Tuborg og fire af Danmarks største festivaler erstatter 2 millioner engangsplastkrus med nyt, bæredygtigt alternativ

Del
Engangsplastkrus på NorthSide
Engangsplastkrus på NorthSide

NorthSide, Tinderbox, Roskilde og GRØN tager i samarbejde med Tuborg et vigtigt skridt i kampen mod plastaffald og for en mere cirkulær forretningsmodel på fremtidens festivaler. I år skal gæsterne for første gang indtage iskolde fadøl af bæredygtige og ikke mindst genbrugelige plastglas, når festivalsæsonen skydes i gang.

Hvert eneste år har de fire festivaler langet over 2 millioner engangsplastølkrus over bardisken, når titusindvis af festivalgæster har slukket tørsten i en kold Tuborg over hele landet. Men nu er det slut. Fra og med dette års festivaler må det gamle engangsplastikkrus vige pladsen til fordel for et helt nyt og bæredygtigt genbrugsplastglas, udviklet af Tuborg i samarbejde med NorthSide, Tinderbox, Roskilde festival og GRØN.

Initiativet blev lanceret i dag hos Plastic Change af Tuborg og de fire festivaler. Til stede var bl.a. Miljøminister Jacob Ellemann-Jensen.

”I år vil Tuborg helt bogstaveligt gøre livet lidt grønnere på festivalerne. Vi lancerer nye vaskbare plastglas, som alle kan lease, og vi begynder på de fire store festivaler, som har været med til at udvikle ideen sammen med Plastic Change. Det er en stor dag for Tuborg, og et kæmpe skridt mod at mindske unødigt plastaffald gennem en mere cirkulær forretningsmodel. Drikkeoplevelsen er den samme eller bedre, men fremover tager Tuborg bogstaveligt talt opvasken i vores nye, mobile opvaskemaskine,” siger Christian Sveigaard, marketing- og sponsorchef for Tuborg.

Tuborg har løbende fået rådgivning fra miljøorganisationen, Plastic Change, for at finde den helt rigtige løsning. Det endelige resultat er landet på et danskproduceret genbrugsplastglas fra KIFA Plast i Herning. Krusene vaskes på stedet, og når de nye genbrugsplastglas bliver slidte, sendes de tilbage til leverandøren, som sørger for, at materialet genbruges.

Plastic Change, der arbejder for at skabe mere opmærksomhed om konsekvenserne af det voksende plastaffald, kalder det fælles initiativ en sejr, der kan inspirere andre til at gå i samme retning.

”Projektet er en vigtig sejr i kampen mod unødvendig engangsplastik. Det er første gang, at de fire festivaler arbejder sammen, og de skal have ros for sammen med Tuborg at gøre en indsats for at knække kurven for plastaffald ved at indføre et standardiseret genbrugsplastglas. Det vil også forandre den brug-og-smid-væk kultur, som er en af kerneudfordringerne i forhold til den stigende plastaffald. Vi ser det som et stort skridt fremad, som utvivlsomt vil inspirere andre til at gå i samme retning,” siger Henrik Beha, stifter af Plastic Change.

NorthSide og Tinderbox
De nye, bæredygtige genbrugsplastglas bliver for første gang taget i brug, når NorthSide åbner den 6. juni, hvorefter turen går til Tinderbox i Odense, der løber af stablen 27.-29. juni.

”Vores gæster er miljøbevidste, og de forventer faktisk, at vi går forrest med initiativer som dette. Samtidig stiller vi høje krav til os selv. Derfor er jeg særlig stolt over, at vi som branche kan stå sammen og tage et fælles ansvar, når det virkelig gælder. Det er et stærkt samarbejde, og den endelige løsning er både af høj kvalitet, lever op til de krav om bæredygtighed, vi har sat, og så er den oven i købet en gevinst for drikkeoplevelsen”, siger Peter Skoven, F&B Director, fra Down The Drain Group, som står bag både Tinderbox og NorthSide.

Roskilde
Roskilde, der afvikles i år 29. juni-6. juli, har allerede samarbejde med Plastic Change om mere bæredygtig brug af plast i kampen mod plastaffald.

"Som en almennyttig festival tager vi naturligt ansvar for omverden og for det grønne aftryk, vi sætter. Vi har i flere år arbejdet på at mindske vores miljøbelastning med engangsglas af bionedbrydeligt plastik, men samarbejdet med Tuborg og de andre festivaler om vaskbare genbrugsglas er et stort og bæredygtigt skridt fremad. Klima- og miljøudfordringer skal løses i fællesskab, og netop ved at gå sammen, kan initiativet gøre en væsentlig forskel for vores alles miljøindsats,” siger Lars Orlamundt, divisionschef for Roskilde Festival.

GRØN
Sidst, men ikke mindst ruller de nye genbrugsplastglas og Tuborgs nye mobile opvaskemaskine med rundt til GRØN i uge 29 og 30. Tuborg og Muskelsvindfonden har siden 1982 præsenteret GRØN, der gennem tiden er blevet en elsket tradition i Danmark, både hos musikere, publikum og dem det hele drejer sig om: Mennesker med handicap.

”GRØN er glade for at være blandt de første, der er med til at præsentere en løsning på genbrugsplastglas. På området med skrald og pant har vi de seneste år eksperimenteret med løsninger for at skabe en renere plads og en bedre oplevelse for vores gæster. Derfor er det også helt naturligt for os at bakke op omkring Tuborgs initiativ. Og så er det en særlig glæde at indgå i et samarbejde på tværs af fire af de største festivaler i Danmark for i fællesskab at sætte plastaffald på dagsordenen. Vi har en enorm stor snitflade og kan påvirke, og forhåbentligt inspirere mange mennesker på tværs af vores arrangementer”, siger Direktør i Indsamlingsafdelingen, Theis Petersen.

Fakta om genbrugsplastkruset
- De nye genbrugsplastglas er udviklet af KIFA Plast i Herning, der er eksperter i udviklings- og produktionsforløb i specialløsninger som genbrugsplast;
- De nye genbrugsplastglas er lavet af ren polypropylen - også kaldet PP plast;

- Tuborg stiller en ny, mobil opvaskemaskine til rådighed, der besøger alle fire festivaler.

- Den mobile opvaskemaskine bliver 13,4 meter lang, og kan håndtere over 9.000 genbrugsplastglas i timen.

- Vaskbare plastglas er af eksperter som Plastic Change udpeget som den mest miljøvenlige løsning på et stort problem omkring engangsplastkrus.

Fakta om Together Towards ZERO
De nye genbrugsplastglas fra Tuborg er et led i Carlsberg-gruppens samlede bestræbelser på hele tiden at forbedre øllet, forpakningen og alle elementer omkring det, samtidig med at miljøbelastningen mindskes. Tuborgs initiativer sammen med festivalerne kommer blot et halvt år efter Carlsberg lancerede nye forpakninger, der limer Carlsberg pilsnerens six-pack dåser sammen og dermed reducerer plastik med op til 76%, samtidig med man indførte genbrugsplast på de store forpakninger, hvor der stadig er brug for plastik. Initiativerne er nogle af de første forbrugerrettede tiltag i Carlsberg-gruppens bæredygtighedsprogram, Together Towards ZERO, som blev lanceret i 2017 med det formål bl.a. at opnå nul CO2-udledning og nul vandspild på Carlsbergs bryggerier.

Fakta om Plastic Change
Plastic Change er en dansk miljøorganisation, med et ambitiøst internationalt sigte. Plastik er overalt – på land og til vands. Tre generationers forbrug af plastik har sat sine spor. Kun en lille del bliver genbrugt eller destrueret. Resten ligger i naturen i hundredvis af år. Vi er ambitiøse, for udfordringen er stor! Plastic Change arbejder hårdt med at knække den stigende kurve over plastikforurening.

Nøgleord

Kontakter

Pressekontakt
presse@downthedrain.dk
+45 48 88 00 81


Lars Esmarch
PR Manager
presse@northside.dk
48888811

Billeder

Tuborg og fire af Danmarks største festivaler erstatter 2 millioner engangsplastkrus med nyt, bæredygtigt alternativ
Tuborg og fire af Danmarks største festivaler erstatter 2 millioner engangsplastkrus med nyt, bæredygtigt alternativ
Download

Links

Følg pressemeddelelser fra DTD Group

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DTD Group

LCD Soundsystem, RAYE, Lukas Graham og Barry Can’t Swim til NorthSide 202530.10.2024 10:00:00 CET | Pressemeddelelse

De første navne er klar til NorthSide, som igen lægger vægt på international kvalitet, fællessang og toneangivende artister både fra Danmark og udlandet. Samtidig kan håbefulde gæster nu købe deres billet til festivalen. Aarhus får besøg af en række spændende kunstnere fra både ind- og udland, når NorthSide endnu engang inviterer gæster til musik og oplevelser i Eskelunden. De første otte navne er kommet på plakaten, der byder på både klassiske, internationale NorthSide-navne samt slagkraftige, danske artister: LCD Soundsystem (US) RAYE (UK) Barry Can’t Swim (UK) Lukas Graham The Dare (US) Denzel Curry (US) Kneecap (IE) ROYA LCD Soundsystem har i over 20 år tryllebundet musikfans og koncertgængere med deres unikke take på eletronisk rock og dance punk, og i samme periode må de siges at have været inspiration for en lang række bands og solister verden over. Gruppen er sågar klar med en ny tilføjelse til et i forvejen flot bagkatalog med et nyt album – det første i otte år! Med karismati

Danish music festival NorthSide to engage in largest afforestation project in region11.9.2024 09:42:54 CEST | Press release

The Danish festival NorthSide is known domestically and internationally as a pioneer in sustainable cultural events. Now the festival is once again leading the way by creating the NorthSide Forest, which aims to strengthen biodiversity around the festival’s native city of Aarhus as well as binding carbon equivalent to the event’s emissions for five years. A festival that makes forests? Yes, you read that right. In a historic collaboration with Aarhus Municipality and The Danish Climate Forest Fund, an independent, state-owned administrative body under the Ministry of the Environment of Denmark, NorthSide is funding the planting of at least 8.7 hectares of diverse conservation forest. In total, the NorthSide Forest will cover 10 hectares, with plans to develop the area so Aarhus residents can enjoy new nature experiences close to the city. “At NorthSide, we are constantly pushing the boundaries of what a festival can and should be. We have taken substantial leaps regarding sustainabilit

Kom med i NorthSide-skoven: Historisk projekt skaber nye naturområder til gavn for aarhusianerne5.9.2024 11:33:36 CEST | Pressemeddelelse

NorthSide er for mange kendt som pionerer inden for bæredygtige kulturbegivenheder. Nu går festivalen igen forrest ved at skabe NorthSide-skoven – og inviterer hele Aarhus med til at plante den til november. Mere biodiversitet. Bedre sikring af Aarhus’ grundvand. Binding af CO2. Og nye naturområder, som aarhusianerne kan boltre sig i. Sådan lyder listen med positive elementer i et nyt, ambitiøst projekt, der munder ud i NorthSide-skoven ved Vilhelmsborg syd for Aarhus. I et historisk samarbejde med Aarhus Kommune og Klimaskovfonden finansierer NorthSide plantningen af mindst 8,7 hektar varieret fredningsskov. I alt bliver det samlede område i NorthSide-skoven på 10 hektar, da festivalen har planer om at indrette den, så aarhusianerne kan bruge den til nye naturoplevelser tæt på byen. "NorthSide er en Aarhus-festival helt ind til benet, og vi ønsker at tage endnu mere del i udviklingen af byen. Vi sætter her et stort, lokalt projekt i søen, som er til gavn for alle aarhusianere,” siger

Store øjeblikke og god stemning på NorthSide 20249.6.2024 09:25:50 CEST | Pressemeddelelse

NorthSide 2024 er slut, og vi ser tilbage på en fantastisk festival med store musikalske øjeblikke og den helt rigtige atmosfære. Ikke mindst takket været et publikum, der viste sin vilje til at gøre årets festival mindeværdig. Sol gennem regn Vejret spillede en stor rolle i dette års festivaloplevelse. Den danske sommer, som vi kender den, skabte den perfekte ramme om både de intime og de storslåede koncerter. Selvom lørdagen bød på store mængder vand fra oven, lod gæsterne sig ikke påvirke. Regnslag og gummistøvler var en nødvendighed, men humøret og energien forblev højt hele dagen. - Det har været en fornøjelse at se, at gæsterne trodsede vejret lørdag og havde en fest på pladsen. Vi kan kun rose vores publikum for at vise viljen til at lave en fest sammen med os, selvom det regner, siger Brian Nielsen om festivalgængerne på sidstedagen. Bevægende højdepunkter fra musikkens ikoner Årets lineup har fået strålende anmeldelser fra både anmeldere og publikum. Fra de helt store hovednav

NorthSide 2024 er kommet stærkt fra start6.6.2024 17:38:18 CEST | Pressemeddelelse

Præcist klokken 12.00 torsdag slog NorthSide dørene op for 2024-udgaven af festivalen. Det er forløbet gnidningsfrit, og pladsen blev hurtigt indtaget af glade gæster med lyst til tre dages musik, mad og oplevelser. Flere tusinde festivalgængere rystede hurtigt regnen fra to, korte byger af sig og indtog Eskelunden til NorthSide 2024 med brede smil. Jens Unmack og resten af Love Shop gik på Astra efter en kort forsinkelse, og samtidigt indtog fremadstormende UNG-SKAB Nova og satte hurtigt gang i fællessang. Sidstnævntes største hit ’Sol Gennem Regn’ blev en rammende åbning for musikken på NorthSide 2024, hvor i alt 42 artister fra ind- og udland spiller på de tre scener i Eskelunden. Festen fortsatte på Nova, da Lucky Lo stagedivede ud til et publikum, der gik amok i teltet. Nyt tiltag ved indgangen var en stor succes Som noget helt nyt har NorthSide kun én indgang i år. Efter en vellykket afvikling af festivalen i 2023, har folkene bag festivalen besluttet, at det kun var nødvendigt a

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye