Ny aftale rykker hjælp tættere på iværksættere
Med en ny rammeaftale for erhvervshusene tager Danmark endnu et skridt mod at blive det bedste iværksætterland i en forandret verden.
I en tid med geopolitiske spændinger, ny teknologi og den grønne omstilling kan spørgsmålene være mange for danske virksomheder. Den forandrede verden stiller nemlig helt nye krav til virksomhederne, og derfor er det vigtigt, at der findes et sted, hvor virksomhederne kan få vejledning. Og konkret hjælp til at komme videre.
Denne hjælp kan virksomhederne få hos danske erhvervshuse og med en ny aftale sætter erhvervsministeren og KL nu en ny retning, der skal sikre, at kendskabet til landets seks erhvervshuse stiger blandt danske virksomheder.
Bl.a. skal erhvervshusene styrke indsatsen over for iværksættere og dermed være med til at implementere regeringens iværksætterpakke. Dette så endnu flere kan få gavn af den hjælp, der er at hente, så fundamentet under væksten hos de danske virksomheder bliver så stærkt som muligt.
Erhvervsminister Morten Bødskov:
”Danmark skal være verdens bedste iværksætterland, og flere af vores små- og mellemstore virksomheder skal vokse sig store og være klar til at konkurrere internationalt. Her spiller erhvervshusene en vigtig rolle. Med den milliardstore iværksætterpakke tog vi første skridt mod at tage iværksætteriet til næste niveau i Danmark. Nu tager vi næste skridt og styrker med den nye aftale iværksætterenes adgang til hjælp og sparring i erhvervshusene. Alt sammen så flere iværksættere lykkes med at skabe vækst i deres virksomhed.”
Johan Brødsgaard, formand for KL’s Kultur-, Erhverv- og Planudvalg:
”I kommunerne arbejder vi hver dag tæt sammen med erhvervslivet om at løse lokale problemer - fx når vi hjælper virksomheder med at finde arbejdskraft. Samarbejdet fungerer godt i dag, men vi skal have endnu større ambitioner for vores erhvervsliv, så flere får lyst til at drive virksomhed og skabe job og muligheder for borgerne lokalt. Vi skal hele tiden fjerne stopklodser og snubletråde for vores virksomheder og i stedet give dem et rygstød på vej mod det næste væksteventyr. Derfor er jeg glad for, at vi har lavet en ny aftale for erhvervshusene, så vi gør det nemmere for virksomheder og iværksættere at få vejledning om, hvor de kan finde arbejdskraft, hvad de kan få i støtte, og hvordan man starter ny virksomhed.”
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nu kan iværksættere få mere hjælp til at beskytte deres ideer8.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Iværksættere og små virksomheder har behov for støtte, så de hurtigt kan komme i gang med at beskytte deres forretning mod plagiat. En ny IP fast track-ordning skal sikre hjælp til varemærke- og designregistrering.
Lovforslag skal sætte fart på udviklingen af produktionsdanmark7.5.2025 14:30:43 CEST | Pressemeddelelse
Bliver lovforslaget vedtaget, vil det blive hurtigere og nemmere at etablere eller udvide produktionsfaciliteter i Danmark.
Undersøgelse skal tage temperaturen på mulighederne for finansiering i landdistrikter5.5.2025 10:26:58 CEST | Pressemeddelelse
Efter et møde med en række interessenter er erhvervsminister Morten Bødskov og minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin enige om at få foretaget en undersøgelse af, om regler og praksis spænder ben for finansiering af lån i landdistrikterne.
Ny løsning og milliontilskud sikrer Hus Forbis fremtid2.5.2025 12:33:02 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, Hus Forbi og Danske Bank er enige om en løsning, der sikrer, at sælgere af sociale aviser fortsat kan modtage betaling via digitale betalingsløsninger.
Ministre kalder til dialog om forbedrede og nye muligheder for boliglån i landdistrikterne2.5.2025 11:01:01 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov og minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin skal mødes med en bred kreds af organisationer for at få konkrete bud på, hvordan det bliver lettere at købe sin egen bolig i Danmarks landdistrikter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum