Næsten hver tredje ledig søger kun efter job de ikke har erfaring med
Ud af 60.000 ledige, der søgte nyt job, søgte knap en tredjedel udelukkende på områder, de ingen tidligere erfaring havde med, viser et nyt forskningsprojekt. Og selv om de ledige uden relevant erfaring ofte søgte på områder, hvor der var mange jobåbninger, havde de alligevel sværest ved at få job. Forskerne bag peger på værdien af vejledning til ledige i forbindelse med jobsøgning.
Forskere fra Københavns Universitet, CBS og Universitetet i Würzburg har med støtte fra ROCKWOOL Fonden dykket ned i 60.000 arbejdsløse danskeres jobsøgning og deres CV for at afdække, hvor de rettede deres jobsøgning hen og deres efterfølgende succes med det.
I runde tal var resultatet, at en tredjedel kun søgte efter job inden for områder, de havde tidligere, relevant erfaring inden for. En tredjedel gjorde det stik modsatte, og søgte kun inden for områder, de havde erfaring med. Den sidste tredjedel miksede deres ansøgninger, så de både søgte job de havde erfaring med og ikke havde erfaring med.
Det kan undre, at så mange ledige udelukkende går efter job på områder, hvor de ikke kan henvise til tidligere erfaring, men én af de fire forskere bag undersøgelsen, Alexander Sebald, professor på CBS, giver nogle bud på en forklaring:
”Dels kan nogle jobsøgende måske fejlvurdere, hvor stor betydning erfaring har for at få et nyt job. Eller selvom de ved, at deres chancer er mindre på kort sigt, håber de måske, at det vil betale sig i længden, hvis de kan skifte til et job med højere løn og bedre muligheder,” siger han.
Ikke overraskende var resultaterne af jobsøgningen, at ledige, der fokuserede på erhverv, de ikke havde professionel erfaring med, generelt klarede sig dårligere end de andre to grupper. Ledige, der søgte uden for deres erfaringsområde, havde den laveste beskæftigelsessucces og – hvis de fik job – de laveste indkomstniveauer. Det til trods for, at de ofte søgte inden for områder med flere jobåbninger og lavere risiko for at blive overflødiggjort af robotter og anden automatisering.
Desuden viser undersøgelsen, at personer, der tidligere har haft lavtlønnede jobs, ofte søger over i andre brancher, hvor lønnen er højere – selvom de mangler erfaring. De håber på bedre fremtidsudsigter, men i praksis viser det sig, at det kan være svært at opnå den samme beskæftigelse og løn som dem, der søger inden for de brancher, de har erfaring med.
Alle tre grupper af ledige var tro mod deres jobsøgnings-strategi hele vejen gennem deres ledighedsperiode. Således vedblev fx den gruppe, der udelukkende søgte job, de ikke havde erfaring med at søge den slags job både 3, 6, 9 og 12 måneder efter de blev arbejdsløse.
Hvad betyder det for arbejdet med ledige?
Undersøgelsen giver vigtige input til, hvordan vi kan forbedre jobsøgningsrådgivning og -støtte, mener Alexander Sebald.
”Mange ledige kunne sandsynligvis have gavn af bedre vejledning om, hvilke brancher de skal fokusere på. I stedet for at søge bredt bør man måske hjælpe dem med at finde job, hvor deres erfaring kommer til sin ret,” siger han.
Det er især vigtigt, betoner han, fordi undersøgelsen også viser, at jobsøgende, der retter deres opmærksomhed mod brancher, de kender, typisk får hurtigere job og højere løn end dem, der prøver kræfter med noget helt nyt. Arbejdsløse, der skifter branche, står ofte med lavere indtægter og færre timer på arbejdsmarkedet – i hvert fald i de første år.
Kontakter
David ElmerPresse- og kommunikationschefROCKWOOL Fonden
Tlf:+4553855370dbe@rockwoolfonden.dkLinks
Om ROCKWOOL Fonden
ROCKWOOL Fonden er en upartisk og selvfinansieret fond. Vi leverer uafhængig forskning og viden om mulige løsninger på samfundets udfordringer.
ROCKWOOL Fonden blev etableret i december 1981, hvor seks medlemmer af Kähler-familien overdrog hvad der svarer til 25 % af aktierne i ROCKWOOL International. Fra starten var det et erklæret mål at bidrage med uafhængig, troværdig forskning til gavn for brede dele af befolkningen, og dette er siden blevet komplementeret med tilvejebringelse af viden om mulige løsninger på de udfordringer, samfundet står overfor.
For både forskning og interventioner er det overordnede mål at bidrage til en styrkelse af velfærdsstatens sociale og økonomiske bæredygtighed ved at skabe ny og uafhængig viden om og mulige løsninger på samfundsmæssige udfordringer.
Følg pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Grå kommuner i 2045: Her vil op mod halvdelen være over 60 år16.4.2025 09:49:16 CEST | Pressemeddelelse
Vi lever længere og får færre børn, og det vil ændre danmarkskortet radikalt. Om bare 20 år vil 31% af den danske befolkning være over 60 år, men de gråhårede er ujævnt fordelt: I 14 kommuner vil op mod halvdelen af borgerne nemlig være 60+.
Belastninger i barndommen skaber stort brug af sundheds- og sociale ydelser27.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange børn, der vokser op med alvorlige belastninger eller traumer, får i voksenlivet et stort brug af sundhedssystemet, de bliver oftere dømt for kriminalitet, og de bruger sociale ydelser mellem dobbelt og otte gange så ofte, som personer, der vokser op uden væsentlige belastninger. Det viser ny forskning, der har fulgt en halv million danskeres livsbane frem til 40-års alderen.
Masser af skærm i skolen - men det er ikke mobiltelefonen, der forstyrrer undervisningen6.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lærere og elever i folkeskolen ser i gennemsnit på enten en projektorskærm, en PC eller en anden digital skærm i 60% af undervisningstiden. Mobiltelefonen er til gengæld næsten fraværende i timerne, viser et nyt forskningsprojekt med mere end 8.000 stikprøveobservationer gennem otte måneder på 12 folkeskoler.
Talentfulde unge fravælger en lederkarriere i det offentlige4.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den offentlige sektor står i en talent-krise, for de største leder-talenter fravælger i stigende grad en karriere med en offentlig arbejdsgiver. Og det er et problem, for dygtige ledere skaber velfungerende teams, hvor medarbejdere har lavere sygefravær og dermed større produktivitet, siger professor, der har netop har gennemført en omfattende analyse af kvaliteten af samtlige danske ledere i perioden 1995-2020.
Læreres sygefravær afhænger i høj grad af skolelederens talent for ledelse3.3.2025 10:49:56 CET | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på læreres sygefravær fra skole til skole og det er en forskel, som i høj grad hænger sammen med skolelederens talent for ledelse: Op mod 80% af sygefraværet omkring ferier kan tilskrives skolens ”fraværskultur.” Det viser ny forskning fra ROCKWOOL Fonden, som også påviser, at en lærer med højt sygefravær har direkte konsekvens for eleverne i form af dårligere testresultater i dansk og matematik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum