Selvkørende biler skal tvinges til at holde afstand til cykler
9.1.2025 11:07:32 CET | Cyklistforbundet | Pressemeddelelse
I en fremtid, hvor der sandsynligvis kommer til at være mange selvkørende biler i byen og på landet, er det vigtigt, at bilerne er programmeret til at tage hensyn til cyklister. Det siger Cyklistforbundet i et nyt høringssvar til en ændring af Færdselsloven.

Mindst 1,5 meters afstand til cyklister. Det er kravet fra Cyklistforbundet til selvkørende biler.
”Selvkørende biler skal programmeres, så de overholder reglerne i trafikken. Vi mener af sikkerhedsmæssige årsager, at det skal være et af kravene, at de holder en afstand på mindst 1,5 meter til cyklister,” siger direktør i Cyklistforbundet Kenneth Øhrberg Krag.
Cyklistforbundet ønsker, at kravet bliver skrevet ind i færdselsloven.
”Færdselsloven skal præcisere, at biler skal holde en afstand på minimum 1,5 meter, når de overhaler cyklister. Det er allerede tilfældet i flere europæiske lande. Vi mener ikke, at det skal være op til den enkelte bilproducent frit at definere, hvad en passende afstand vurderes at være. Det skal Færdselsloven fastsætte,” siger Kenneth Øhrberg Krag.
Som det er nu, er det op til den enkelte bilist at vurdere, hvad der er en ’sikker’ afstand ved overhaling af en cyklist.
”Det er op til bilistens vurdering, men rigtig mange cyklister på landevejen har oplevet at blive overhalet alt for tæt, og hvis en lastbil overhaler dig på tæt afstand, kan det være decideret farligt på grund af lufttrykket. Så vi går ind for, at kravet om mindst halvanden meters afstand skal gælde for alle, men det er ekstra vigtigt i forhold til selvkørende biler, hvor der slet ikke er en menneskelig fører, der kan vurdere situationen,” siger Kenneth Øhrberg Krag.
Fakta:
Høringssvaret fra Cyklistforbundet er vedrørende forslag til ændring af færdselsloven (revision af forsøgsordning for selvkørende enheder).
Høringsdetaljer - Høringsportalen
Se hele høringssvaret her
Selvkørende biler skal indrette sig efter fodgængere og cyklister
Nøgleord
Kontakter
Jørgen SchlosserRedaktør og presseansvarlig
Tlf:27 52 43 25jsc@cyklistforbundet.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Fælles-Tour skal få unge op på cyklen igen9.3.2026 13:00:39 CET | Pressemeddelelse
Der er både billetter til Grøn Koncert, Tinderbox og cykeludstyr på spil for at få flere unge op på cyklen. Antallet af cykelture blandt alle unge mellem 15 og 20 år er faldet med 34 % siden 2010.
Cyklistforbundets skolecykelvenner skal give landets lærere en hjælpende hånd2.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad gør man som lærer, hvis man gerne vil på cykeltur med en hel skoleklasse? Man kontakter Cyklistforbundets lokale korps af frivillige skolecykelvenner, der cykler med og hjælper med, at alle kører sikkert. Det har Cyklistforbundets frivillige i Viborg med stor succes tilbudt kommunens skoler i flere år. Nu er Cyklistforbundet og VELUX FONDEN gået sammen om at udbrede ideen til en række andre byer.
Kampagnen, hvor du får gode stænger, billet til fællesskabet og gratis sikkerhedstjek af din cykel25.2.2026 10:47:28 CET | Pressemeddelelse
Der er nu åbnet for tilmeldingen til Vi Cykler til Arbejde, Danmarks største motions-kampagne på arbejdspladsen. Der er masser af præmier til de deltagende hold, og hovedpræmien er elcykler til hele holdet fra cykelmærket Merida.
Cyklistforbundets forperson fortryder sexisme-udtalelse17.2.2026 16:14:20 CET | Pressemeddelelse
Cyklistforbundets forperson, Jens Peter Hansen, ærgrer sig over sexisme-udtalelse om snerydning af cykelstier, der affødte stor debat.
Ni ud af ti pædagoger elsker cykelkampagne til de mindste2.2.2026 14:16:24 CET | Pressemeddelelse
Cykelleg i børnehaver og vuggestuer er et hit, viser evaluering fra Cyklistforbundet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum