Rektor om aftale for kandidatreform: Det er positivt, at der er blevet lyttet
20.12.2024 08:50:44 CET | DTU - Danmarks Tekniske Universitet | Pressemeddelelse
Aftalen om den kommende kandidatreform er blevet genforhandlet. For DTU betyder det, at et forslag om at oprette en alternativ erhvervskandidatordning bliver en realitet.

En genforhandling af aftalen bag den kommende kandidatreform på universitetsområdet er faldet på plads. For DTU betyder det, at universitetet fortsat skal omlægge 15% af sine nuværende kandidatuddannelser til erhvervskandidatuddannelser.
Men hvor universitetet før skulle omlægge alle disse til 4-årige erhvervskandidatuddannelser, kan DTU nu omlægge uddannelserne til en alternativ 1+2 erhvervskandidatuddannelse. Her tages det første uddannelsesår som et fuldtidsstudie med SU, mens de sidste to år er et virksomhedsforløb med sideløbende studier.
”Det er en løsningsmodel, vi selv er kommet med, og vi er meget positive over, at politikerne har lyttet. Muligheden for at starte med at studere på fuld tid vil gøre det langt lettere for internationale studerende at finde en virksomhedsplads,” siger DTU’s rektor Anders Bjarklev.
Sammen med landets øvrige universitetsrektorer og Danske Studerendes Fællesråd har han under en høring på Christiansborg sidst i november foreslået, at den alternative 1+2 erhvervskandidatmodel blev en del af den politiske aftale.
Brug for flere ingeniører
Oprettelsen af en 1+2 erhvervskandidatuddannelse er kun gældende for ingeniør- og STEM/IT-området.
DTU’s rektor ser det som et udtryk for, at man politisk har lyttet til erhvervslivets advarsler om den ingeniørmangel, Danmark allerede står i, og som fortsat kun vil vokse.
Om tre år planlægger aftalepartierne bag reformen at evaluere forløbet. Det er ifølge DTU’s rektor vigtigt, så diverse udfordringer, der måtte komme undervejs, kan samles op og løses.
”Vi ser ind i at skulle rekruttere rigtig mange, både danske og internationale, studerende til et helt nyt uddannelsesforløb. Det bliver en udfordring, men vi går konstruktivt til arbejdet, for samfundet har brug for flere ingeniører, ikke færre,” siger Anders Bjarklev.
Kandidatreformen vil i 2032 være fuldt implementeret.
Kontakter
Lars D. ChristoffersenDekan for uddannelser og studiemiljø
Tlf:45 25 10 09ladch@dtu.dkFølg pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Imponerende stigning i kvote 2-ansøgere til DTU18.3.2026 09:56:19 CET | Pressemeddelelse
Antallet af kvote 2-ansøgere til både diplomingeniør- og bacheloruddannelserne på DTU er steget markant.
Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring5.3.2026 11:45:21 CET | Pressemeddelelse
Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier.
DTU sætter fuld fart på uddannelse af erhvervskandidater26.2.2026 13:10:29 CET | Pressemeddelelse
Uddannelses- og Forskningsministeriet har givet grønt lys for at alle DTU’s 32 kandidatretninger kan optage studerende på den såkaldte 1+2-ordning, der åbner for mere fleksible, arbejdsmarkedsrettede kandidatveje.
Første kirurg ansat på DTU19.2.2026 10:00:35 CET | Pressemeddelelse
Overlæge Tobias Todsen fra Rigshospitalet er den første kirurg, der bliver ansat som klinisk professor på DTU. Med sig har han daglige erfaringer med at operere kræftpatienter – og erfaring som medstifter af en spinout virksomhed, der bygger på en 3D ultralydsteknologi til at forbedre præcision ved kræftkirurgi.
DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi18.2.2026 09:37:14 CET | Pressemeddelelse
Som led i en markant DTU-investering i rum- og forsvarsområdet på omkring 2 mia. kr. over en femårig periode, blev der taget første spadestik til en betydelig udvidelse af aktiviteterne på DTU Space, Danmarks største rumforskningsinstitut.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum