Forsikringsforbundet og F&P Arbejdsgiver tager hul på OK-forhandlingerne
10.12.2024 08:00:00 CET | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Parterne har udvekslet krav, og i dag mødes F&P Arbejdsgiver og Forsikringsforbundet til et opstartsmøde som første skridt på vej mod en ny overenskomstaftale i forsikrings- og pensionsbranchen.
Det er første gang, at overenskomstforhandlingerne på forsikrings- og pensionsområdet foregår mellem de to parter, da F&P Arbejdsgiver er en ny arbejdsgiverorganisation. På begge sider af bordet sidder dog erfarne forhandlere med Forsikringsforbundets landsformand, Charlotte Hougaard, og F&P Arbejdsgivers direktør, Sanne Claudius Stadil, i spidsen.
Forsikringsforbundet vil ved de kommende forhandlinger bl.a. prioritere emner som løn, trivsel og kompetenceudvikling.
”Vores medlemmer peger på løn, og hvordan den udmøntes, som en klar førsteprioritet. Det udgangspunkt har vi selvfølgelig med til forhandlingerne. Samtidig vil vi meget gerne finde nogle fælles løsninger på de trivselsudfordringer, vi oplever i branchen, og sikre medarbejderne gode muligheder for kompetenceudvikling og efteruddannelse”, siger Charlotte Hougaard, landsformand i Forsikringsforbundet.
Hos arbejdsgiverne fremhæver direktøren især fleksibilitet og konkurrenceevne som centrale temaer.
”Vores medlemsvirksomheder peger særligt på større fleksibilitet i overenskomstaftalerne og konkurrencekraft som vigtige temaer. Jeg er på ingen måde i tvivl om, at det bliver svære og hårde forhandlinger, men vi går konstruktivt til værks fra begge sider”, siger Sanne Claudius Stadil, direktør for F&P Arbejdsgiver.
Forsikringsforbundet og F&P Arbejdsgiver har udvekslet de krav, som parterne skal forhandle om ved de kommende forhandlinger. Det første forhandlingsmøde finder sted i slutningen af januar. Overenskomsten dækker over 13.500 medarbejdere i forsikrings- og pensionsbranchen.
Den nye overenskomst træder i kraft den 1. april 2025.
Billeder

F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Uigennemskuelig lovgivning bremser klimasikring af Danmark9.2.2026 10:46:12 CET | Pressemeddelelse
Klimatilpasning er reguleret af et virvar af regler, der trækker i hver sin retning, og som gør lovgivning på området uigennemskueligt. Resultatet er, at Danmark bliver klimasikret for lidt, for sent og for dyrt, lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen, der nu foreslår en række forenklinger.
Esbjerg hårdest ramt af sommerskybrud4.2.2026 12:23:38 CET | Pressemeddelelse
Borgere i Esbjerg blev hårdt ramt af skybrud i 2025, og Esbjerg er den kommune med flest anmeldte forsikringsskader på grund af skybrud i tredje kvartal 2025. Skybrud og heftig nedbør bør være en topprioritet politisk, når det handler om klimatilpasning, lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
F&P: Ny national cyberstrategi styrker Danmarks samfundsrobusthed28.1.2026 16:51:07 CET | Pressemeddelelse
Strategien indeholder nødvendige nye operative indsatser, men mangler at adressere udfordringen med kritiske afhængigheder i den digitale infrastruktur.
Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring28.1.2026 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på, hvilke regler Italien har om skiferie? Hvornår man har pligt til at rydde sne og glatførebekæmpe? Og om frostsprængning er en dækningsberettiget skadeårsag?
Energi-aftale mellem Danmark og Tyskland er banebrydende for dansk havvind26.1.2026 18:17:01 CET | Pressemeddelelse
Danmark og Tyskland indgår en bilateral aftale, hvor den tyske stat stiller økonomisk sikkerhed for vindmøller opstillet i dansk farvand ud for Bornholm. Det er et nybrud inden for aftaler på tværs af landegrænser om grønne energianlæg og giver nye perspektiver for den grønne omstilling i en tid med mange udfordringer, lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
