Lidt flere fyrværkeriulykker ved nytåret 2024/2025
Antallet af fyrværkeriskader, der blev behandlet på landets skadestuer 31. december og 1. januar, var lidt højere end ved forrige nytår. Men andelen af alvorlige skader, som krævede behandling på andre sygehusafdelinger, var noget højere end for et år siden, og en af fyrværkeriulykkerne ved dette nytår resulterede desværre i et dødsfald.
Samlet set var der 210 tilskadekomne, mens 42 af skaderne var så alvorlige, at de krævede mere behandling, end hvad der kunne udføres på skadestuerne. Ved sidste nytår var der 192 tilskadekomne og 34 alvorlige skader.
Tallene fremgår af den landsdækkende registrering af fyrværkeriulykker, som Ulykkes Analyse Gruppen ved Odense Universitetshospital foretager hvert år i de to nytårsdøgn 31. december og 1. januar. Her opgøres det bl.a. også, om de tilskadekomne har brugt beskyttelsesbriller, og det havde kun hver tredje af dem, der selv havde antændt fyrværkeriet og hver fjerde af tilskuerne.
- Udover at sørge for at holde afstand er det allervigtigste råd for at undgå alvorlige ulykker og måske livsvarige skader på grund af fyrværkeri, at man skal bruge beskyttelsesbriller. Så det er trist, at der stadig er så mange, der ikke har beskyttelsesbriller på, siger teamleder Anna Tornbo Larsson fra Sikkerhedsstyrelsen.
Hver fjerde af de tilskadekomne var børn under 15 år, mens der kun var to af de alvorlige ulykker, der ramte børnene under 15 år. Syv af de alvorlige ulykker gik ud over unge på 15-17 år, og en meget stor del af børn og unge fra 11 til 17 år havde selv antændt fyrværkeriet, som de kom til skade med.
- Der er alt for mange børn og unge, der kommer til skade og må tilbringe nytåret på et sygehus i stedet for at kunne feste og glæde sig over fyrværkeriet. Som voksne har vi et stort ansvar for at lære børn og unge, at fyrværkeri kan være farligt at omgås, hvis det ikke bliver behandlet korrekt, siger Anna Tornbo Larsson.
Sikkerhedsstyrelsen gennemfører hvert nytår informationskampagner og tilbyder undervisningsmaterialer til skoler for at øge bevidstheden om, hvordan fyrværkeri håndteres sikkert.
- Men vi skal alle bidrage til, at der sker færre fyrværkeriulykker. Det kræver en samlet indsats at få antallet af unødvendige fyrværkeriskader bragt ned, siger Anna Tornbo Larsson.
Følg pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Mere end 480 virksomheder er nu autoriseret til at nedrive asbest31.1.2025 11:02:36 CET | Pressemeddelelse
Autorisation blev 1. januar 2025 et krav for virksomheder, der arbejder med nedrivning af asbest. Privatpersoner må fx ikke længere selv fjerne et gammelt asbest-tag, og når du får et håndværksfirma til at udføre arbejdet, så husk at tjekke i autorisationsregistret hos Sikkerhedsstyrelsen, at firmaet har autorisationen i orden.
Rådet for El- og Gasteknisk Sikkerhed øger fokus på den grønne omstilling23.1.2025 09:51:04 CET | Pressemeddelelse
Den grønne omstilling af energisektoren i Danmark foregår i et hastigt tempo, og det kræver stadigt nye politiske og lovmæssige tiltag, for at omstillingen kan ske sikkerhedsmæssigt forsvarligt. Dermed er der også brug for rådgivning og faglig sparring for erhvervsministeren. Det er baggrunden for, at Rådet for El- og Gasteknisk Sikkerhed fra 1. januar 2025 får en ny sammensætning og fremover skal have fokus på at løfte de konkrete og komplekse rådgivningsopgaver, som samtiden måtte kræve.
Sikkerhedsstyrelsens unge kontrolkøbere afslører ulovligt salg til hver tredje mindreårig21.1.2025 08:29:53 CET | Pressemeddelelse
De sidste seks måneder har Sikkerhedsstyrelsen foretaget mere end 1000 kontroller med unge kontrolkøbere, som et nyt led i styrelsens tilsyn med alderskontrol i fysiske butikker. Efter et halvt års kontrol konstaterer Sikkerhedsstyrelsen fortsat ulovligt salg i mere end hver tredje butik.
Sådan anmelder du farligt eller defekt fyrværkeri1.1.2025 10:16:39 CET | Pressemeddelelse
Hvert år fejler fyrværkeri på nytårsdagen. Ikke alle fejl bliver opdaget under test. Derfor har du som forbruger muligheden for at hjælpe med at finde fejlene og sikre, at de produkter ikke kommer tilbage på markedet til næste nytår. Se her, hvordan du anmelder fyrværkeri.
Sikkerheden skal tages frem sammen med fyrværkeriet30.12.2024 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Affyringsperioden begynder i morgen, hvor det bliver tilladt at fyre fyrværkeri af til og med den 1. januar. Men man skal huske sikkerheden, uanset om man antænder, eller bare er tilskuer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum