Folkehuset Absalon styrker fællesskabet i København – ”en måde at forlade ensomheden på”
Forsker fra Roskilde Universitet har undersøgt, hvad der gør Folkehuset Absalon på Vesterbro til et attraktivt sted for mange mennesker. Absalon holder i øvrigt åbent hver dag hele året - også juleaften.

Folkehuset Absalon på Vesterbro er ikke blot en café eller et kulturhus – det er et levende samlingssted, der har formået at skabe en helt særlig atmosfære for både stamgæster og nye besøgende.
Forsker og ekspert i strategisk design Xiaobo Shen har undersøgt stedet og interviewet brugerne som en del af sit erhvervs-ph.d.-projekt. Ifølge hende fungerer Absalon som et moderne eksempel på sociologen Ray Oldenburgs teori om ’third places’ – dvs. uformelle mødesteder, der hverken er hjemmet eller arbejdspladsen, men som fremmer trivsel og fællesskab.
Nøgleord
Kontakter
Xiaobo ShenPh.d.-stipendiatRoskilde Universitet, Institut for Mennesker og Teknologi
Tlf:71850555xbs@ruc.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Fungerende bestyrelsesformand: Roskilde Universitet anerkender Mette Frederiksens kritik17.9.2025 09:39:19 CEST | Pressemeddelelse
Carsten Toft Boesen (CEO NIRAS) valgte i går aftes at forlade formandsposten for bestyrelsen i Roskilde Universitet. Bestyrelsen har konstitueret sig med næstformand Dea Forchhammer (Direktør Ungdomsøen) som fungerende bestyrelsesformand.
Ændringer på Roskilde Universitet som følge af sag om studerende fra Bangladesh15.9.2025 20:46:25 CEST | Pressemeddelelse
De seneste uger har der været betydelig opmærksomhed på Roskilde Universitets optag af kandidatstuderende fra Bangladesh. Sagen fører nu til, at Roskilde Universitet foretager yderligere ændringer.
RUC-forsker får millionbevilling til at kortlægge mødres rettigheder5.9.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Lektor Céline Brassart Olsen har netop modtaget en bevilling på 11 mio. kr. fra Det Europæiske Forskningsråd (ERC) til at undersøge mødres rettigheder under graviditet, fødsel og den første tid som mor.
Ny vicedirektør for IT og digitalisering på Roskilde Universitet2.9.2025 07:57:18 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. oktober byder Roskilde Universitet velkommen til Tina Skriver Didriksen som ny vicedirektør for RUC Digital.
Roskilde Universitet etablerer nyt center for samfundssikkerhed1.9.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
RUC’s center for samfundssikkerhed og resiliens skal udvikle banebrydende forskning og indgå i tæt dialog med de aktører, der bærer ansvaret for samfundets beredskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum