Kom med til Bog, Bøf og Bif i Glumsø
16.1.2025 09:00:00 CET | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 18. februar kl. 17:45 – 22:00 byder Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Bio på endnu en omgang Bog, Bøf & Bif. En spændende kulturel aften med god mad i den lokale café og en tankevækkende film i biografen.

Bog, Bøf & Bif har nu kørt med succes i flere år i Glumsø. Hver gang med afsæt i en roman, der er blevet filmatiseret. Denne gang er det den franske forfatter Sylvain Tesson, der har leveret bestseller-bogforlægget til aftenens smukke film, ”Ad ukendte stier” fra 2023.
Poetisk film om at genfinde sig selv og sit land
Jean Dujardin spiller forfatterens alter ego Pierre Girard, en passioneret vandringsmand og bjergbestiger, der kommer så alvorligt til skade, at han lægges i kunstig koma.
Da han endelig er kommet sig, trodser han lægernes råd og begiver sig ud på en tre måneder lang vandretur gennem gemte og glemte dele af Frankrig.
Han kan ikke andet, for vandringerne er en integreret del af hans person. Projektet er én lang mental og fysisk rejse mod heling og helbredelse. Med smukke øjeblikke og storslåede naturoplevelser ad libitum.
Biblioteket bestiller Tissons roman ”Ad ukendte stier” hjem i god tid, for de, der måtte have lyst til at læse den inden aftenen. (Det er dog ikke et krav.) Bogen kan afhentes og lånes på Glumsø Bibliotek fra d. 16. januar.
Aftenens program
De tilmeldte mødes i Café Rejseladen i Glumsø kl. 17.45, hvor menuen står på coq au vin med kartofler. Kl. 19 går vi til Glumsø Bio, hvor bibliotekets kulturformidlere Ida og Martin giver en kort introduktion til bogforlægget og filmatiseringen. Herefter ser vi filmen. Efter rulleteksterne er der lejlighed til i fællesskab at tale om filmen og vores oplevelse af den. Arrangementet slutter ca. kl. 22:00.
Samlet pris for spisning og biograf er 180 kr. (ekskl. drikkevarer og dessert). I prisen indgår en kop kaffe eller te i biografen.
Alle er velkomne. Man kan tilmelde sig alene eller flere sammen, og man behøver ikke at have deltaget før, for at få noget ud af konceptet.
Tilmelding via Glumsø Biografs hjemmeside. Bemærk: begrænset antal pladser.
Er du vegetar eller lign., kan du give besked til Café Rejseladen om særlige hensyn efter tilmelding.
Kontakter
Ida Maria Kjærulff OttesenKulturformidler
Tlf:5588 4137imkjot@naestved.dkMartin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Vær med til at vælge årets danske roman2.10.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek inviterer til DR Romanklub, hvor deltagerne sammen med læsere fra hele landet kårer årets bedste danske roman. Vi mødes seks gange fra december til maj med start mandag den 7. december kl. 19.00-20.30.
1.000 års konspirationsteorier1.10.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyk ned i sammensværgelser, hemmelige sekter og fake news når historiker, journalist og forfatter Ole Retsbo fortæller om konspirationsteorier gennem tiden. Det sker på Næstved Bibliotek torsdag den 22. oktober kl. 19.00-21.00.
Stort bogsalg på biblioteket28.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Så er det tid til årets store materialesalg på kommunens biblioteker. I perioden mandag den 12. oktober kl. 12.00 til og med søndag den 18. oktober kan du gøre et kup.
Efterårsferie i rummet25.9.2026 10:12:28 CEST | Pressemeddelelse
I uge 42 inviterer Næstved Bibliotek børn og deres voksne indenfor til et kæmpe tema om rummet og universet. Vi byder på foredrag med AstroTina, workshops, hvor man kan bygge dele til en rumstation, samt film og fortællinger med fokus på universet.
Oplev kommunikationsmuseet ENIGMAS udstilling AI & Dig på Næstved Bibliotek i uge 40-41-42.24.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunstig intelligens kommer til at forme vores fremtid på et væld af områder. Men hvad har historisk banet vej for de nuværende, teknologiske nybrud? Hvordan fungerer kunstig intelligens egentlig? Og hvad bør vi alle være bevidste om i vores brug af kunstig intelligens? Både i den nære dagligdag og på et større samfundsniveau?
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum