Tung brancheprofil skal stå i spidsen for DI Transport
Det bliver nuværende adm. direktør i Banedanmark, Hakon Iversen, der fra 1. februar 2025 skal stå i spidsen for DI Transport.

Hakon Iversen kommer til at stå i spidsen for DI Transport 1. februar 2025. Han kommer med en årelang erfaring fra Slotsholmen og transportsektoren og har et unikt indblik i den brede transportpolitiske pallette til lands, vands og i luften qua flere ledende stillinger i Transportministeriet. Og senest som adm. direktør i Banedanmark, hvor han har spillet en central rolle i udviklingen og moderniseringen af Danmarks jernbaneinfrastruktur. Hans baggrund inden for både strategisk ledelse og praktisk implementering gør ham til den ideelle profil til at lede DI Transport ind i fremtiden.
- Jeg er utroligt glad for at kunne byde Hakon velkommen som ny branchedirektør i DI Transport. Han har en imponerende track record og en dyb forståelse for de udfordringer og muligheder, som transportsektoren står overfor – herunder den grønne omstilling og udviklingen af grønne brændstoffer. Jeg er overbevist om, at han vil være med til at styrke vores indsats for at skabe en mere effektiv, bæredygtig og innovativ transportsektor i Danmark, siger Emil Fannikke Kiær, erhvervs- og medlemsdirektør i Dansk Industri.
Også i DI Transports bestyrelse glæder man sig over ansættelsen af den nye direktør.
- Det er en dejlig start på det nye år, at Hakon har takket ja til at blive en del af holdet. Han kommer med en væsentlig erfaring, som jeg er sikker på, bliver et stort aktiv for hele transportbranchen. Han er den helt rigtige profil til at skabe synlige og mærkbare resultater for vores medlemmer og gennemføre vores strategi om at vinde på den grønne omstilling, siger Jesper Nørgaard, bestyrelsesleder i DI Transport.
Hakon Iversen selv ser frem til de nye udfordringer i sin nye stilling.
- Jeg glæder mig utroligt meget til at blive en del af DI Transport og arbejde sammen med de mange dygtige kollegaer, aktører og virksomheder i branchen. Sammen kan vi fortsætte med at udvikle og forbedre transportsektoren til gavn for både virksomheder og samfundet som helhed, siger Hakon Iversen, og fortsætter:
- Der er nok at tage fat på fx en fair grøn omstilling af godstransportbranchen baseret på nye drivmidler og en god ladeinfrastruktur, en strategisk plan for beskyttelse af kapaciteten på de danske erhvervshavne og en konkurrencedygtig kollektiv transport. Jeg ser frem til udfordringerne, siger han.
Hakon Iversen afløser Karsten Lauritzen, der skal være adm. direktør i Danske Advokater.
Kontakter
Yderligere oplysninger kan fås hos presserådgiver Ben Ron på tlf. 2830 5452.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
DI: Etablering af Statsadvokaten er et nybrud18.12.2025 11:41:00 CET | Pressemeddelelse
Staten og Poul Schmith/Kammeradvokaten har indgået en aftale, der gradvist konkurrenceudsætter juridisk rådgivning i staten. Dansk Industri mener, det er en balanceret og klog aftale.
3F, DI og Byggeriets Uddannelser lancerer ny indsats for trivsel og trygge lærepladser17.12.2025 12:09:45 CET | Pressemeddelelse
Nye indsatser skal forebygge grænseoverskridende adfærd overfor lærlinge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum