Louise Isafold ny økonomidirektør i UNICEF Danmark
Louise Isafold er ny økonomidirektør i UNICEF Danmark og medlem af direktionen.

Louise Isafold bringer masser af erfaring med sig, når hun indtræder i direktionen for UNICEF Danmark. Som økonomidirektør bliver Louise en del af den øverste ledelse, som udgøres af fire direktører foruden generalsekretær Susanne Dahl.
”UNICEF Danmark spiller en helt central rolle i arbejdet med at sikre børns rettigheder og skabe bedre vilkår for verdens børn. Jeg er meget glad og beæret over at træde ind i rollen som CFO og blive en del af en organisation, der gør så afgørende en forskel. Jeg håber, at jeg med min erfaring og kompetencer kan bidrage til at styrke UNICEF's indsats, og jeg ser meget frem til samarbejdet med de mange engagerede medarbejdere og partnere, som hver dag arbejder for at hjælpe verdens børn,” siger Louise Isafold.
Louise Isafold kommer fra en stilling som CFO hos Røde Kors i Danmark, hvor hun som ansvarlig for økonomi og jura var del af den øverste ledelse. Hun har tidligere været koncernøkonomichef i HOFOR.
”Det er en vigtig brik, der er faldet på plads med ansættelsen af Louise Isafold. Et solidt greb om økonomien er afgørende for, at vi effektivt kan drive en velfungerende organisation i en verden ramt af kriser af historiske dimensioner – og dermed fortsat skabe størst mulig effekt af UNICEFs arbejde for verdens børn,” siger generalsekretær Susanne Dahl.
Louise Isafold er uddannet Cand. Polit fra Københavns Universitet og har desuden en lederuddannelse fra INSEAD & Scandinavian Executive Institute.
Kontakter
Maria WesthHead of External Communications, UNICEF Danmark
Tlf:50778664mwesth@unicef.dkFølg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Alarmerende stigning i underernæring blandt børn i Gaza20.6.2025 12:36:51 CEST | Pressemeddelelse
Alene i maj blev over 5.000 børn i alderen 6 måneder til 5 år indskrevet til behandling for akut underernæring i Gaza – en stigning på næsten 50 % i forhold til april og hele 150 % siden februar. Mad til de mange sultne børn venter ved grænsen til Gaza, men nødhjælpsorganisationer får ikke lov til at uddele den.
Rettigheder i rygsækken – ny kampagneuge vil styrke trivsel og fællesskaber i skolen3.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag lanceres Rettighedsstafetten; en ny, årligt tilbagevendende kampagneuge i uge 38, der skal få flere børn til at kende deres egne og andres rettigheder. Bag tiltaget står Børnerådet, UNICEF Danmark, Danske Skoleelever, Red Barnet, Institut for Menneskerettigheder, Danske Handicaporganisationer og De Anbragtes Vilkår.
Over 50.000 børn dræbt eller såret i Gaza: UNICEF advarer om ubegribelige rædsler28.5.2025 13:29:22 CEST | Pressemeddelelse
Over 50.000 børn er ifølge rapporter blevet dræbt eller såret i Gaza siden oktober 2023. ’Børnene betaler prisen for en krig uden nåde’; lyder det fra UNICEF.
DSV og UNICEF udvider partnerskab med øget fokus på humanitær indsats for børn26.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En udvidelse af partnerskabet mellem DSV og UNICEF vil betyde flere flytransporter til katastroferamte områder og øge adgangen til vitale forsyninger for børn over hele verden.
Børns ret til leg skal ikke gemmes væk21.5.2025 13:10:01 CEST | Pressemeddelelse
Børn og voksne i hele Danmark inviteres til gemmeleg på FN’s Internationale Dag for Leg
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum