Aarhusianske iværksættere lancerer revolutionerende musikanmelder-app på NorthSide

24.5.2018 10:00:00 CEST | DTD Group | Pressemeddelelse

Del
Tribute på NorthSide 2018
Tribute på NorthSide 2018

På NorthSide vil festivalgængerne i år for første gang være med til at bedømme koncerterne fremfor blot at kunne læse de etablerede mediers anmeldelser. App’en Tribute vender rampelyset mod publikum som nu kan dele deres koncertoplevelser og give artisterne stjerner.

Holdet bag den nye sociale anmelder-app Tribute har længe følt, at der manglede en platform for folk som elsker at gå til koncerter. Her udsprang idéen til Tribute, hvor man kan skrive en anmeldelse og give stjerner til både artisten og spillestedet. Begge får en score som indikerer henholdsvis, hvor god artisten er live, og hvor godt spillestedet er. Så har man en musikanmelder i maven, eller vil man gerne læse andres mening om en koncert, er anmelderi altså ikke længere forbeholdt den kulturelle elite.

Tribute sætter fokus på live-formatet, hvilket ifølge trioen bag er et frisk pust i musikindustrien. Ved at give koncertgængerne magten, kan der blive skabt mere støj omkring de artister som virkelig brænder igennem og leverer noget særligt på scenen. Artisterne kan desuden få et reelt billede af, hvad publikum synes om deres koncerter.

- Vi har i en årrække været en platform for entreprenører og iværksættere, der gerne vil teste nye produkter af på en nysgerrig og intelligent gruppe mennesker. Det er langt fra alle henvendelser, der udmønter sig i et samarbejde. Men eftersom Tribute handler om fællesskabet omkring musik, syntes vi, at der var et godt match, og vi glæder os til at se, hvordan vores gæster tager imod app’en, siger talsmand for NorthSide, John Fogde.

Holdet bag Tribute
Vennerne og kollegerne Christian Lomholt, Claus Holm og Rewan startede deres samarbejde for 10 år siden i et lille musikstudie i en kælder på Trøjborg i Aarhus, hvor frøet for deres venskab og fælles drømme om at skabe noget banebrydende blev sået. 

Siden har Claus og Rewan produceret musik for anerkendte danske artister blandt andet til Morten Breum og NorthSide-aktuelle Nik & Jay. Hittet ”Magisk” har Claus og Rewan skrevet og produceret sammen med duoen, og for dem repræsenterer sangen drømmen om at kunne skabe noget ekstraordinært. De to producere står også bag Danmarks største sangskriver og producer-event Aarhus Calling, der afholdes årligt for danske og internationale sangskrivertalenter og producere.

Tributes tredje grundlægger og designer, Christian, har været med til at starte den danske fest-app Heaps som hurtigt fik succes i Skandinavien. Da Heaps rejste penge fra kendte amerikanske investorer, heriblandt DJ Steve Aoki som er koncertaktuel på Tinderbox, blev Christian bragt ud på et usædvanligt iværksættereventyr i Los Angeles, USA. Siden har han været ind over flere store danske start-ups, heriblandt succesen Planday, hvor han i dag er tilknyttet.

Tag Tribute med til sommerens koncerter
Tribute lanceres på NorthSide, og de tre drenge vil efterfølgende også teste app’en til udvalgte festivaler og koncerter hen over sommeren herunder på festivalerne Tinderbox og Haven Festival.

Aarhus-drengene er overbeviste om, at deres hjemby og særligt NorthSide er det perfekte sted at lancere et koncept som Tribute. De mener, at Aarhus har en helt unik og mangfoldig musikscene.

- NorthSide har et stærkt line-up med nogle af verdens bedste performere, og vi glæder os helt vildt til at se publikums anmeldelser på Tribute efter koncerterne, siger Tributes CEO, Claus Holm.

Tribute kan allerede nu downloades til iOS via App Store og vil også snart blive tilgængelig til Android.

Kontakt Claus Holm for mere information om Tribute på info@tributeapp.io.

Nøgleord

Kontakter

Pressekontakt
presse@downthedrain.dk
+45 48 88 00 81


Lars Esmarch
PR Manager
presse@northside.dk
48888811

Billeder

Tribute-app'en lanceres på NorthSide 2018
Tribute-app'en lanceres på NorthSide 2018
Download

Links

Følg pressemeddelelser fra DTD Group

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DTD Group

LCD Soundsystem, RAYE, Lukas Graham og Barry Can’t Swim til NorthSide 202530.10.2024 10:00:00 CET | Pressemeddelelse

De første navne er klar til NorthSide, som igen lægger vægt på international kvalitet, fællessang og toneangivende artister både fra Danmark og udlandet. Samtidig kan håbefulde gæster nu købe deres billet til festivalen. Aarhus får besøg af en række spændende kunstnere fra både ind- og udland, når NorthSide endnu engang inviterer gæster til musik og oplevelser i Eskelunden. De første otte navne er kommet på plakaten, der byder på både klassiske, internationale NorthSide-navne samt slagkraftige, danske artister: LCD Soundsystem (US) RAYE (UK) Barry Can’t Swim (UK) Lukas Graham The Dare (US) Denzel Curry (US) Kneecap (IE) ROYA LCD Soundsystem har i over 20 år tryllebundet musikfans og koncertgængere med deres unikke take på eletronisk rock og dance punk, og i samme periode må de siges at have været inspiration for en lang række bands og solister verden over. Gruppen er sågar klar med en ny tilføjelse til et i forvejen flot bagkatalog med et nyt album – det første i otte år! Med karismati

Danish music festival NorthSide to engage in largest afforestation project in region11.9.2024 09:42:54 CEST | Press release

The Danish festival NorthSide is known domestically and internationally as a pioneer in sustainable cultural events. Now the festival is once again leading the way by creating the NorthSide Forest, which aims to strengthen biodiversity around the festival’s native city of Aarhus as well as binding carbon equivalent to the event’s emissions for five years. A festival that makes forests? Yes, you read that right. In a historic collaboration with Aarhus Municipality and The Danish Climate Forest Fund, an independent, state-owned administrative body under the Ministry of the Environment of Denmark, NorthSide is funding the planting of at least 8.7 hectares of diverse conservation forest. In total, the NorthSide Forest will cover 10 hectares, with plans to develop the area so Aarhus residents can enjoy new nature experiences close to the city. “At NorthSide, we are constantly pushing the boundaries of what a festival can and should be. We have taken substantial leaps regarding sustainabilit

Kom med i NorthSide-skoven: Historisk projekt skaber nye naturområder til gavn for aarhusianerne5.9.2024 11:33:36 CEST | Pressemeddelelse

NorthSide er for mange kendt som pionerer inden for bæredygtige kulturbegivenheder. Nu går festivalen igen forrest ved at skabe NorthSide-skoven – og inviterer hele Aarhus med til at plante den til november. Mere biodiversitet. Bedre sikring af Aarhus’ grundvand. Binding af CO2. Og nye naturområder, som aarhusianerne kan boltre sig i. Sådan lyder listen med positive elementer i et nyt, ambitiøst projekt, der munder ud i NorthSide-skoven ved Vilhelmsborg syd for Aarhus. I et historisk samarbejde med Aarhus Kommune og Klimaskovfonden finansierer NorthSide plantningen af mindst 8,7 hektar varieret fredningsskov. I alt bliver det samlede område i NorthSide-skoven på 10 hektar, da festivalen har planer om at indrette den, så aarhusianerne kan bruge den til nye naturoplevelser tæt på byen. "NorthSide er en Aarhus-festival helt ind til benet, og vi ønsker at tage endnu mere del i udviklingen af byen. Vi sætter her et stort, lokalt projekt i søen, som er til gavn for alle aarhusianere,” siger

Store øjeblikke og god stemning på NorthSide 20249.6.2024 09:25:50 CEST | Pressemeddelelse

NorthSide 2024 er slut, og vi ser tilbage på en fantastisk festival med store musikalske øjeblikke og den helt rigtige atmosfære. Ikke mindst takket været et publikum, der viste sin vilje til at gøre årets festival mindeværdig. Sol gennem regn Vejret spillede en stor rolle i dette års festivaloplevelse. Den danske sommer, som vi kender den, skabte den perfekte ramme om både de intime og de storslåede koncerter. Selvom lørdagen bød på store mængder vand fra oven, lod gæsterne sig ikke påvirke. Regnslag og gummistøvler var en nødvendighed, men humøret og energien forblev højt hele dagen. - Det har været en fornøjelse at se, at gæsterne trodsede vejret lørdag og havde en fest på pladsen. Vi kan kun rose vores publikum for at vise viljen til at lave en fest sammen med os, selvom det regner, siger Brian Nielsen om festivalgængerne på sidstedagen. Bevægende højdepunkter fra musikkens ikoner Årets lineup har fået strålende anmeldelser fra både anmeldere og publikum. Fra de helt store hovednav

NorthSide 2024 er kommet stærkt fra start6.6.2024 17:38:18 CEST | Pressemeddelelse

Præcist klokken 12.00 torsdag slog NorthSide dørene op for 2024-udgaven af festivalen. Det er forløbet gnidningsfrit, og pladsen blev hurtigt indtaget af glade gæster med lyst til tre dages musik, mad og oplevelser. Flere tusinde festivalgængere rystede hurtigt regnen fra to, korte byger af sig og indtog Eskelunden til NorthSide 2024 med brede smil. Jens Unmack og resten af Love Shop gik på Astra efter en kort forsinkelse, og samtidigt indtog fremadstormende UNG-SKAB Nova og satte hurtigt gang i fællessang. Sidstnævntes største hit ’Sol Gennem Regn’ blev en rammende åbning for musikken på NorthSide 2024, hvor i alt 42 artister fra ind- og udland spiller på de tre scener i Eskelunden. Festen fortsatte på Nova, da Lucky Lo stagedivede ud til et publikum, der gik amok i teltet. Nyt tiltag ved indgangen var en stor succes Som noget helt nyt har NorthSide kun én indgang i år. Efter en vellykket afvikling af festivalen i 2023, har folkene bag festivalen besluttet, at det kun var nødvendigt a

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye