Udvidelsen af Københavns Lufthavns Station sat i gang
Overborgmester Lars Weiss, Københavns Kommune, borgmester Allan S. Andersen, Tårnby Kommune, og administrerende direktør Mikkel Hemmingsen, Sund & Bælt, gav mandag den 6. januar signalet til, at det vigtige arbejde på udvidelsen af Københavns Lufthavns Station kunne gå i gang.

Udvidelsen af Københavns Lufthavns Station blev formelt set sat i gang i dag af overborgmester Lars Weiss, Københavns Kommune, borgmester Allan S. Andersen, Tårnby Kommune, og administrerende direktør Mikkel Hemmingsen, Sund & Bælt, der er bygherre på projektet.
Øresundsbanen med Københavns Lufthavns Station som knudepunkt er helt central for transporten af gods og mennesker mellem Danmark, det øvrige Skandinavien og Europa. Strækningen er i dag med over 6.000 tog om måneden en af de mest trafikerede jernbanestrækninger i landet, og der vil komme yderligere jernbanetrafik, når Femern Bælt-tunnelen til Tyskland åbner.
For at sikre kapaciteten på strækningen udvider Sund & Bælt derfor i de næste to år Københavns Lufthavns Station. Det omfatter blandt andet etablering af to nye perroner, forbedring af de eksisterende perroner og etablering af en forbindelse til de nye perroner fra lufthavnens Terminal 3.
Overborgmester Lars Weiss fremhævede i sin tale betydningen af en nemmere adgang for togrejsende til og fra Københavns Lufthavn.
"Dette er ikke alene et vigtigt projekt for København, men for hele regionen. Med udvidelsen af Københavns Lufthavns Station forbedrer vi adgangen til lufthavnen og gør det muligt for rejsende at vælge en miljørigtig og effektiv rejseform”, sagde Lars Weiss.
Øresundsbanen løber gennem Tårnby Kommune, og her hæftede borgmester Allan S. Andersen sig ved kommunens centrale placering på danmarkskortet.
”Tårnby Kommune har en unik placering som bindeleddet mellem Sverige og Danmark. Jo bedre togforbindelserne bliver, jo lettere et valg bliver det at tage toget fremfor bilen for alle rejsende. Det gør det muligt på enkel vis at komme videre ud i landet eller tage en tur til Malmö i Sverige”, sagde Allan S. Andersen.
Hos bygherren Sund & Bælt understregede administrerende direktør, Mikkel Hemmingsen, vigtigheden af projektet og sammenhængen til Europa.
“Strækningen her er ikke kun vigtig for Danmark. Den er vigtig for Europa. Den indgår i det transeuropæiske transportnet som den akse, der binder det øvrige Skandinavien sammen med Europa. Derfor er udvidelsen også et vigtigt projekt støttet af EU”, sagde Mikkel Hemmingsen.
Aarsleff A/S er entreprenør på udvidelsen af Københavns Lufthavns Station, der forventes at stå klar i slutningen af 2026.
Kontakter
Andrew Crone-LangkjærKommunikationskonsulent, Sund & Bælt
Tlf:+4542262600acl@sbf.dkBilleder



Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt
EKSTRA UDSENDELSE: Kæmpekran lukker motorvejsspor ved Københavns Lufthavn fra tidlig mandag morgen19.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med udvidelsen af Københavns Lufthavn Station bliver Øresundsmotorvejen midlertidigt reduceret til to kørespor ved lufthavnen og Frakørsel <16> Lufthavn Ø/Kastrup lukkes. De reducerede kørespor træder i kraft fra tidlig mandag morgen, og bilister til lufthavnen anbefales at lægge ekstra rejsetid ind.
Kæmpekran skal udvide Københavns Lufthavn Station15.10.2025 09:40:58 CEST | Pressemeddelelse
Hvad gør man, når en 216 ton tung gangbro skal løftes på plads under trange vilkår? Man tilkalder en muskuløs kæmpekran på larvefødder, der kan klare opgaven.
Over 100.000 gæster har oplevet udsigten til Femern-byggeriet fra højden10.10.2025 12:16:32 CEST | Pressemeddelelse
Titusindvis af gæster har besøgt Femern Bælt-projektets udsigtspunkt Pilen ved Rødbyhavn siden åbningen i marts.
Aarsleff Rail A/S vinder jernbaneopgave i København6.10.2025 14:18:36 CEST | Pressemeddelelse
Sund & Bælt tildeler første del af opgaven med at anlægge overhalingsspor ved Kalvebod i København til Aarsleff Rail A/S. Projektet skal sikre øget kapacitet til passager- og godstrafik og tildeles som totalentreprise med værdi på op til 330 mio. kr.
Kæmpekran kan give forlænget rejsetid ved Københavns Lufthavn3.10.2025 13:15:46 CEST | Pressemeddelelse
Arbejdet med at udvide Københavns Lufthavn Station for at sikre plads til flere gods- og passagertog i fremtiden er i fuld gang. Arbejdet indebærer en midlertidig reducering af køresporene ved lufthavnen og lukning af Frakørsel <16> Lufthavn Ø/Kastrup for at give plads til en kæmpe kran. Bilister til lufthavnen anbefales at lægge ekstra rejsetid ind.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum