Storm over Danmark: GF Forsikring forventer skadestatus ved middagstid
Stormen Floriane har resulteret i væltede træer og flyvende tagsten mange steder. Det medlemsejede GF Forsikring forventer at komme med en skadestatus ved middagstid.

Natten mellem mandag og tirsdag ramte stormen Floriane det meste af Danmark. Flere steder blev der målt vindstød af orkanstyrke, og det blæser fortsat godt tirsdag morgen. GF Forsikring forventer at komme med en skadestatus tirsdag ved middagstid.
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Presse- og kommunikationskonsulent
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Forsikring advarer: Mange ved ikke, at de kører ulovligt på elcykel, og det kan blive dyrt8.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Elcykler er blevet et populært alternativ til bilen – men mange danskere risikerer at køre rundt på en ulovlig model uden at vide det. Det kan i værste fald ende med et erstatningskrav i millionklassen, lyder det fra GF Forsikring.
GF Forsikring melder om relativt få skader efter Amy5.10.2025 08:29:46 CEST | Pressemeddelelse
EFTERÅRSSTORM: Lidt mere end 100 anmeldte skader. Sådan lyder status fra GF Forsikring, der gør skaderne op efter det seneste meget blæsende og regnfulde døgn i Danmark.
Stormende og våd weekend i vente: GF Forsikring giver gode råd til at forebygge skader3.10.2025 12:52:13 CEST | Pressemeddelelse
EFTERÅRSSTORM: Sæsonens første efterårsstorm er på vej. DMI varsler nemlig stormende kuling med vindstød af stormstyrke i store dele af landet hen over weekenden. Forebyggelse er vejen frem, lyder det fra GF Forsikring, der følger situationen nøje.
Når kulden kommer, rykker skadedyrene ind: Dette dyr frygtes af flest danskere30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De kolde måneder står for døren, og det betyder mus, rotter og andet utøj, som søger ind i dit hjem i ly for kulden udenfor. Ifølge ny undersøgelse har tæt på hver femte dansker fået synlige skader på deres ejendom forårsaget af skadedyr det seneste år. GF Forsikring anbefaler forebyggende tiltag.
Samme afdeling, vild udvikling: Claus runder 40 år i GF Forsikring30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
ÅLØKKE: 64-årige Claus Thorup kan 1. oktober fejre sit 40-årsjubilæum i GF Forsikring. Checks i pallevis og ét fælles password til hele afdelingen er bare noget af det, Claus har været vidne til igennem fire årtier i det medlemsejede forsikringsselskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum