Niels Thygesens legat for økonomistuderende stiftes
13.12.2024 05:00:00 CET | Københavns Universitet | Pressemeddelelse
I anledning af professor Niels Thygesens 90-års fødselsdag har en gruppe bestående af Niels’ tidligere studerende og hans familie stiftet et legat for økonomistuderende på Københavns Universitet. Fondens formål er at støtte talentfulde danske økonomistuderende i forbindelse med studieophold på internationalt anerkendte universiteter.
Niels Thygesen er en af sin generations mest indflydelsesrige europæiske økonomer. Han var det eneste akademiske medlem af Delors-komitéen, hvis rapport fik afgørende indflydelse på udformningen af EU's monetære union. I en årrække var han formand for OECD’s Economic Development and Review Comittee, der er ansvarlig for OECDs rapporter om medlemslandenes økonomiske politik, og han har virket som rådgiver for Den Internationale Valutafond og flere nationale regeringer.
Fra 2016 til 2024 var Niels Thygesen den første formand for det Europæiske Finanspolitiske Råd, der rådgiver EU-Kommissionen og Europaparlamentet om tilrettelæggelsen af finanspolitikken i Europa. Derudover har han gennem årene ydet en lang række andre bidrag som analytiker og rådgiver vedrørende europæiske og internationale økonomiske forhold, ligesom han har været rådgiver for Danmarks Nationalbank.
"Niels Thygesen er bredt anerkendt som en af Europas førende økonomer. Men Niels fortjener lige så stor anerkendelse for den støtte og vejledning, han har givet til utallige unge økonomistuderende igennem årene. Vi har alle nydt godt af hans akademiske vejledning og hans hjælp med at blive optaget på og få finansieret studieophold i udlandet. Vi håber, at vi med denne fond kan hjælpe fremtidige økonomistuderende på vej i deres studier og karrierer", udtaler fondens stiftere.
Stifterne er Thomas Høgh, Jacob Baruel Poulsen, Claus Vinge Skrumsager, Torsten Sløk, Carsten Stendevad, Jens Søndergaard, Allan Thygesen og Jacob Thygesen.
Fondens startkapital er på 5 millioner kroner, og de første legater forventes givet i foråret 2026. Nærmere detaljer omkring ansøgningsfrist og kriterier vil blive offentliggjort i begyndelsen af 2025, med ansøgningsfrist til efteråret 2025. Spørgsmål vedrørende ønske om at bidrage til fonden kan rettes til familien Thygesen eller andre af fondens stiftere.
”Det er vidunderlig fødselsdagsgave til Niels og de mange fremtidige politstuderende, der kommer til at udvide deres horisont og lære fra de bedste internationale universiteter takket være denne fond. Niels har et internationalt udsyn og indflydelse som få. På de politstuderendes og Økonomisk Instituts vegne er det en glæde at takke for denne gave”, udtaler Institutleder Henrik Hansen.
Instituttet er sammen med Nationaløkonomisk Forening vært for en forelæsning med efterfølgende diskussion den 13. januar 2025 i anledning af Niels’ 90-års fødselsdag den 13. december 2024.
Kontakter
Simon Knokgaard HalskovPresse- og kommunikationsrådgiver
Tlf:+45 93 56 53 29sih@samf.ku.dkOm Det Samfundsvidenskabelige Fakultet
Det Samfundsvidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet har forskningsmiljøer inden for antropologi, psykologi, statskundskab, sociologi og økonomi.
Fakultetets forskning er førende inden for en lang række sociale, økonomiske og politiske områder. Læs mere om fakultetet samt dets institutter og centre.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Når krisen kradser, står Danmarks frivillige klar11.2.2026 13:25:56 CET | Pressemeddelelse
En del af befolkningen står parat til at træde til, når der er krise og andre har brug for hjælp. Disse mennesker udgør en slags civilt beredskab af frivillige, mener KU-forskere fra Sociologisk Institut. Men det er ikke nødvendigvis de samme frivillige, du kender fra foreningslivet.
Graviditet ændrer kvinders reaktioner på spædbørn9.2.2026 14:28:56 CET | Pressemeddelelse
Gravide kvinder reagerer mere positivt end ikke-gravide, når de præsenteres for lydoptagelser, videoer og billeder med spædbørn. Det tyder på, at en graviditet forbereder kvinder mentalt på at håndtere signaler fra spædbørn, viser et nyt studie fra Københavns Universitet og Psykiatrisk Center København.
Algoritmer afslører nye sider af det moderne gennembruds litteratur3.2.2026 13:16:47 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Københavns Universitet har digitaliseret 850 romaner fra det moderne gennembrud (1870-1900) og analyseret dem ved hjælp af algoritmer og AI. De kan nu vise, at perioden gemmer på en række oversete værker, der behandler temaer som køn og religion på overraskende måder.
Ny forskning: Styrket tidlig indsats giver markant færre ordblinde elever2.2.2026 09:50:41 CET | Pressemeddelelse
Et nyt undervisningsprogram målrettet elever i 1. klasse med øget risiko for ordblindhed har stor positiv effekt, viser en ny undersøgelse ved Center for Læseforskning på Københavns Universitet. I 3. klasse var andelen af ordblinde betragteligt lavere blandt de elever, der havde deltaget i det nye undervisningsprogram sammenlignet med eleverne i kontrolgruppen.
Vores tvivl på egne valg skyldes forskellige mekanismer30.1.2026 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vi mennesker kan tvivle på os selv – også når vi præsterer bedre eller lige så godt som andre. Ny forskning viser, at tvivlen opstår på forskellig vis, blandt andet afhængigt af, om man er kvinde eller mand, og om man har tilbøjelighed til angst eller ej.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum