24 farlige produkter fundet i dette års test af fyrværkeri
Lavtflyvende raketter, brændende batterier og for høje knald. I Sikkerhedsstyrelsens årlige test af fyrværkeri var der så alvorlige fejl på 24 produkter, at de er blevet kategoriseret som farlige.

I 2024 har Sikkerhedsstyrelsen testet 76 forskellige stykker fyrværkeri. Det er fyrværkeri, som både skal på markedet til nytår, samt lagervarer fra 2023, som Sikkerhedsstyrelsen har fået anmeldelser på.
- Det er alt for mange fejl, som vi finder i vores kontroller. Det understreger endnu engang, hvor vigtigt det er, at der bliver udført kontrol og at forbrugerne bliver ved med at anmelde fyrværkeri med fejl, udtaler Nicoline Zederkof Jensen, kontorchef i Sikkerhedsstyrelsen.
Ud af de 76 testede produkter har 24 af dem haft så alvorlige funktionsfejl, at Sikkerhedsstyrelsen har givet påbud om tilbagetrækning. De farlige produkter kan ses på produkter.dk
Kontrol baseret på anmeldelser
Hvert år tester Sikkerhedsstyrelsen fyrværkeri, der skal på markedet til nytår. Formålet bag disse kontroller er at sikre, at det fyrværkeri, der kommer på markedet, lever op til de krav, der er stillet.
Sikkerhedsstyrelsen laver kontrol efter en risikobaseret overvågning. Produkterne er udvalgt på baggrund af erfaringer, indsigt i skadesstatistikker samt anmeldelser fra forbrugere.
- Vi bruger vores viden og erfaring til at kontrollere, der hvor risikoen er størst, men det er fabrikantens og importørens ansvar at det fyrværkeri der kommer på markedet overholder kravene om sikkerhed, for der kommer nye produkter hvert år, siger Nicoline Zederkof Jensen.
Husk at anmelde farligt fyrværkeri
Hvis man som forbruger oplever fejl i sit fyrværkeri, er det vigtigt, at det anmeldes til Sikkerhedsstyrelsen. Fyrværkeriet kan anmeldes på Produkter.dk, hvor man også kan sende billeder af fyrværkeriet og den mærkning, der er på fyrværkeriartiklerne.
- Der er så mange produkter på markedet, at det er umuligt at kontrollere hvert eneste af dem. Derfor opfordrer vi alle forbrugere til at anmelde et fejlende produkt. Det hjælper branchen og os med at give danskerne et mere sikkert nytår, tilføjer Nicoline Zederkof Jensen.
Hvordan foregår en test af fyrværkeri?
- Test af fyrværkeri foregår efter europæiske standarder for fyrværkeri.
- Der testes bl.a. for, at fyrværkeriet overholder disse krav:
- Lydstyrken må ikke overstige 120 dB på fyrværkeriets sikkerhedsafstand.
- Udslag fra raketter skal være i mindst 20 meters højde, og der må ikke være brændende nedfald i mindre end tre meters højde.
- Udslag fra batterier i kategori F2 skal være i mindst otte meters højde, og der må ikke være glødende nedfald uden for en otte meters sikkerhedsafstand. Batterier i kategori F3 har en sikkerhedsafstand på 15 meter.
- Batterier må ikke vælte, have vandret udskudte dele eller eksplodere.
- Batterier må højst brænde 120 sekunder, efter at de er skudt af.
Nøgleord
Kontaktoplysninger
Sikkerhedsstyrelsens pressevagt
Tlf.: 2238 4451
Mail: presse@sik.dk
Følg pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Salg af puff bars på sociale medier: over 200 salgsannoncer er afsløret1.4.2025 12:46:33 CEST | Pressemeddelelse
Siden årsskiftet har Sikkerhedsstyrelsen krævet mere end 200 salgsopslag på sociale medier fjernet på grund af salg af ulovlige e-cigaretter. Tendensen er stigende, og derfor opfordrer Sikkerhedsstyrelsen forældre til at være opmærksomme på børn og unges køb af ulovlige e-cigaretter på Facebook, Snapchat, Instagram og andre sociale medier.
Nye aldersgrænser for salg af alkohol til 16-17-årige: Gælder fra 1. april 202520.3.2025 10:31:48 CET | Pressemeddelelse
Fra den 1. april 2025 sænkes alkoholgrænsen, når der sælges alkohol til 16-17-årige. De nye grænser betyder, at der ikke længere må sælges drikkevarer med mere end 6 procent alkohol til unge under 18 år. Der er desuden krav til korrekt skiltning på salgsstederne.
Mere end 480 virksomheder er nu autoriseret til at nedrive asbest31.1.2025 11:02:36 CET | Pressemeddelelse
Autorisation blev 1. januar 2025 et krav for virksomheder, der arbejder med nedrivning af asbest. Privatpersoner må fx ikke længere selv fjerne et gammelt asbest-tag, og når du får et håndværksfirma til at udføre arbejdet, så husk at tjekke i autorisationsregistret hos Sikkerhedsstyrelsen, at firmaet har autorisationen i orden.
Rådet for El- og Gasteknisk Sikkerhed øger fokus på den grønne omstilling23.1.2025 09:51:04 CET | Pressemeddelelse
Den grønne omstilling af energisektoren i Danmark foregår i et hastigt tempo, og det kræver stadigt nye politiske og lovmæssige tiltag, for at omstillingen kan ske sikkerhedsmæssigt forsvarligt. Dermed er der også brug for rådgivning og faglig sparring for erhvervsministeren. Det er baggrunden for, at Rådet for El- og Gasteknisk Sikkerhed fra 1. januar 2025 får en ny sammensætning og fremover skal have fokus på at løfte de konkrete og komplekse rådgivningsopgaver, som samtiden måtte kræve.
Sikkerhedsstyrelsens unge kontrolkøbere afslører ulovligt salg til hver tredje mindreårig21.1.2025 08:29:53 CET | Pressemeddelelse
De sidste seks måneder har Sikkerhedsstyrelsen foretaget mere end 1000 kontroller med unge kontrolkøbere, som et nyt led i styrelsens tilsyn med alderskontrol i fysiske butikker. Efter et halvt års kontrol konstaterer Sikkerhedsstyrelsen fortsat ulovligt salg i mere end hver tredje butik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum