Europaministeren besøger Rom for at tale om migration og konkurrenceevne
16.1.2025 08:30:00 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Besøget i Italien er en del af europaministerens EU-turné, hvor ministeren samler inspiration fra andre EU-lande og får deres syn på fælles europæiske udfordringer, inden Danmark overtager EU-formandskabet 1. juli.
Europaminister Marie Bjerre er i dag i Rom for at tale med den italienske europaminister, Tomasso Foti, om blandt andet migration. Italien har været frontløbere på migrationsdagsordenen i forhold til at lave en aftale med Albanien om modtagecentre, der skal huse asylansøgere fra sikre oprindelseslande under deres asylsagsbehandling.
”Europa har en kæmpe udfordring i forhold til at få nedbragt antallet af irregulære migranter, som strømmer hertil - størstedelen af dem uden et behov for asyl. Derfor vil jeg gerne rose Italiens innovative tilgang til at løse problemet og mod til at tænke ud af boksen. Danmark har, sammen med et flertal af EU-medlemslande, opfordret Kommissionen til at afsøge nye veje i forhold til at håndtere irregulær migration. Og Italiens Albanien-model er et spændende eksempel,” siger europaminister Marie Bjerre.
EU’s udfordrede konkurrenceevne er også på dagsordenen. Den danske europaminister vil dele Danmarks syn på, hvordan en bedre konkurrenceevne og grøn omstilling kan gå hånd i hånd.
”Danmark og Italien er meget enige om, at vi skal forbedre Europas konkurrenceevne. Og vi er enige om, at det kræver, at det bliver nemmere at drive virksomhed og tiltrække investeringer i EU. Unødige byrder og regler skal fjernes, så virksomhederne kan fokusere på at innovere og vækste til gavn for vores fælles konkurrenceevne,” siger europaministeren.
Danmarks kommende EU-formandskab, EU’s centrale prioriteter og udvidelse af EU er også på programmet.
For yderligere pressespørgsmål, kontakt pressechef Cecilie Rex Selmer +45 23728949, cecsel@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Ny evaluering: Særlig type bistand kan styrke det multilaterale system og fremme nordiske værdier23.6.2026 13:30:45 CEST | Nyhed
I en tid, hvor verden er i opbrud, og det multilaterale system og udviklingssamarbejdet er under pres, er bistand til trustfonde et godt værktøj, konkluderer ny fællesnordisk evaluering, der dog anbefaler, at bistanden til de mange trustfonde prioriteres og koordineres bedre.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn23.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 23. juni kl. 15.00.
Danmark genåbner ambassade i Iran23.6.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske ambassade i Iran er blevet genåbnet. Det har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i dag meddelt Udenrigspolitisk Nævn. Den danske ambassade i Iran har været midlertidigt lukket for offentligheden siden 10. marts 2026 grundet den alvorlige situation i landet. I lyset af den forbedrede sikkerhedssituation i Iran genåbnes ambassaden i Teheran. Danmarks ambassadør til Iran har siden 19. juni arbejdet fra ambassaden. De iranske myndigheder er orienteret om ambassadens genåbning og ambassadørens returnering. Med genåbningen følger Danmark en række andre EU-lande, som også har genåbnet deres ambassader i Teheran. Genåbningen af ambassaden i Teheran ændrer ikke ved, at Udenrigsministeriet fortsat fraråder alle rejser til Iran, ligesom danskere, som opholder sig i Iran, fortsat opfordres til at forlade landet. For yderligere kontakt: pressevagten@um.dk
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn22.6.2026 16:53:28 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 23. juni kl. 08.00.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn17.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 17. juni kl. 10.30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum