Selvkørende biler skal tvinges til at holde afstand til cykler
9.1.2025 11:07:32 CET | Cyklistforbundet | Pressemeddelelse
I en fremtid, hvor der sandsynligvis kommer til at være mange selvkørende biler i byen og på landet, er det vigtigt, at bilerne er programmeret til at tage hensyn til cyklister. Det siger Cyklistforbundet i et nyt høringssvar til en ændring af Færdselsloven.

Mindst 1,5 meters afstand til cyklister. Det er kravet fra Cyklistforbundet til selvkørende biler.
”Selvkørende biler skal programmeres, så de overholder reglerne i trafikken. Vi mener af sikkerhedsmæssige årsager, at det skal være et af kravene, at de holder en afstand på mindst 1,5 meter til cyklister,” siger direktør i Cyklistforbundet Kenneth Øhrberg Krag.
Cyklistforbundet ønsker, at kravet bliver skrevet ind i færdselsloven.
”Færdselsloven skal præcisere, at biler skal holde en afstand på minimum 1,5 meter, når de overhaler cyklister. Det er allerede tilfældet i flere europæiske lande. Vi mener ikke, at det skal være op til den enkelte bilproducent frit at definere, hvad en passende afstand vurderes at være. Det skal Færdselsloven fastsætte,” siger Kenneth Øhrberg Krag.
Som det er nu, er det op til den enkelte bilist at vurdere, hvad der er en ’sikker’ afstand ved overhaling af en cyklist.
”Det er op til bilistens vurdering, men rigtig mange cyklister på landevejen har oplevet at blive overhalet alt for tæt, og hvis en lastbil overhaler dig på tæt afstand, kan det være decideret farligt på grund af lufttrykket. Så vi går ind for, at kravet om mindst halvanden meters afstand skal gælde for alle, men det er ekstra vigtigt i forhold til selvkørende biler, hvor der slet ikke er en menneskelig fører, der kan vurdere situationen,” siger Kenneth Øhrberg Krag.
Fakta:
Høringssvaret fra Cyklistforbundet er vedrørende forslag til ændring af færdselsloven (revision af forsøgsordning for selvkørende enheder).
Høringsdetaljer - Høringsportalen
Se hele høringssvaret her
Selvkørende biler skal indrette sig efter fodgængere og cyklister
Nøgleord
Kontakter
Jørgen SchlosserRedaktør og presseansvarlig
Tlf:27 52 43 25jsc@cyklistforbundet.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Hjørring Gymnasium vinder hovedpræmie i cykelkampagne13.5.2026 13:03:41 CEST | Pressemeddelelse
Det blev en klasse på Hjørring Gymnasium, der løb med hovedpræmien i årets Fælles-Tour, der er Cyklistforbundet og regionernes cykelkampagne for ungdomsuddannelserne. I alt 7.446 unge i hele landet deltog i år.
Rekordmange børn lærer at cykle med cykellege8.5.2026 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Der bliver cyklet til den store guldmedalje i maj måned i børnehaver landet over. Kampagnen, Vi kan cykle!, sætter rekord for andet år i træk. (OBS: Regionale og lokale deltagere og tal)
Tiårsrekord i Vi Cykler til Arbejde: Over 60.000 pladser solgt1.5.2026 11:42:36 CEST | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet fejrer stor vækst på cykelkampagnen, hvor det handler om at cykle til arbejde og vinde præmier. OBS: Find lokale arbejdspladser i linket.
Cykelværksted på center mangler frivillige15.4.2026 13:50:35 CEST | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet og Røde Kors Asyl leder med lys og (cykel)lygte efter frivillige, der vil hjælpe med at sætte cykler i stand på Center Holmegaard på Langeland.
Utroligt, at cykling er helt fraværende i valgkampen19.3.2026 15:54:26 CET | Pressemeddelelse
Der bliver stort set ikke talt om cykling i valgkampen, og emnet er også stort set fraværende i kandidattestene. At det er sådan i cykellandet Danmark, er både utroligt og kritisabelt, siger Cyklistforbundet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum