Danske haveejere rapporterer om færre småfugle
DOF BirdLife har de seneste måneder fået op imod 30 daglige henvendelser fra haveejere og fugleinteresserede, der fortæller om nedgang i antallet af fuglearter på foderbræt og i haver. DOF BirdLifes såkaldte spontantællinger af de almindelige danske fugle bekræfter en nedadgående tendens. Det er ganske vist, at der er færre skovspurve, blåmejser og bogfinker i Danmark i 2024 sammenlignet med sidste år.

Siden juni er der set markant færre individer af de almindelige fuglearter, som de fleste danskere kender fra foderbrættet, haven og deres nærmeste nabolag, sammenlignet med situationen i 2023.
De senere måneder har ekstraordinært mange haveejere og fugleinteresserede kontaktet DOF BirdLife og sagt: ”Vi har ingen eller kun få småfugle i vores have i år. Hvad er forklaringen?”.
- Siden sommeren har vi modtaget overraskende mange henvendelser fra folk, som har bemærket, at antallet af fugle er faldet. Vi kan ikke give en entydig forklaring på nedgangen for mange af de almindelige arter af mejser, finker og drosler, men vores såkaldte spontantællinger bekræfter tendensen. Der er færre småfugle i landet i år sammenlignet med sidste år, siger Knud Flensted, der er biolog i DOF BirdLife.
Solsorte og skovspurve på nedtur
Det er dokumenteret, at bestanden af solsorte i 2024 har været hårdt ramt af Usutu-virus ned massedød til følge, men hvorfor er der færre skovspurve, blåmejser og flagspætter?
- Der kan godt være tale om naturlige udsving i bestande, alt efter om ynglesæsonen har været gunstig eller ej. Det er også naturligt nok, at man i sensommeren synes, at der er færre småfugle i haverne, for på den tid af året fælder mange arter deres fjer og lever derfor mere skjult i vegetationen. I år er der dog påfaldende og usædvanlige nedgange i antallet af flere observerede arter. Måske er nogle af de trækfugle, som normalt indfinder sig nordfra i løbet af efteråret, som følge af klimaændringerne blevet nærmere deres yngleområder, så vi ikke i samme omfang som tidligere får besøg af dem i Danmark. Det gør sig dog ikke gældende for en standfugl som skovspurven, som har haft en markant nedgang i sensommeren og efteråret sammenlignet med sidste år, siger Knud Flensted.
Tællinger tager pulsen på fuglelivet
Siden 1. marts 2023 har ornitologer landet over lavet spontantællinger, som populært sagt tager pulsen på de almindelige fuglearters aktuelle situation.
- Vi kan se, at der overordnet set er færre individer af havearterne i 2024 sammenlignet med 2023. Fuglene er ikke forsvundet, men de er blevet mere fåtallige. Hos nogle af de meget almindelige arter er der op til 50 procent færre individer i nogle måneder. Det er særligt markant hos arter som blåmejse, bogfinke, dompap, musvit, solsort og stor flagspætte, siger Daniel Palm Eskildsen, der er biolog i DOF BirdLife og som koordinerer spontantællingerne og drager viden ud af dem.
- Tællemetoden gør det muligt at følge de almindelige fuglearter året igennem, og når der er lavet tilstrækkeligt med tællinger, kan der for eksempel udarbejdes kort over trækfuglenes ankomst hen over Danmark. Også kort over fuglenes tæthed i landet kan give os mere nuanceret viden om de enkelte arters forekomst gennem året, siger Daniel Palm Eskildsen.
Belgien er kilde til inspiration
I flere lande i Europa udføres fugletællinger, der svarer til de spontantællinger, der laves i Danmark.
Inspirationen til denne metode til fugleovervågning i det danske landskab stammer dog især fra Belgien, oplyser Daniel Palm Eskildsen.
I Belgien viste tællingerne for eksempel et dyk i antallet af solsorte fra uge 26 i 2017. Og der blev i en periode fundet mange døde solsorte i landskabet. Det viste sig, at mange af droslerne var ramt af usutu-virus. I 2018 var alt stort set normalt igen.
Belgiens pendant til spontantællinger viste både dykket i antallet af solsorte og situationen, da forekomsten af solsorte i Belgienpå ny var normalt.
På den måde kan spontantællinger være med til at tage pulsen på almindelige fuglearter på alle tider af året.
Kontakter
Knud N. FlenstedBiologDansk Ornitologisk Forening (DOF) / BirdLife Danmark
Tlf:21 24 22 75knud.flensted@dof.dkDaniel Palm EskildsenBiologDansk Ornitologisk Forening (DOF) / BirdLife Danmark
Tlf:33 28 38 50Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra DOF BirdLife
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DOF BirdLife
September sensation: Blå glente-par forbereder sig på at yngle i Danmark9.9.2025 10:12:12 CEST | Nyhed
I omkring en uge har et par blå glenter holdt til i et åbent landskab ved Aulum i Vestjylland. De ekstremt sjældne rovfugle har parret sig gentagne gange, og alt tegner til, at fuglene vil yngle trods det sene tidspunkt af året. Det er første gang i Danmark, at blå glente etablerer territorium.
Jagt gør vandfugle i Danmark mere sky, end de er i andre lande29.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jagtsæsonen starter d. 1. september: Danske andefugle og gæs flygter på 10-12 gange så lange afstande, som de gør i lande med ingen eller kun lidt jagt på vandfugle. Det dokumenterer flere end 8.100 målinger af fugles flugtafstand, som er udført verden over, oplyser DOF BirdLife
Dødelig virus på ny fundet i danske solsorte26.8.2025 11:49:29 CEST | Pressemeddelelse
Midt i august har Statens Serum Institut (SSI) konstateret usutu-virus i to solsorte fundet døde i København. Den myggeoverførte dødelige usutu-virus forårsagede i efteråret 2024 massedød blandt drosler i Tyskland og Danmark. Der blev fundet smitte i en lang række danske kommuner. Befolkningen bliver opfordret til at holde et vågent øje med svækkede eller døde drosler.
Sæson for sort sol og hvid sol21.8.2025 05:30:00 CEST | Nyhed
Fugletrækket med kurs mod syd er godt i gang, og ved mange danske kyster stimler stære og vadefugle sammen for at flyve i flok. Stærene sørger for sort sol, rylerne tager sig af hvid sol. De himmelske fænomener kan opleves mange steder Danmark over, men det ses særligt intenst flere steder i Vadehavet.
Lyse udsigter for de hvide hejrer16.8.2025 06:30:00 CEST | Nyhed
I løbet af få årtier er antallet af sølvhejrer i den danske natur eksploderet, så arten fra en status som meget sjældent i dag er almindelig og udbredt over det meste af landet. I år er den danske ynglebestand af sølvhejre tæt på 100 par. I denne tid gæster et stigende antal sølvhejrer danske vådområder på strejftog fra syd. Da kan man opleve flokke af de hvide hejrer mange steder i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum