Nogenlunde samme antal akutte udrykninger nytårsnat som sidste år
1.1.2025 08:36:13 CET | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
Det danske akutberedskab har haft 955 udrykninger med ambulancer nytårsnat. Dertil har der været 148 udrykninger med akutlægebiler og 35 udrykninger med akutbiler. Akutlægehelikopteren har fløjet 6 gange. Overordnet set har det været et travlt nytår med nogenlunde de samme antal skader og udrykninger som sidste år.
955 udrykninger på landsplan
Der blev 1.257 gange ringet 112, hvor det har handlet om akut sygdom eller tilskadekomst. Det er lidt flere end sidste år, hvor 1247 ringede 112 af samme årsager.
Det viser tal fra landets fem regioner. Tallene er fra kl. 18.00 nytårsaften og frem til 06.00 nytårsmorgen.
I år udløste det 955 antal udrykninger med ambulancer. Det er nogenlunde det samme som sidste år, hvor der var 956 kørsler. Dertil har der været 148 udrykninger med akutlægebiler og 35 udrykninger med akutbiler. Akutlægehelikopterne var med 6 flyvninger i luften færre gange end sidste år, hvor akutlægehelikopterne havde 8 flyvninger.
På landsplan har der været 61 udrykninger på grund af fyrværkeri. Dermed er der her tale om et stigning i forhold til sidste år, hvor tallet var på 40.
Af de 61 fyrværkeri-relaterede udrykninger er der 21 udrykninger til øjenskader og 10 udrykninger til håndskader. Sidste år var der henholdsvis 20 udrykninger til øjenskader og 13 udrykninger til håndskader.
På en nytårsaften er der cirka fire gange flere opkald til 112 om skader og sygdom, sammenlignet med en almindelig dag. Hovedparten af 112 opkaldene bliver typisk modtaget i tiden efter midnat.
Det er AMK-Vagtcentralerne (AMK står for Akut Medicinsk Koordinering), der modtager alle sundhedsrelaterede opkald, som viderestilles fra politiets alarmcentral, og i Region Hovedstaden ligeledes fra alarmcentralen hos Hovedstadens Beredskab. På AMK-Vagtcentralerne sidder sundhedsfagligt personale, der modtager, vurderer og prioriterer de mange opkald. Ved nogle af opkaldene er der alene behov for råd og vejledning og ikke nødvendigvis en udrykningskørsel med ambulance.
Tal for nytårsnat 2024/2025 på landsplan
112-opkald: 1257
Udrykninger:
- ambulance: 955
- lægebil: 148
- akutbil: 35
Fyrværkeri-relaterede udrykninger: 61
- Heraf øjenskader: 21
- Heraf håndskader: 10
Akutlægehelikopterne
Flyvninger i alt: 6
Kontakt
Region Hovedstaden:
Pressevagten i Region Hovedstaden, telefon: 7020 9588, mail: presse@regionh.dk
Region Nordjylland:
Enhedschef, Den Præhospitale Virksomhed, Kenneth Lübcke, telefon: 2149 8015, mail: k.lubcke@rn.dk
Region Sjælland:
Chefvagten, Præhospitalt Center, telefon: 7026 00 08, mail: amk-regsj@regionsjaelland.dk
Pressevagten i Region Sjælland, telefon: 5787 5052, mail: presse@regionsjaelland.dk
Region Syddanmark:
Pressevagten i Region Syddanmark, telefon: 2162 5907, mail: pressekontakt@rsyd.dk
Region Midtjylland:
Vagtcentralchef Tina Arentzen Bjerre - tinbjerr@rm.dk - +45 2691 6808
Kontakter
Region Hovedstadens presseRegion Hovedstaden
Tlf:70209588presse@regionh.dkFølg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi12.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
EU er i gang med at forberede sin nye regulering af cirkulær økonomi, Circular Economy Act, der skal styrke markedet for genanvendte materialer og mindske Europas afhængighed af nye råstoffer. Nu opfordrer Region Hovedstaden og en række europæiske metropolregioner EU til, at byggeriet får en langt mere central og forpligtende rolle i loven.
Snus, stress og for meget skærm: Ny rapport klarlægger borgernes sundhed i Region Hovedstaden5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom færre tænder en cigaret, så er der flere, som bruger nikotinposer. Flere føler sig stressede, og mange fortæller om dårlig og for lidt søvn. Sundhedsprofilen tegner et billede af helbred og sundhed i Region Hovedstaden og viser igen, at sundheden er ulige fordelt.
Region H forlænger kvalificeret ansættelsesstop for speciallæger25.2.2026 12:10:02 CET | Pressemeddelelse
Der skal være flere læger, der hvor patienterne er sygest. Det kvalificerede ansættelsesstop for speciallæger på hospitaler i Region Hovedstaden ser ud til at virke og bliver nu forlænget til udgangen af 2026.
Annemarie Hellebek takker af som direktør på Bornholms Hospital24.2.2026 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 10 år i direktionen på Bornholms Hospital har 64-årige Annemarie Hellebek besluttet, at der skal være en anden balance mellem arbejde og familieliv.
Annemarie Hellebek takker af som direktør på Bornholms Hospital24.2.2026 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 10 år i direktionen på Bornholms Hospital har 64-årige Annemarie Hellebek besluttet, at der skal være en anden balance mellem arbejde og familieliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum