Det nye år starter med gratis buskørsel
Fra 1. januar 2025 er det gratis at køre med alle lokalruter i Holstebro. Et to-årigt forsøg med gratis kørsel skal motivere flere til at vælge den kollektive trafik.

Nyt år er lig med nye vaner. I hvert fald for de kunder, der rejser med lokalruterne i Holstebro.
Fra 1. januar 2025 træder et to-årigt pilotforsøg med gratis lokalbusser i kraft. Det betyder, at kunderne kan lade Rejsekort eller telefon blive i lommen, når de stiger på en af de fem lokalruter i Holstebro Kommune. Det gælder helt præcist ruterne 270, 283, 296, 297 og 298.
Lokalruterne 270 og 283 er allerede gratis at benytte nu, men fra årsskiftet vil alle lokalruter være gratis.
Rejsekortudstyret vil dog fortsat være tændt af hensyn til de kunder, der skal checke ud efter en kombinationsrejse med tog eller regionalbus.
Holstebro Kommune ønsker med forsøget at gøre det mere attraktivt for borgerne at vælge den kollektive trafik – både for at begrænse trængsel på vejene og ikke mindst klimaet.
Udover de fem lokalruter, 17 regionale ruter og togstrækningen Holstebro-Skjern kan borgerne rejse med flextrafik i Holstebro Kommune. Kommunen har 20 knudepunkter, som borgerne kan rejse til og fra med en flextur til nedsat pris. Flextur er kollektiv trafik på bestilling og et alternativ til bybusserne, der blev nedlagt i sommeren 2024.
Nøgleord
Kontakter
Midttrafiks pressetelefon
Tlf:70206650Links
Om Midttrafik
Midttrafik er et trafikselskab, og står i spidsen for den kollektive trafik i Midtjylland. Det er Midttrafik, der administrerer den kollektive trafik med finansiering fra Region Midtjylland og de 18 kommuner i regionen.
Opgaverne spænder bredt fra blandt andet planlægning og koordinering af bustrafikken, gennemførelse af udbud og kontraktadministration, kvalitetskontrol, fastsættelse af priser og rejseregler, kundeservice til information og markedsføring af den kollektive trafik.
Følg pressemeddelelser fra Midttrafik
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Midttrafik
Grøn sejr: 1.171 skoleelever har konkurreret om grønne transportvaner9.10.2025 12:49:49 CEST | Pressemeddelelse
Skoleelever fra ni skoler har i fem uger dystet om point ved at gå, cykle eller tage kollektiv trafik til og fra skole frem for at blive kørt i bil. Nu er vinderen af mobilitetskampagnen På Egne Ben fundet på Lundgårdskolen i Herning. De dystende elever har tilsammen transporteret sig 37.201 km bæredygtigt i kampagneperioden.
Herning-elever viser vejen til grønnere transportvaner9.10.2025 06:46:22 CEST | Pressemeddelelse
Elever fra Lundgårdskolen har for andet år i træk vundet pointjagten i På Egne Ben ved at gå, cykle eller tage bussen i skole, fremfor at blive kørt. 4.B har på fem uger tilbagelagt 958 grønne kilometer og vinder derfor årets udgave af mobilitetskampagnen På Egne Ben.
Nye forbedringer i Rejsekort-appen gør det nemmere for digitalt utrygge rejsende25.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Midttrafik har sammen med Rejsekort & Rejseplan A/S samt handicap- og seniororganisationer været med til at udvikle forbedringer i Rejsekort-appen. Målet er at gøre det lettere og tryggere at rejse digitalt – også for dem, der er mest i risiko for at blive hægtet af den digitale udvikling.
Gratis kørsel markerer overgang fra diesel- til batteritog24.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. oktober bliver det gratis at køre med tog på strækningen Vemb-Lemvig-Thyborøn. Region Midtjylland og Lemvig Kommune står bag tiltaget, der både giver mulighed for at afprøve de helt nye batteritog og sige farvel til de gamle Y-tog. Tilbuddet om gratis kørsel løber året ud.
Tag cyklen med og oplev indvielsen af Danmarks første BikePod2.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag 11. september er der indvielse af en helt ny type cykelparkering på Odder Station. Midttrafik og Odder Kommune står bag arrangementet, hvor borgmester Lone Jacobi ”klipper” snoren kl. 10. Danmarks første BikePod skal få flere til at kombinere cykel og kollektiv trafik. Den vil stå på Odder Station i et par måneder, inden den skal videre til andre byer i Region Midtjylland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum