Presseinvitation: Første spadestik til udvidelsen af Københavns Lufthavns Station
Sund & Bælt har fornøjelsen af at invitere pressen til første spadestik til udvidelsen af Københavns Lufthavns Station med deltagelse af borgmester Allan S. Andersen, Tårnby Kommune, og overborgmester Lars Weiss, Københavns Kommune.

Øresundsbanen er i dag tæt trafikeret og kapaciteten udfordret. Vi forventer desuden endnu mere togtrafik på Øresundsbanen, når Femern Bælt-tunnelen åbner i 2029.
Sund & Bælt udvider derfor Københavns Lufthavns Station, der blandt andet omfatter etablering af to nye perroner, forbedring af de eksisterende perroner og etablering af en forbindelse til de nye perroner fra lufthavnens Terminal 3.
Det første spadestik vil officielt sætte gang i det vigtige arbejde med at udvide stationen.
Per Aarsleff A/S er entreprenør på udvidelsen af Københavns Lufthavns Station, som ventes
at kunne åbne for passagerer i 2026.
Mødested
P-pladsen ved Ellehammersvej 26, 2770 Kastrup
Parkering
Vi henviser til Københavns Lufthavns P-huse
Program
Kl. 13.30 Start på program
Kl. 13.35 Velkomst v/ administrerende direktør Mikkel Hemmingsen, Sund & Bælt
Kl. 13.40 Tale v/ borgmester Allan S. Andersen, Tårnby Kommune
Kl. 13.50 Tale v/ overborgmester Lars Weiss, Københavns Kommune
Kl. 14.00 Spadestikket tages og projektet erklæres for igangsat
Der vil blive serveret drikkevarer og lidt sødt i et telt opsat til lejligheden
15.00 Forventet afslutning
Kontakter
Andrew Crone-LangkjærKommunikationskonsulent, Sund & Bælt
Tlf:+4542262600acl@sbf.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Sund & Bælt inviterer til borgermøder om Østlig Ringvej28.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sund & Bælt afholder borgermøde i Kastrup og på Østerbro om arbejdet med den igangværende miljøkonsekvensvurdering af Østlig Ringvej.
Vedligehold påvirker trafikken på Storebæltsbroen i næste uge27.5.2025 15:05:58 CEST | Pressemeddelelse
Fra mandag den 2. juni til onsdag d. 4 juni udføres der vedligeholdelsesarbejde på Storebæltsbroen i aften- og nattetimerne. I denne periode vil der være dobbeltrettet trafik. Broen lukkes kortvarigt ad flere omgange for at omlægge trafikken.
6000 truede haletudser har fået nyt hjem på Sprogø23.5.2025 12:58:37 CEST | Pressemeddelelse
Sund & Bælt er gået sammen med Zoologisk Have København om at styrke bestanden af den truede paddeart grønbroget tudse. For nogle uger siden blev der indsamlet æg på den gamle del af Sprogø, der under de bedste betingelser i ZOO har udviklet sig til tusindvis af haletudser, som nu er blevet sat ud på den menneskeskabte del af øen.
Sund & Bælt udbyder opgave med anlæg af overhalingsspor på jernbane i København21.5.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Folketinget har besluttet, at der skal anlægges overhalingsspor ved Kalvebod i København for at øge kapaciteten til gavn for passager- og godstrafik på jernbanen. Sund & Bælt udbyder nu første del af opgaven som en totalentreprise på op mod 330 mio. kr.
Sund & Bælt indgår partnerskab med LEGOLAND om ny Femern-udstilling21.5.2025 09:19:14 CEST | Pressemeddelelse
I samarbejde med Sund & Bælt åbner LEGOLAND til juni en stor udstilling, som viser byggeriet af verdens længste sænketunnel – Femern Bælt-tunnelen – med LEGO klodser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum