Louise Isafold ny økonomidirektør i UNICEF Danmark
13.1.2025 15:18:58 CET | UNICEF Danmark | Pressemeddelelse
Louise Isafold er ny økonomidirektør i UNICEF Danmark og medlem af direktionen.

Louise Isafold bringer masser af erfaring med sig, når hun indtræder i direktionen for UNICEF Danmark. Som økonomidirektør bliver Louise en del af den øverste ledelse, som udgøres af fire direktører foruden generalsekretær Susanne Dahl.
”UNICEF Danmark spiller en helt central rolle i arbejdet med at sikre børns rettigheder og skabe bedre vilkår for verdens børn. Jeg er meget glad og beæret over at træde ind i rollen som CFO og blive en del af en organisation, der gør så afgørende en forskel. Jeg håber, at jeg med min erfaring og kompetencer kan bidrage til at styrke UNICEF's indsats, og jeg ser meget frem til samarbejdet med de mange engagerede medarbejdere og partnere, som hver dag arbejder for at hjælpe verdens børn,” siger Louise Isafold.
Louise Isafold kommer fra en stilling som CFO hos Røde Kors i Danmark, hvor hun som ansvarlig for økonomi og jura var del af den øverste ledelse. Hun har tidligere været koncernøkonomichef i HOFOR.
”Det er en vigtig brik, der er faldet på plads med ansættelsen af Louise Isafold. Et solidt greb om økonomien er afgørende for, at vi effektivt kan drive en velfungerende organisation i en verden ramt af kriser af historiske dimensioner – og dermed fortsat skabe størst mulig effekt af UNICEFs arbejde for verdens børn,” siger generalsekretær Susanne Dahl.
Louise Isafold er uddannet Cand. Polit fra Københavns Universitet og har desuden en lederuddannelse fra INSEAD & Scandinavian Executive Institute.
Kontakter
Maria WesthHead of External Communications, UNICEF Danmark
Tlf:50778664mwesth@unicef.dkFølg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Ny UNICEF-analyse: 7 ud af 10 børn har haft mindst én negativ oplevelse med at sige deres mening21.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse fra UNICEF Danmark om børn og unges demokratiske selvtillid viser, at børn og unge har holdninger og gerne vil høres. Men for mange er det forbundet med negative oplevelser at sige deres mening.
Hvert tiende barn vil ikke sige det til en voksen, hvis deres rettigheder bliver krænket18.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af børn har i forbindelse med Rettighedsstafetten svaret på, hvem de vil fortælle det til, hvis deres rettigheder bliver krænket. Langt de fleste vil gå til deres forældre, men hvert tiende barn vil holde det for sig selv, ligesom 10 procent af de adspurgte svarer, at de ikke ved, hvem de skal sige det til. Fredag overrækkes børnenes svar til undervisningsminister Magnus Heunicke (S) og socialminister Monika Rubin (M).
Klimakriser afbryder skolegang for 171 millioner børn10.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Storme, oversvømmelser og hedebølger var blandt de hyppigste årsager til, at børn verden over måtte undvære undervisning i 2025. Det rammer især børn i verdens fattigste lande og særligt piger er udsatte.
Pandora donerer til UNICEF for at støtte børn, der er ramt af jordskælv i Colombia og Venezuela9.9.2026 20:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nødhjælpsdonationen på 1,3 million DKK vil hjælpe UNICEF med at nå ud til børn og familier med livsvigtige tjenester og forsyninger.
Over 2.000 skoleklasser klar til Rettighedsstafetten i uge 387.9.2026 12:35:42 CEST | Pressemeddelelse
Fra mandag den 14. september ruller Rettighedsstafetten ud på skoler i hele Danmark for at styrke børn og unges kendskab til deres rettigheder. I år er der særligt fokus på artikel 19 i Børnekonventionen, der handler om retten til et liv uden vold.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum