naturgas fortsætter flere år endnu. For det er ikke skrevet i sten, at udviklingen vil fortsætte, hvis ikke der tages nye politiske beslutninger på gasområdet.
- Hvis vi skal nå i mål med en grøn omstilling af varmeforsyningen og samtidig gøre os uafhængige af russisk naturgas, som stadig flyder i vores ledningsnet, er der behov for nye politiske tilkendegivelser og værktøjer til at forsætte udfasningen af naturgas, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme og fortsætter:
- Dansk Fjernvarme anbefaler, at der politisk meldes en slutdato ud for ledningsgas fjernvarmeområder og områder med godkendte fjernvarmeprojekter. På den måde skabes der et incitament til at skrotte gasfyret og erstatte det med blandt andet fjernvarme. Der skal fjernes politisk tvivl om gasforsyningen i den private rumopvarmning.
Kontrolleret nedlukning af gasnet skal skubbe naturgassen ud
Der er stadig 270.000 private gasforbrugere i Danmark, og cirka 202.000 af disse ligger i områder, der enten har godkendte eller planlagte projekter til at få fjernvarme. Samtidig viser den seneste status fra Klimaministeriet og KL, at cirka 74% af de forbrugere, som afmeldte deres gasfyr i 2024, skiftede til fjernvarme. Det altså stadig fjernvarmen, som har nemmest og hurtigst adgang til at konvertere gasfyrene i Danmark.
- Helt konkret anbefaler vi, at der gives mulighed for, at kommunerne kan melde en klar politisk fastsat slutdato for naturgas ud til husstande i gasområder. Derudfra kan borgere i områderne vælge mellem at få fjernvarme eller investere i en varmepumpe. Kun på den måde kan vi være sikre på, at vi er naturgasfri i 2035, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.
Seneste Klimafremskrivning fra 2024 viser, at gas i rumopvarmning går langsommere end forventet. Den seneste officielle vurdering fra april 2025 estimerer, at 214.000 private gasforbrugere i 2030 fortsat vil være gasfyrede.
Dansk Fjernvarmes anbefalinger:
- At Klimaaftalen fra 2022 bliver genbesøgt og genbekræftet allerede i 2025 for at sende et politisk signal.
- Et ”klar besked”-brev til borgerne, om at gasforsyningen bliver lukket ned efter en politisk fastsat dato, hvor der er planlagt eller godkendte fjernvarmeprojekter. Det kan du læse mere om i det vedhæftede. Nedlukningen planlægges af kommunerne og udføres af Evida.
- Fjernvarmepuljen skal forlænges og beløbet hæves. Vi vurderer, at det initiativ vil kunne udfase 10 tusinde gasfyr om året.
- Vi skal følge eksemplet i Tyskland og Holland, der har ophævet gasselskabernes leveringsforpligtigelser.
Kontakter
Sofie Karoline HøgedalPresserådgiver
Tlf:+45 22 53 27 44skh@danskfjernvarme.dkLinks
Dansk Fjernvarme
Dansk Fjernvarme er en af Danmarks største brancheorganisationer og er interesseorganisation for landets cirka 350 fjernvarmeselskaber, der forsyner omkring 69 procent af alle danske boliger med grøn og effektiv varme. Hovedkontoret ligger i Fjernvarmens Hus i Kolding med en afdeling beliggende centralt i København. I dag kommer 78 procent af fjernvarmen fra vedvarende energi, og sektoren har som mål at blive CO2-klimaneutral i 2030.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
CCS-aftale er positiv for udvikling af CCS-værdikæden10.10.2025 08:44:04 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har med et bredt flertal i Folketinget indgået en aftale om smidigere myndighedsprocesser for CCS-projekter under land. Aftalen forventes at sætte fart på udviklingen af CCS-værdikæden og kan dermed bidrage til opfyldelsen af Danmarks klimamål, kommenterer Dansk Fjernvarme.
Radikale Venstres udspil hilses velkommen af fjernvarmesektorens brancheorganisation20.9.2025 07:14:35 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Fjernvarme hilser Radikale Venstres udspil velkomment i forhold til at løfte den grønne omstilling af varmeforsyningen og øge elektrificeringen i Danmark.
Finanslovsudspil efterlader den grønne omstilling på perronen29.8.2025 11:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens finanslovsforslag vil lykkes med at øge elforbruget. Men hvis vi skal fortsætte den grønne omstilling og den fossile gas skal udfases, er der behov for at fortsætte fjernvarmepuljen og sikre elforsyningen.
Rapport: Udrulning af fjernvarme sikrer gaskonverteringerne i Danmark20.8.2025 08:52:10 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra KL og Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet viser, at der er udarbejdet varmeplaner for stort set hele landet. Flere end 146.000 boliger er udlagt til grøn fjernvarme. Nu udestår politisk opbakning til fortsat udfasning af fossil gas, mener Dansk Fjernvarme.
Vild rekord: Ingen kul i den danske el- og varmeproduktion i over 3 måneder18.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde har den danske el- og varmeproduktion været helt uden kulfyring i mere end 3 måneder. Rekorden er et direkte billede på den massive grønne omstilling, som den danske energisektor går igennem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum