Næstved Kommune samler al rengøring
Synlig rengøring og to store delområder i stedet for syv skal gøre det nemmere for leverandørerne at skabe sammenhængende fuldtidsstillinger til deres ansatte. Kongsvang Cleaning & Facility A/S overtager al kommunens rengøring fra 1. januar 2025.

De kommende seks år er det ansatte fra rengøringsfirmaet Kongsvang Cleaning & Facility A/S, der svinger støvsuger, gulvmoppe og lokker nullermænd ud af radiatorerne på alle kommunens 190 adresser.
Virksomheden har vundet begge delaftaler i sommerens rengøringsudbud og skal efter nytår gøre rent på et samlet areal, der svarer til mere end 59 bygninger som Rådmandshaven, hvis man regner ud fra grundarealet.
Rengøringen er blevet samlet i to store delområder, hvor der tidligere var syv. Det fortæller Morten Reuber Nielsen, chef for Center for Ejendomme og Indkøb i Næstved Kommune.
- Vi har samlet rengøringen i to store udbud for at give vores leverandører de bedste muligheder for at skabe sammenhængende timer til deres ansatte. I Næstved Kommune vægter vi arbejdsmiljøet højt, derfor er vi optagede af, at det også afspejler sig i de aftaler, vi laver med erhvervslivet. Kontrakten er seks-årig, og vi forventer, at det vil være med til at give tryghed for rengøringsselskabets medarbejdere. Derudover håber vi, at det giver selskabet mulighed for at uddanne deres ansatte indenfor rengørings- og servicefaget til blandt andet serviceassistenter, siger han og fortsætter:
- Vi glæder os til at udbygge samarbejdet med Kongsvang Cleaning & Facility A/S, der allerede står for rengøringen i nogle af vores bygninger i dag. Virksomheden kommer med en grøn profil og et fokus på bæredygtighed, som harmonerer med kommunens ønske om at være førende på erhverv og bæredygtighed.
Dialog med tilbudsgivere resulterede i genudbud
I aftalen med den nye rengøringsleverandør er der blandt andet lagt vægt på, at personalet bliver instrueret og uddannet tilstrækkeligt, og at der er en plan for rekruttering og tilknytning af medarbejderne for eksempel via attraktive vilkår.
Det ligger godt i tråd med rengøringsfirmaets DNA, fortæller Jørgen Hertz, der er direktør for Kongsvang Cleaning & Facility A/S:
- Vi er glade for, at vi har vundet kontrakten med Næstved Kommune. Det er en stor opgave, som vi er glade for, fordi vi deler kommunens fokus på og ønske om at skabe et godt arbejdsmiljø med et højt fagligt niveau. Vores medarbejdere brænder for deres fag, og vi arbejder målrettet med kvalitet, integration, uddannelse og miljø. Det giver vilkårene i kontrakten os gode muligheder for, blandt andet fordi den er seks-årig. Vi har haft en rigtig god dialog med Næstved Kommune i forbindelse med udbuddet, og vi har været glade for samarbejdet på de adresser, hvor vi hidtil har stået for rengøringen. Nu er vi i fuld gang med forberedelserne og glæder os til at overtage al rengøringen i kommunen i det nye år.
I Næstved Kommune er det politisk besluttet, at rengøringen skal foregå i dagtimerne mellem kl. 5.00 og 18.00, hvor det er muligt. Ved synlig rengøring bliver rengøringspersonalet en del af arbejdspladsens hverdag.
Kontakter
Morten Reuber NielsenCenterchefCenter for Ejendomme
Tlf:30584362morrni@naestved.dkJørgen HertzDirektørKongsvang Cleaning & Facility A/S
Tlf:22249910jh@kongsvang.netEmil KarstensenKommunikationsansvarligKongsvang Cleaning & Facility A/S
Tlf:22245742eka@kongsvang.netKommunikationPressevagten, Næstved Kommune
Tlf:55 88 50 55kommunikation@naestved.dkBilleder


Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Næstved Kommune og VUC Storstrøm styrker samarbejdet om at uddanne unge og voksne12.9.2025 08:30:34 CEST | Pressemeddelelse
En ny samarbejdsaftale med VUC Storstrøm skal styrke arbejdet med at efteruddanne og opkvalificere borgere og medarbejdere i kommunen. Aftalen gælder til og med 2027.
Næstved er for andet år i træk Sjællands mest erhvervsvenlige kommune4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Kommune springer til en 11. plads på Dansk Industris liste over landets mest erhvervsvenlige kommuner. Desuden er kommunen igen den mest erhvervsvenlige af kommunerne på Sjælland. Det er især et stærkt samarbejde, effektiv service og en markant erhvervsudvikling, som virksomhederne kvitterer for.
1051 børn skifter madpakken ud med madordning1.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
19 daginstitutioner i Næstved Kommune skal nu til at servere sunde måltider for børnene. Det sker efter et flertal af forældre i hver institution har sagt ja tak til madordning til deres barn. Dermed vil i alt 26 ud af kommunens 47 daginstitutioner nu have madordning.
Dansk-tysk skoleudveksling skal have et løft28.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når unge i Femern Bælt-regionen mødes, skabes gode minder, og der styrkes både sprog, kulturforståelse og europæisk udsyn.
Lokal trepart enig om plan for Østersøen27.8.2025 14:26:16 CEST | Pressemeddelelse
Den Lokale Trepart omkring Østersøen godkendte onsdag en plan for omlægning af arealer. Særligt tre områder med store kvælstofmål har været knaster i forhandlingerne, men trepartens medlemmer er alligevel blevet enige om et forslag, som vil kunne sikre målopfyldelse. De seks kommuner omkring Østersøen går nu i gang med at kontakte de berørte lodsejere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum