Ny tapaslinje fra Stryhns Gruppen forener Langelænder, Stryhn’s og K-Salat

Stryhns Gruppen lancerer en række spændende nye produkter, der fortolker danske klassikere, så de passer perfekt som et supplement til tapasbordet. Med lanceringen samler Stryhns Gruppen for første gang flere brands i én produktlinje.
Convenience har gennem flere år vundet mere og mere indpas hos landets forbrugere, og særligt tapas-kategorien er i fremmarch.
Derfor lancerer Stryhns Gruppen nu ’Dansk Tapas Favorit’, der samler flere af fødevarekoncernens stærke brands i én og samme produktlinje. Med en række smagfulde tapasprodukter, der har afsæt i danske klassikere fra Langelænder, Stryhn’s og K-Salat, er målet at gøre det nemt for forbrugerne at tilføje nye, danskproducerede produkter til tapasbordet.
”’Med Dansk Tapas Favorit’ kommer vi med vores bud på velsmagende produkter til tapastallerkenen med udgangspunkt i nogle af de ting, som danskerne værdsætter allermest. Med tapaspostej fra Stryhn’s, tapaspølser fra Langelænder og fiskeriletter fra K-Salat, kombinerer vi det bedste fra tre kendte brands, der står for troværdighed, god smag og høj kvalitet. De nye tapasprodukter indbyder til samvær og hygge i hverdagen, som er essensen af det, Stryhns Gruppen gerne vil stå for,” siger Lars Bo Christiansen, marketingdirektør i Stryhns Gruppen.
Innovation er kilde til vækst
Med mere end 80 år på markedet er Stryhns Gruppens produkter efterhånden blevet en fast del af hverdagen for mange danskere. Hos fødevarekoncernen er der stort fokus på at udvikle produkter i tråd med tidens tendenser og forbrugernes behov.
”Vi har hele tiden et skarpt blik rettet mod trends og tendenser, så vi på bedst mulig vis kan imødekomme forbrugernes ønsker om smagfulde produkter til forskellige måltidssituationer. ’Dansk Tapas Favorit’ er et klart udtryk for den innovation, der er hjørnestenen i vores arbejde og kilde til fremtidig vækst. Derfor har vi også store forventninger til, at den nye lancering giver os en stærk position i et nyt og spændende marked,” siger Lars Bo Christiansen.
Dansk Tapas Favorit blev lanceret i uge 3 og vil foreløbigt kunne findes hos både Bilka, Føtex, Netto, Nemlig.com og Meny. Ambitionen er at udvikle flere produkter til kategorien i løbet af de kommende år.
Om Dansk Tapas Favorit
Dansk Tapas Favorit er en ny produktlinje fra Stryhns Gruppen, der forener det bedste fra Langelænder, Stryhn’s og K-Salat. De kendte hverdagsklassikere har fået et tapas-twist, men har stadig et stærkt anker i dansk madtradition. Tapaspølserne er saftige, sprøde og smagt til med oregano, rosmarin og hvidløg. Riletten er fyldt med varmrøget laks fra Norge rørt med creme fraiche, mayonnaise, caviart og citron, mens vores cremede tapaspostej fra Stryhn’s er med smag af trøffel og peber. Den nye produktlinje blev lanceret i uge 3.
Kontakter
Pressehenvendelser
kommunikation@stryhns.dk
+45 60 38 83 77
Billeder
Om Stryhns Gruppen
Stryhns Gruppen er et moderne mærkevarehus, der står for den nutidige hverdagsmad – med rødder i den danske madkultur. Fortællingen om Stryhns Gruppen tager sin begyndelse i 1941, hvor Henry Stryhn tog springet fra salgschauffør i Kødbyen til et liv som selvstændig iværksætter og entreprenør. Bevæbnet med sit handelstalent, en jernvilje og en varecykel der kunne lastes med 350 kg. leverpostej, fik han opdyrket en driftig forretning, der gjorde navnet Stryhns til indbegrebet af god leverpostej. Meget er sket siden Henry Stryhn begav sig afsted på budcyklen med leverpostej til de københavnske slagtere, men samme gejst og initiativrigdom løber i vores DNA og kendetegner os fortsat, både som samlet virksomhed såvel som på de enkelte brands. Vi producerer og markedsfører mærkerne Stryhn’s leverpostej, Graasten salater, remoulader og dressinger, Langelænder pølser, K-Salat, Jensens Køkken saucer og dressinger, Royal leverpostej samt foodserviceforretningen Delitaste. Alle mærker har en lang tradition for høj ensartet kvalitet, god smag og ikke mindst en madglæde, der i generationer har gjort os til en del af danskernes hverdag. Siden 2008 har Stryhns Gruppen været en del af den familieejede norske fødevarekoncern Agra. Agra har en årlig omsætning på mere end 3 mia. kroner om året.
Følg pressemeddelelser fra Stryhns Gruppen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Stryhns Gruppen A/S
Stryhns Gruppen oplever, at forbrugerne vælger mærkevarerne til og ser frem mod 2025 med fokus på vækst og udvikling15.1.2025 09:28:11 CET | Pressemeddelelse
Efter et år med vækst i et udfordret marked ser Stryhns Gruppen frem mod 2025 med en vis optimisme og klare strategiske prioriteringer.
Stryhns Gruppen opnår vækst og slår rekord i omsætning trods udfordrende markedsvilkår1.7.2024 07:10:00 CEST | Pressemeddelelse
I det samlede regnskab opnåede Stryhns Gruppen i 2023 en vækst i omsætning på 9% ift. året før, og satte dermed historisk omsætningsrekord. Et stærkt fokus på kerneforretningen og effekten af tidligere optimeringsinvesteringer, har sikret fremgang i omsætningen og årsresultatet. Stryhns Gruppen, som råder over mærkerne Stryhn’s Leverpostej, Graasten Salater, K-Salat, Jensens Køkken, Langelænder og foodserviceforretningen Delitaste, begynder at se resultater af en nødvendig tilpasning i et udfordret marked. Den samlede forretning leverede i 2023 en rekordomsætning på 1,2 mia. som er en forbedring på 9%, og den højeste omsætning i Stryhns Gruppens historie. Det konsoliderede årsresultat (Stryhns Gruppen inkl. Delitaste og ejendomme) landede på 59,3 mio. kr., hvilket er en stigning på 21,6% ift. 2022. ”2023 har været et udfordrende år ovenpå fortsat inflation, stigende omkostninger og en større prisfølsomhed blandt forbrugerne. Set i lyset af de omstændigheder, har vi fået et udmærket res
Stryhns Gruppen bruger ”gris” som våben mod produktspild i bæredygtighedsprojekt, som kan spare over 1 mio. tuber remoulade om året10.5.2024 09:27:20 CEST | Pressemeddelelse
Som led i Stryhns Gruppens mål om at reducere det totale madspild med 50% og blive klimaneutrale i egen produktion i 2030, har fødevarevirksomheden investeret stort i at bekæmpe produktspild og nedsætte klimabelastningen. En ny tankfarm hos Graasten Salater, har indtil videre nedsat produktspild svarende til 82 tons eller 545.000 tuber remoulade på et år. Når tankfarmen står færdig og har fuld effekt, forventes besparelsen på produktspild at svare til 155 tons, eller over en million tuber remoulade årligt. Siden Stryhns Gruppen i 2018 blev en del af Danmark Mod Madspild, har fødevarevirksomheden arbejdet intensivt på at nedsætte madspild og mindske CO2-udledningen. Indtil videre er det lykkedes at nedsætte færdigvarespildet med 95%, og det totale spild med en tredjedel. En af de helt store investeringer, Stryhns Gruppen har foretaget for at nå målene, er projektet Graasten Go Green: En 600 kvm tankfarm, der opføres som tilbygning til fabrikken i Gråsten, som skal sikre mere ansvarlig p
Stryhn’s ikoniske blå viking vækkes til live som 3D-figur for at styrke socialt ansvar i nyt kommunikationsunivers6.5.2024 15:13:16 CEST | Pressemeddelelse
Den historiske viking har været ”ansigtet” på Stryhn’s Leverpostej siden 1965, hvor den første gang dukkede op på Stryhn’s produkterne. Nu vækkes den velkendte viking for første gang til live som animeret 3D-figur og bliver talerør for samarbejdet mellem Stryhns Gruppen og Børns Vilkår. Når Stryhn’s brandet præsenterer et nyt kommunikationsunivers bliver det med en 3D-version af den ikoniske blå viking som frontfigur i en kampagne med øget fokus på Stryhns Gruppens samarbejde med Børns Vilkår. I over to år har Stryhns Gruppens støtte været med til at holde BørneTelefonen døgnåbent, så børn og unge altid kan ringe og tale med en voksen, der altid står klar til at lytte og hjælpe. ”Vi har glædet os til at præsentere en fornyelse af kommunikationsuniverset for Stryhn's Leverpostej, som i højere grad bygger bro til Stryhns Gruppens fælles kerneværdier, og vores ønske om at gøre en forskel i hverdagen og tage socialt ansvar. Stryhn’s har dybe rødder i dansk madkultur, som vi er stolte af og
De eneste i Danmark: Stryhns Gruppens foodservicevirksomhed lancerer SELECTA produktserie af grise, som fodres med kastanjer15.3.2024 09:25:01 CET | Pressemeddelelse
Når Nordens største fødevaremesse Foodexpo afholdes d.17-19. marts, præsenterer foodservicevirksomheden Delitaste, som ejes af Stryhns Gruppen, en helt ny produktserie lavet af kastanjefodrede grise fra Galicien i Spanien. En sjælden delikatesse, som ikke fandtes på markedet i Danmark før nu. Foodservicevirksomheden Delitaste tilføjer en helt ny produktserie af charcuteri, som er produceret af grise, der blandt andet fodres med lokale spisekastanjer. Delitaste udvider sortimentet med to slags salami sticks, én serrano skinke og to slags pålægspølser produceret af det sjældne kød. Den nye produktserie, som går under navnet Selecta, tilføjes til Delitastes sortiment som led i foodservicevirksomhedens strategi for at tilbyde deres kunder i restaurationsbranchen sjældne delikatesser og eksklusive smage. ”Vores vigtigste opgave er at skabe værdi for vores kunder, og for at gøre det, skal vi både lytte til deres ønsker, men også overraske og inspirere med unikke produkter. Det er det, vi håb
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum