Niels Thygesens legat for økonomistuderende stiftes
I anledning af professor Niels Thygesens 90-års fødselsdag har en gruppe bestående af Niels’ tidligere studerende og hans familie stiftet et legat for økonomistuderende på Københavns Universitet. Fondens formål er at støtte talentfulde danske økonomistuderende i forbindelse med studieophold på internationalt anerkendte universiteter.
Niels Thygesen er en af sin generations mest indflydelsesrige europæiske økonomer. Han var det eneste akademiske medlem af Delors-komitéen, hvis rapport fik afgørende indflydelse på udformningen af EU's monetære union. I en årrække var han formand for OECD’s Economic Development and Review Comittee, der er ansvarlig for OECDs rapporter om medlemslandenes økonomiske politik, og han har virket som rådgiver for Den Internationale Valutafond og flere nationale regeringer.
Fra 2016 til 2024 var Niels Thygesen den første formand for det Europæiske Finanspolitiske Råd, der rådgiver EU-Kommissionen og Europaparlamentet om tilrettelæggelsen af finanspolitikken i Europa. Derudover har han gennem årene ydet en lang række andre bidrag som analytiker og rådgiver vedrørende europæiske og internationale økonomiske forhold, ligesom han har været rådgiver for Danmarks Nationalbank.
"Niels Thygesen er bredt anerkendt som en af Europas førende økonomer. Men Niels fortjener lige så stor anerkendelse for den støtte og vejledning, han har givet til utallige unge økonomistuderende igennem årene. Vi har alle nydt godt af hans akademiske vejledning og hans hjælp med at blive optaget på og få finansieret studieophold i udlandet. Vi håber, at vi med denne fond kan hjælpe fremtidige økonomistuderende på vej i deres studier og karrierer", udtaler fondens stiftere.
Stifterne er Thomas Høgh, Jacob Baruel Poulsen, Claus Vinge Skrumsager, Torsten Sløk, Carsten Stendevad, Jens Søndergaard, Allan Thygesen og Jacob Thygesen.
Fondens startkapital er på 5 millioner kroner, og de første legater forventes givet i foråret 2026. Nærmere detaljer omkring ansøgningsfrist og kriterier vil blive offentliggjort i begyndelsen af 2025, med ansøgningsfrist til efteråret 2025. Spørgsmål vedrørende ønske om at bidrage til fonden kan rettes til familien Thygesen eller andre af fondens stiftere.
”Det er vidunderlig fødselsdagsgave til Niels og de mange fremtidige politstuderende, der kommer til at udvide deres horisont og lære fra de bedste internationale universiteter takket være denne fond. Niels har et internationalt udsyn og indflydelse som få. På de politstuderendes og Økonomisk Instituts vegne er det en glæde at takke for denne gave”, udtaler Institutleder Henrik Hansen.
Instituttet er sammen med Nationaløkonomisk Forening vært for en forelæsning med efterfølgende diskussion den 13. januar 2025 i anledning af Niels’ 90-års fødselsdag den 13. december 2024.
Kontakter
Simon Knokgaard HalskovPresse- og kommunikationsrådgiver
Tlf:+45 93 56 53 29sih@samf.ku.dkOm Det Samfundsvidenskabelige Fakultet
Det Samfundsvidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet har forskningsmiljøer inden for antropologi, psykologi, statskundskab, sociologi og økonomi.
Fakultetets forskning er førende inden for en lang række sociale, økonomiske og politiske områder. Læs mere om fakultetet samt dets institutter og centre.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Ny AI-model kan forudse sygdomme 20 år frem i tiden18.9.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Med kunstig intelligens kan forskere forudsige sygdomme flere årtier, før de opstår, viser forskere fra blandt andet Københavns Universitet i et nyt studie. Forskningen kan især komme multisyge patienter til gavn.
Motion i naturen er byen og fitnesscenteret overlegen17.9.2025 14:35:41 CEST | Pressemeddelelse
Motion i grønne omgivelser give bedre humør, lavere stressniveauer og bedre hjerterytme end træning i byen eller indendøre. Det viser ny forskning fra Københavns Universitet. Studiet giver nye indsigter som kan bruges til at forbedre folkesundheden.
Colossal collisions in space send shockwaves through the universe: Gravitational waves break records with new observations15.9.2025 08:06:00 CEST | Press release
Gravitational waves shake the very fabric of the universe when black holes collide. Today we measure these events and use them to understand the cosmos. Now University of Copenhagen researchers and their international collaborators have published a treasure trove of new gravitational waves that may challenge our fundamental understanding of black holes, gravity, and the universe itself. Among them the strongest signal and the largest collision ever recorded.
Kolossale kollisioner i rummet sender chokbølger gennem universet: Tyngdebølger slår rekord med nye observationer15.9.2025 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Tyngdebølger rusker i selve universet, når sorte huller kolliderer. I dag kan vi måle disse begivenheder og bruge dem til at forstå universet. Nu har forskere fra Københavns Universitet og internationale kollegaer offentliggjort et overflodhorn af nye tyngdebølge-målinger, der kan udfordre vores fundamentale forståelse af sorte huller, tyngdekraften og universet selv. Blandt dem er det stærkeste signal og det største sammenstød hidtil målt.
Flasker gemt i 130 år vidner om dansk smøreventyr og datidens hygiejne12.9.2025 08:56:13 CEST | Pressemeddelelse
To glemte flasker i en kælder på Frederiksberg med bakteriekulturer fra 1890’erne har givet forskere fra Københavns Universitet et enestående indblik i Danmarks smøreventyr. Gennem avanceret DNA-analyse har de undersøgt indholdet i flaskerne som blandt andet bød på flere bakterielle overraskelser og en påmindelse om datidens udfordringer med hygiejnen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum