Rektor om aftale for kandidatreform: Det er positivt, at der er blevet lyttet
20.12.2024 08:50:44 CET | DTU - Danmarks Tekniske Universitet | Pressemeddelelse
Aftalen om den kommende kandidatreform er blevet genforhandlet. For DTU betyder det, at et forslag om at oprette en alternativ erhvervskandidatordning bliver en realitet.

En genforhandling af aftalen bag den kommende kandidatreform på universitetsområdet er faldet på plads. For DTU betyder det, at universitetet fortsat skal omlægge 15% af sine nuværende kandidatuddannelser til erhvervskandidatuddannelser.
Men hvor universitetet før skulle omlægge alle disse til 4-årige erhvervskandidatuddannelser, kan DTU nu omlægge uddannelserne til en alternativ 1+2 erhvervskandidatuddannelse. Her tages det første uddannelsesår som et fuldtidsstudie med SU, mens de sidste to år er et virksomhedsforløb med sideløbende studier.
”Det er en løsningsmodel, vi selv er kommet med, og vi er meget positive over, at politikerne har lyttet. Muligheden for at starte med at studere på fuld tid vil gøre det langt lettere for internationale studerende at finde en virksomhedsplads,” siger DTU’s rektor Anders Bjarklev.
Sammen med landets øvrige universitetsrektorer og Danske Studerendes Fællesråd har han under en høring på Christiansborg sidst i november foreslået, at den alternative 1+2 erhvervskandidatmodel blev en del af den politiske aftale.
Brug for flere ingeniører
Oprettelsen af en 1+2 erhvervskandidatuddannelse er kun gældende for ingeniør- og STEM/IT-området.
DTU’s rektor ser det som et udtryk for, at man politisk har lyttet til erhvervslivets advarsler om den ingeniørmangel, Danmark allerede står i, og som fortsat kun vil vokse.
Om tre år planlægger aftalepartierne bag reformen at evaluere forløbet. Det er ifølge DTU’s rektor vigtigt, så diverse udfordringer, der måtte komme undervejs, kan samles op og løses.
”Vi ser ind i at skulle rekruttere rigtig mange, både danske og internationale, studerende til et helt nyt uddannelsesforløb. Det bliver en udfordring, men vi går konstruktivt til arbejdet, for samfundet har brug for flere ingeniører, ikke færre,” siger Anders Bjarklev.
Kandidatreformen vil i 2032 være fuldt implementeret.
Kontakter
Lars D. ChristoffersenDekan for uddannelser og studiemiljø
Tlf:45 25 10 09ladch@dtu.dkFølg pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Droner til undsætning12.6.2026 14:36:28 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. Målet med en ny autonom drone er at bringe en redningsvest til nødstedte for at købe tid, indtil hjælpen når frem.
Flere isbjerge ændrer livet i Arktis11.6.2026 13:14:44 CEST | Pressemeddelelse
Siden årtusindskiftet er antallet af isbjerge i Arktis accelereret. De transporterer sten og sedimenter langt ud i havet og skaber derved nye habitater på havbunden med stigende hast. Det viser et nyt studie i Nature, som også advarer om den voksende trussel, isbjergene udgør for skibsfarten.
Grønne korridorer åbner ruter til fossilfri skibsfart4.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Grønne maritime korridorer vil gøre det muligt for skibe at tanke nul emissionsbrændstoffer og er et vigtigt skridt mod mere bæredygtig skibsfart. Men uden hurtigere udvikling af havneinfrastruktur risikerer omstillingen at gå i stå.
DTU: Ny regering giver forskning og teknologi en stærk rolle i Danmarks fremtid3.6.2026 15:39:07 CEST | Pressemeddelelse
Rektor på DTU ser meget positivt på den nye regerings ambitioner for uddannelse, forskning, teknologi og digitalisering.
Gratis værktøj afslører skjulte skibe i danske farvande3.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt onlineværktøj udviklet på DTU gør det muligt for alle at følge skibes vej rundt i de danske farvande - også fartøjer, der forsøger at skjule sig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum