Udredningsret er blevet til tomme løfter
13.12.2024 13:29:56 CET | Psykiatrifonden | Pressemeddelelse
Nye tal viser, at børn og unge i Danmark endnu engang ikke bliver udredt til tiden. Selvom der de seneste år endelig er kommet penge til en nødlidende psykiatri, har knap 7.000 børn og unge fået brudt deres patientrettigheder i 2024. Det tyder på, at 2024 bliver det værste år nogensinde. Det har enorme konsekvenser for børnene, de unge og deres familier. Vi ser et systemsvigt af dem, der har allermest brug for akut hjælp, mener Psykiatrifonden.

Udredningsret er blevet til tomme løfter, når den ikke overholdes i otte ud af ti tilfælde.
Børn, unge og deres familier kan ikke længere regne med, at de kan blive udredt indenfor udredningsrettens garantier. Det er et kæmpe svigt af børn, unge og deres familier, der må vente i uvished.
“At udredningsretten stadig ikke overholdes, er for mig helt uforståeligt og uacceptabelt. Siden 2020 har politiske aftaler haft til formål at nedbringe ventetiderne med det resultat, at børn og unge med psykisk sygdom nu venter længere på at få hjælp end de gjorde før 2020. Det hænger ikke sammen”, siger Psykiatrifondens direktør Marianne Skjold.
Mere end otte ud af ti børn og unge med brug for hjælp i psykiatrien blev ikke udredt inden for de lovbestemte 30 dage i årets tredje kvartal. Det viser nye tal fra Sundhedsdatastyrelsen. Indtil oktober i år er knap 7.000 børn og unge med andre ord ikke blevet udredt til tiden. Et tal, der desværre må forventes at stige yderligere.
Samtidigt udnyttes kapaciteten i det private sundhedsvæsen ikke til fulde. Det virker helt skævt, når vi har så mange børn og unge, der i dag venter på livsafgørende behandling.
”I Psykiatrifonden har vi præsenteret en redningsplan for, hvordan man kan sikre rettidig behandling af børn og unge ved at udnytte den private kapacitet. Det vil koste ca. 150 millioner – under 10% af det beløb, som politikerne efter corona afsatte til at rette op på ventetiderne i somatikken. I lyset af den dårlige udvikling håber jeg, at politikerne vil tage ansvar for de tusinder af børn og unge, der i dag svigtes af systemet”, siger Marianne Skjold.
Planen kan læses her: Redningsplan for børne- og ungdomspsykiatrien
Og at der er brug for handling nu, viser de nye tal tydeligt: Når børn og unge i psykiatrien ikke bliver udredt til tiden, skyldes det i 90% af tilfældene manglende kapacitet. På trods af, at politikerne endelig er begyndt at investere i en nødlidende psykiatri, har det endnu ikke afspejlet sig i et kapacitetsløft som hverken patienter, pårørende eller personale kan mærke.
“Ni ud af ti læger siger, at de ikke har hænder nok til at sikre hurtig udredning og behandling samtidig med, at ventetiderne aldrig har været længere. Det står altså lysende klart, at de penge, der er gået til psykiatrien de seneste år ikke har haft den effekt, som de var tiltænkt - nemlig at sørge for, at patienterne får behandling i tide ”, siger Marianne Skjold.
Det ventes, at der indkaldes til forhandlinger for en 10-års plan for psykiatrien i starten af det nye år, ligesom regeringen til februar har lagt op til forhandlinger om at styrke patientrettighederne i børne- og ungdomspsykiatrien. Psykiatrifonden følger forhandlingerne tæt, og vil holde politikerne ansvarlige for at levere forbedringer for børn, unge og deres familier.
Nøgleord
Kontakter
Lars HübertzKommunikationsdirektør
Tlf:29291211lh@psykiatrifonden.dkBilleder

Links
Følg pressemeddelelser fra Psykiatrifonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Psykiatrifonden
Ny national sundhedsprofil understreger behov for flere psykiatriplaner5.3.2026 11:50:41 CET | Pressemeddelelse
Danskernes mentale trivsel er under pres. Flere oplever stress, søvnbesvær og mistrivsel. Samtidig er den sociale ulighed i sundhed fortsat tydelig. Det viser Den Nationale Sundhedsprofil, som blev offentliggjort i dag. “Det understreger, hvor central, mental sundhed er på alle politikområder og for hele velfærdssamfundet. Derfor skal vi være indstillet på flere psykiatriplaner og langsigtede investeringer i mange år,” mener Psykiatrifondens direktør Marianne Skjold.
Psykiatrifonden ansætter ny chef for Hjælp og Rådgivning26.2.2026 15:37:13 CET | Pressemeddelelse
Lucca Weis Kalckar er ny chef for Psykiatrifondens Hjælp og Rådgivning. Hun kommer med solid erfaring fra organisationer som Landsforeningen LIVSVÆRK, Dyrenes Beskyttelse og 15. Juni Fonden.
Elefanter indbragte 1,7 mio. kroner til Psykiatrifonden25.2.2026 23:31:45 CET | Pressemeddelelse
1.708.000 kroner blev det overvældende resultat, da Psykiatrifonden i aften fejrede sit 30-års jubilæum med deltagelse af H.M. Dronningen og i den sammenhæng bortauktionerede 30 elefant-kunstværker, dekoreret af en lang række dygtige kunstnere.
H.M. Dronning Mary deltager ved Psykiatrifondens 30-års jubilæum12.2.2026 13:00:00 CET | Presseinvitation
Psykiatrifonden fejrer sit 30-års jubilæum ved en reception i Moltkes Palæ i København den 25. februar. Hendes Majestæt Dronning Mary deltager. Tilmelding for presse senest den 24. februar.
30 elefanter bryder tavsheden om psykisk sygdom: Nu kan du byde på din egen6.2.2026 15:32:02 CET | Pressemeddelelse
Psykisk sygdom har konsekvenser for mange menneskers liv. Alligevel er det fortsat et emne, der kan være svært at tale om; en ”elefant i rummet”. 30 elefanter dekoreret af de dygtigste danske kunstnere sætter forhåbentlig samtalen i gang, når de bliver bortauktioneret i forbindelse med Psykiatrifondens 30-års jubilæum. Bruun Rasmussen står for auktionen den 25. februar, og onlineauktionen åbner allerede i dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum