Tornerose vender tilbage efter 13 år
15.1.2025 06:00:00 CET | Det Kongelige Teater | Pressemeddelelse
... og tidligere solodanser Alban Lendorf vender tilbage i rollen som drømmeprinsen Desiré.

Vågn op til det dejligste balleteventyr, når en af verdens mest berømte balletter, Tornerose, indtager Operaens Store scene. Efter 13 års fravær genopstår koreografen Christopher Wheeldons storslåede version af det klassiske eventyr til Pjotr Tjajkovskijs vidunderlige musik.
"Jeg har selv elsket at danse den svære rolle som prinsesse Aurora," siger balletchef Amy Watson, tidligere solodanser i Den Kongelige Ballet. "Med Tornerose giver Christopher Wheeldon og Det Kongelige Teater vores gæster en vidunderlig oplevelse af en ballet, hvor scenografien, musikken og trinnene når helt eventyrlige højder."
Historien om Tornerose er over 300 år gammel, men stadig sprællevende. Den følger kongedatteren, der velsignes af de gode feer med lykke og skønhed, men rammes af en ond forbandelse, der sender hende ind i 100 års søvn, indtil hendes prins vækker hende med et kys.
Christopher Wheeldon, en af tidens mest originale koreografer, skabte sin version af Tornerose over Marius Petipas originale værk til Den Kongelige Ballet i 2012. Med sin poetiske sans har Wheeldon koreograferet en ballet, hvor både spektakulære korpsscener og intime pas de deux’er udfolder sig med stor skønhed.
En særlig begivenhed venter, når Alban Lendorf, tidligere solodanser i Den Kongelige Ballet, vender tilbage til scenen for at danse rollen som prins Desiré. Lendorf, der er kendt for sin styrke og karisma, vil danse rollen den 26. februar, 4. marts, 18. marts og 21. marts.
Forestillingen anbefales fra 8 år, og i opsætningen medvirker børn fra landets øvrige balletskoler.
Sæt kryds i kalenderen og oplev magien i balletklassikeren Tornerose.
Tornerose spiller på Operaens Store Scene fra den 25. januar til den 22. marts.
Kontakter
Anna-Katarina GravgaardPR- og presseansvarlig, ballet
Tlf:+45 61 70 84 94akgr@kglteater.dkFølg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Nyt samarbejde bringer den klassiske scenekunst ind i den almene sektor23.4.2026 07:08:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Kongelige Teater er i et nyt samarbejde med Almene Kunstklubber og den boligsociale helhedsplan Mit Kvarter rykket ud af sine historiske rammer og direkte ind midt i Folehaven i Valby.
PÅMINDELSE: Invitation til Snedronningen-pressemøde på Moesgaard21.4.2026 11:51:50 CEST | Pressemeddelelse
Det Kongelige Teater og Moesgaard inviterer til pressemøde om udendørsforestillingen Snedronningen torsdag den 23. april kl. 11-12:30 på scenen ved Moesgaard.
Stærke klassikere, nye fortællinger og verdenspremierer – ny sæson på Det Kongelige Teater20.4.2026 20:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag offentliggøres den nye sæson 2026/2027 med opera, ballet, skuespil, musical og koncerter.
Teaterikonet Christoph Marthaler iscenesætter en af verdens tidligste operaer Poppeas kroning14.4.2026 11:36:15 CEST | Pressemeddelelse
Christoph Marthaler er en af de mest unikke og banebrydende instruktører inden for moderne europæisk teater. I Poppeas kroning genfortæller han et blodigt kapitel i Roms historie som et benhårdt, aktuelt intrigespil i en fascistisk højborg.
World Premiere at the Royal Danish Theatre9.4.2026 12:00:00 CEST | Press release
Star choreographer Akram Khan creates his first full-length ballet for the Royal Danish Ballet
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum