Nye fællesskaber får idrætslivet til at blomstre: Nu vil Københavns Kommune arbejde sammen med private aktører for at få flere til at bevæge sig
Idrætten i København skal både være tilgængelig og have initiativer, der rækker ind i fremtiden. Det skal nye og styrkede samarbejder mellem Københavns Kommune og en række private og nye idrætsudbydere være med til at sikre. Kultur- og Fritidsforvaltningen er derfor gået i gang med at kortlægge byens alternative idrætsfællesskaber.

Løb en tur og slut af med en kop kaffe på en lokal cafe. Find indre ro med morgenyoga under smukke kirkehvælvinger. Eller tag en klatretur på ydersiden af et kirketårn.
Når københavnerne mødes for at dyrke idræt og være aktive sammen, er det ikke altid gennem det klassiske foreningsliv eller de kommunale idrætstilbud. De seneste år er interessen for alternative idrætsudbydere og private sportstilbud vokset markant.
Flere tager den ugentlige løbetur som en del af et social running-løbefælleskab, der er arrangeret af en lokal butik, bar eller restaurant. Får pulsen op til en bordtennisturnering i et forsamlingshus. Eller mødes til en omgang træning på nogle af byens udendørs idrætsfaciliteter arrangeret gennem offentlige Facebook-grupper.
Det er private idrætsfællesskaber som disse, Københavns Kommune nu ønsker at blive klogere på.
Som en del af kommunens idrætsplan skal der etableres et bedre samarbejde med de private og selvorganiserede idrætsaktører.
"Idrætten er med til at skabe sunde og sociale fællesskaber, og det er vigtigt, at alle københavnere kan finde det idrætstilbud, der passer til lige netop dem. Vi kan se, at idræt og motionsvaner har ændret sig. Det er vigtigt at folk bevæger sig, og for at sikre at idrætslivet fortsat er mangfoldigt og tilgængeligt, har vi brug for nye inputs og erfaringer. Derfor vil vi styrke samarbejdet mellem de kommunale og de private tilbud, så vi sammen kan få endnu flere til at bevæge sig", siger Mia Nyegaard (RV), kultur- og fritidsborgmester.
Idrætsplanen har til formål at få flere københavnere til at være fysisk aktive. Og selvom idrætsforeninger over hele byen er i vækst, og kommunen løbende investerer i nye idrætsfaciliteter, er der også brug for at styrke og inkludere helt nye aktører.
Københavns Kommune vil gerne sikre et bredt og mangfoldigt idrætsliv, så alle københavnere kan finde det idrætsfællesskab, der passer til deres behov og interesser.
Derfor er Kultur- og Fritidsforvaltningen gået i gang med at kortlægge idrætsudbydere i hovedstaden med henblik på at opstarte nye og styrkede samarbejder i 2025.
”Vores indledende kortlægning understreger, hvor mangfoldige byens idrætstilbud er. Fra private fitnesscentre, NGO’er med idræt for udsatte, kirkeyoga og klatring på et kirketårn i Sydhavnen til selvorganiserede online-fællesskaber, der mødes til beachvolley på Amager Strand eller streetbasket i Fælledparken. Vi håber at kunne blive klogere på, hvordan kommunen bedre kan understøtte nye, spændende idrætsinitiativer, så flest mulige københavnere er fysisk aktive”, siger Mikkel Selmar, leder i Idrætsudvikling, Københavns Kommune.
Fakta om Idrætsplanen:
- Kultur- og Fritidsudvalget vedtog i juni en samlet idrætsplan for Københavns Kommune.
- Idrætsplanens overordnede formål er at få flere københavnere til at være fysisk aktive, blandt andet ved at sikre stærke og betydningsfulde fællesskaber, som motiverer og udvikler til deltagelse.
- En del af Idrætsplanen går ud på at styrke samspillet mellem kommunen, foreninger, private og selvorganiserede aktører for derigennem at nå flere københavnere.
- Det er det arbejde, som Kultur- og Fritidsforvaltningen netop er gået i gang med.
Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt Kultur- og Fritidsforvaltningen(modtager ikke SMS)
Tlf:3366 2345Billeder

Om Kultur- og Fritidsforvaltningen
Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Lundehus Basketball er Årets Idrætsforening i København10.12.2025 21:34:16 CET | Pressemeddelelse
Unge frivillige, stærk medlemsvækst og et lokalt fællesskab i rivende udvikling sikrer Lundehus Basketball prisen som Årets Idrætsforening.
Københavns Kommune har sendt 2000 unge i teatret10.12.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Teaterbilletter til unge har åbnet dørene til kulturen for endnu flere som en del af satsningen København som børne- og ungekulturhovedstad
Her er de nyvalgte medlemmer af Københavns Borgerrepræsentation20.11.2025 14:03:21 CET | Pressemeddelelse
De personlige stemmer ved kommunalvalget i København er talt op, og de 55 nye medlemmer af Borgerrepræsentationen er på plads.
Over 42.000 københavnere har brevstemt til kommunalvalget17.11.2025 22:00:00 CET | Pressemeddelelse
Næsten otte procent af de københavnske vælgere har allerede afgivet deres stemme før valgdagen løber af stablen i morgen.
Husk at tjekke dit valgsted før du stemmer i morgen17.11.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om københavnerne først går til stemmeurnerne ved kommunal- og regionsrådsvalget i morgen, kan der være god grund til allerede i dag at dobbelttjekke, hvor man skal stemme. Som meldt ud tidligere har op mod 77.000 borgere fået tildelt et nyt valgsted i forhold til sidste valg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum