Kontrol-videoer giver alvorligt indblik i dyrevelfærden for danske grise
På hver tredje af Fødevarestyrelsens kontrolbesøg i danske konventionelle grisestalde får landmænd sanktioner. Nu giver videoer fra kontrolbesøgene et indblik i, hvilke vilkår danske grise lever under.

Danmark er det land i verden, hvor der er flest grise per kvadratmeter. Der fødes hvert år omkring 40 millioner grise i de danske stalde, og landbruget siger selv, at dyrevelfærden er i top.
Men nu sætter dokumentaren 'Hvem passer på grisene?' fokus på, hvad myndighedernes egne kontroller viser om dyrevelfærden i de konventionelle grisestalde i Danmark.
I hver tredje kontrollerede stald findes nemlig så store problemer, at kontrollanterne giver sanktioner til landmændene for ikke at overholde dyrevelfærdsreglerne. Sådan har det været år efter år siden 2014, viser tal fra Fødevarestyrelsen.
Aktindsigt i videoer
Derfor har TV 2 Dokumentar søgt aktindsigt i de kontroller, hvor Fødevarestyrelsen har givet sanktioner. De har givet aktindsigt i 515 rapporter fra årene 2022, 2023 og 2024.
Det er ikke muligt ud fra rapporterne at se, hvor mange grise på hvert kontrolbesøg, som udløser sanktionerne. Der kan altså være tilfælde, hvor én syg eller skadet gris i en stor besætning udløser en sanktion, ligesom der kan være tilfælde, hvor sanktionerne udløses på baggrund af større problemer med flere grise.
Kontrollanterne er de seneste år begyndt at filme og tage billeder med deres mobilkameraer som dokumentation for deres påtaler og sanktioner. De billeder og videoer har TV 2 Dokumentar fået aktindsigt i, og de indgår også i 'Hvem passer på grisene?'.
Mange burde have været aflivet
I mere end halvdelen af de 515 rapporter, står det noteret, at grisene ikke har fået den rigtige - eller slet ingen - behandling for deres sygdomme og lidelser.
I knap 40 procent af de 515 rapporter kan man se, at en eller flere grise bliver aflivet under kontrolbesøget. Grise som skulle have været aflivet, inden kontrollanterne kommer og opdager de syge grise.
Kontrollanterne finder også en eller flere grise, der er halte på grund af eksempelvis lammede eller brækkede ben i knap 45 af rapporterne.
Søren Stig Andersen er jurist med speciale i dyrevelfærdsloven, og han bliver i dokumentaren forelagt materialet fra Fødevarestyrelsen.
- Dyrene kan ikke selv gøre de her regler gældende. Hvis der var mennesker involveret her, så ville de jo stå og klage og anlægge sager, og der ville køre domstolssager. Men når det kommer til dyrene, så er der ikke nogen, der på samme måde kan tale dyrenes sag, siger Søren Stig Andersen i dokumentaren.
Flere eksperter veterinærvidenskab siger også i dokumentaren, at en del af de sygdomme og lidelser, som grisene får i staldene, opstår på grund de produktionsforhold, vi tillader i Danmark. Loven gør det blandt andet muligt at fylde så mange grise i stierne, at de ikke alle kan ligge ned og sove, fordi de står så tæt.
- Det er simpelthen ikke en måde, hvor deres behov tilgodeses med så lidt plads, som lovgivningen nu siger, at det er ok. Det behøver man heller ikke være forsker for at se, siger Hanne Kongsted, lektor på Institut for Veterinær- og husdyrvidenskab på Aarhus Universitet i dokumentaren.
Dokumentaren 'Hvem passer på grisene?' kan ses torsdag 12. december på TV 2 og TV 2 Play.
Nøgleord
Kontakter
Mathias TraczykPR-konsulent
Dokumentar
Billeder
Links
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
TV 2 tager sag om udlevering af journalisters SMS'er til Strasbourg13.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kilder skal også fremadrettet trygt kunne henvende sig til medier i fortrolighed. Det er en helt afgørende forudsætning for pressens frie og uafhængige rolle i demokratiet. Derfor forsøger TV 2 at få sagen prøvet ved Menneskerettighedsdomstolen i Strasbourg.
Ulf Lund bliver ny kommerciel direktør i TV 2 Danmark12.12.2025 12:00:15 CET | Pressemeddelelse
Ulf Lund bliver kommerciel direktør i TV 2 Danmark og tiltræder som en del af direktionen 1. januar 2026, hvor hans opgave bliver at videreudvikle TV 2s vigtige distributionsmarked, styrke reklameforretningen og TV 2s position i værdikæden.
TV 2 køber stjernespækket dansk dramaserie12.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den danske dramaserie 'Den gode stemning' med Iben Hjejle og Pilou Asbæk får dansk premiere på TV 2 Play og TV 2 mandag 15. december. Købet af serien sker i forlængelse af TV 2s strategilancering, hvor dansk kvalitetsindhold er et centralt fokus.
Stig Møller Christensen giver den kommercielle stafet videre på TV 2 Danmark1.12.2025 12:15:12 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 15 år har kommerciel direktør Stig Møller Christensen besluttet at give stafetten videre. Det sker i kølvandet på lanceringen af koncernens 2030-strategi ’Nummer 1 i danskernes hverdag’ og drøftelser om den fremtidige fordeling af roller og ansvar i direktionen.
Rasmus Tantholdt bliver vært på 'De største øjeblikke'26.11.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Rasmus Tantholdt kaster sig ud i en helt ny rolle, når han står i spidsen for 'De største øjeblikke'. Sammen med toneangivende danskere ser han tilbage på et begivenhedsrigt 2025. Showet flytter til Dansehallerne i København, og musikken bliver i år leveret af blandt andre APHACA, Christopher og HUGORM feat. Peter Sommer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

