Louise Kaltoft Petersen er nyt medlem af hovedbestyrelsen i Tandlægeforeningen
Louise Kaltoft, tandlæge på Amager, er valgt til Tandlægeforeningens hovedbestyrelse.

Louise Kaltoft Petersen, 32 år og privatansat tandlæge på Amager, er nyt medlem af hovedbestyrelsen i Tandlægeforeningen, hvor hun de næste to år skal varetage tandlægernes interesser.
En af hendes mærkesager er at få flere unge ind i fagpolitik:
”Jeg vil gerne bygge bro mellem generationerne og håber, at jeg kan inspirere flere unge tandlæger til at engagere sig i fagpolitik, så de også er med til at præge faget,” siger Louise Kaltoft Petersen.
Louise Kaltoft Petersen vil også arbejde for at reducere bureaukratiet i tandplejen, som hun mener sluger alt for meget af tandlægernes tid og energi, der går fra patienterne. Og så vil det nye hovedbestyrelsesmedlem gerne have fokus på tandlægernes rolle i sundhedsvæsenet:
”Tandlæger er med til at løfte vores patienters sundhed og livskvalitet, og vi skal ikke sammenlignes med automekanikere. Vi er en central del af sundhedsvæsenet,” fastslår Louise Kaltoft Petersen.
Aktiv i europæisk studenterpolitik
Louise Kaltoft er ikke ny i fagpolitik. De sidste to år har hun været næstformand i Tandlægeforeningens Udvalg for Privatansatte Tandlæger, og så har hun været en del af bestyrelsen i Region Hovedstadens Tandlægeforening. Som tandlægestuderende på Tandlægeskolen i København var hun medlem af studenterorganisationen Odontologisk Forening, og så har hun været engageret i europæisk studenterpolitik igennem European Dental Students Association. Det har givet hende et stort netværk, som hun vedligeholder, når hun i sine ferier besøger forskellige europæiske storbyer.
Passioneret tandlæge og konkurrencesvømmer
Som barn drømte Louise Kaltoft Petersen om at blive plastikkirurg. Det forklarer hun selv med, at hun har fået foretaget to kæbeoperationer og jævnligt har besøgt Rigshospitalet, siden hun var 10 år. Det var først, da hun under et sabbatår efter gymnasiet arbejdede for en tandlæge, at hun fik øjnene op for tandlægefaget.
”Jeg er meget glad for, at jeg valgte at blive tandlæge. Jeg elsker kombinationen af håndværket og den tætte relation, jeg har til mine patienter. Det giver mig energi at se et resultat med det samme og at være med til at forbedre patienternes livskvalitet,” fortæller Louise Kaltoft Petersen.
Louise Kaltoft Petersen er vokset op i Charlottenlund nord for København og har desuden tilbragt fire år af sin barndom i Seattle i USA. I dag bor hun i Nordhavn med sin kæreste. Udover sit arbejde som tandlæge er hun en passioneret konkurrencesvømmer, som har deltaget i europæiske mesterskab.
Kontakter
Charlotte HolstPresse- og kommunikationskonsulent
Tlf:26 82 18 24chh@tdl.dkKim AndreasenKommunikationskonsulent
Tlf:33 48 77 82kia@tdl.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Ja til ny overenskomstaftale mellem Tandlægeforeningen og Danske Tandplejere14.4.2025 12:46:44 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal hos både klinikejerne og tandplejerne sagde ved urafstemningen ja til den overenskomstaftale, som Tandlægeforeningen har indgået med Danske Tandplejere. Dermed er en ny 3-årig aftale en realitet.
Tandlægeforeningen enig i kritik: Patienter rammes af urimelig modregning7.4.2025 18:17:02 CEST | Pressemeddelelse
Statsrevisorerne kritiserer Sundhedsministeriet for at reducere tilskuddet til patienter i strid med reglerne. Tandlægeforeningen er enig. Der er brug for en ny aftale om voksentandplejen med fokus på patienternes behov.
Esben Boeskov Øzhayat modtager Tandlægeforeningens Sundhedspris 202529.3.2025 00:00:09 CET | Pressemeddelelse
Lektor, ph.d. og odont. dr. Esben Boeskov Øzhayat fra Odontologisk Institut ved Københavns Universitet har modtaget Tandlægeforeningens Sundhedspris. Han får prisen for sin banebrydende forskning i, hvordan dårlig tandsundhed rammer udsatte og sårbare grupper, og hvordan det påvirker deres livskvalitet og muligheder i samfundet.
Roskildenser modtager Tandlægeforeningens Sundhedspris28.3.2025 23:53:55 CET | Pressemeddelelse
Lektor, ph.d. og odont. dr. Esben Boeskov Øzhayat fra Odontologisk Institut ved Københavns Universitet har modtaget Tandlægeforeningens Sundhedspris. Han får prisen for sin banebrydende forskning i, hvordan dårlig tandsundhed rammer udsatte og sårbare grupper, og hvordan det påvirker deres livskvalitet og muligheder i samfundet.
Ny overenskomstaftale mellem Tandlægeforeningen og Danske Tandplejere28.3.2025 11:46:11 CET | Pressemeddelelse
Tandlægeforeningen og Danske Tandplejere er blevet enige om en ny overenskomstaftale for landets tandplejere. Det er et godt forlig med få ændringer og fordelagtige tiltag, der gør hverdagen nemmere for klinikejerne, lyder det fra Tandlægeforeningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum