Næstved Kommune samler al rengøring
Synlig rengøring og to store delområder i stedet for syv skal gøre det nemmere for leverandørerne at skabe sammenhængende fuldtidsstillinger til deres ansatte. Kongsvang Cleaning & Facility A/S overtager al kommunens rengøring fra 1. januar 2025.

De kommende seks år er det ansatte fra rengøringsfirmaet Kongsvang Cleaning & Facility A/S, der svinger støvsuger, gulvmoppe og lokker nullermænd ud af radiatorerne på alle kommunens 190 adresser.
Virksomheden har vundet begge delaftaler i sommerens rengøringsudbud og skal efter nytår gøre rent på et samlet areal, der svarer til mere end 59 bygninger som Rådmandshaven, hvis man regner ud fra grundarealet.
Rengøringen er blevet samlet i to store delområder, hvor der tidligere var syv. Det fortæller Morten Reuber Nielsen, chef for Center for Ejendomme og Indkøb i Næstved Kommune.
- Vi har samlet rengøringen i to store udbud for at give vores leverandører de bedste muligheder for at skabe sammenhængende timer til deres ansatte. I Næstved Kommune vægter vi arbejdsmiljøet højt, derfor er vi optagede af, at det også afspejler sig i de aftaler, vi laver med erhvervslivet. Kontrakten er seks-årig, og vi forventer, at det vil være med til at give tryghed for rengøringsselskabets medarbejdere. Derudover håber vi, at det giver selskabet mulighed for at uddanne deres ansatte indenfor rengørings- og servicefaget til blandt andet serviceassistenter, siger han og fortsætter:
- Vi glæder os til at udbygge samarbejdet med Kongsvang Cleaning & Facility A/S, der allerede står for rengøringen i nogle af vores bygninger i dag. Virksomheden kommer med en grøn profil og et fokus på bæredygtighed, som harmonerer med kommunens ønske om at være førende på erhverv og bæredygtighed.
Dialog med tilbudsgivere resulterede i genudbud
I aftalen med den nye rengøringsleverandør er der blandt andet lagt vægt på, at personalet bliver instrueret og uddannet tilstrækkeligt, og at der er en plan for rekruttering og tilknytning af medarbejderne for eksempel via attraktive vilkår.
Det ligger godt i tråd med rengøringsfirmaets DNA, fortæller Jørgen Hertz, der er direktør for Kongsvang Cleaning & Facility A/S:
- Vi er glade for, at vi har vundet kontrakten med Næstved Kommune. Det er en stor opgave, som vi er glade for, fordi vi deler kommunens fokus på og ønske om at skabe et godt arbejdsmiljø med et højt fagligt niveau. Vores medarbejdere brænder for deres fag, og vi arbejder målrettet med kvalitet, integration, uddannelse og miljø. Det giver vilkårene i kontrakten os gode muligheder for, blandt andet fordi den er seks-årig. Vi har haft en rigtig god dialog med Næstved Kommune i forbindelse med udbuddet, og vi har været glade for samarbejdet på de adresser, hvor vi hidtil har stået for rengøringen. Nu er vi i fuld gang med forberedelserne og glæder os til at overtage al rengøringen i kommunen i det nye år.
I Næstved Kommune er det politisk besluttet, at rengøringen skal foregå i dagtimerne mellem kl. 5.00 og 18.00, hvor det er muligt. Ved synlig rengøring bliver rengøringspersonalet en del af arbejdspladsens hverdag.
Kontakter
Morten Reuber NielsenCenterchefCenter for Ejendomme
Tlf:30584362morrni@naestved.dkJørgen HertzDirektørKongsvang Cleaning & Facility A/S
Tlf:22249910jh@kongsvang.netEmil KarstensenKommunikationsansvarligKongsvang Cleaning & Facility A/S
Tlf:22245742eka@kongsvang.netKommunikationPressevagten, Næstved Kommune
Tlf:55 88 50 55kommunikation@naestved.dkBilleder


Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Næstved Kommune runder 85.000 indbyggere3.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Over de seneste fem år er indbyggertallet steget med 2.000 borgere, så der nu bor 85.007 indbyggere i Næstved Kommune. Det er Lille Næstved (Næstved by), Næstved Nord (Næstved by) og Glumsø, der procentvis har haft den største stigning i antallet af beboere de seneste fem år.
Næstved i top 5 på liste med mest solgt erhvervsjord2.7.2025 13:01:58 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Kommune er i top 5 på listen over kommuner i landet, hvor der er solgt flest kvadratmeter jord til erhverv i 2024. Blandt kommunerne øst for Storebælt placerer Næstved sig som nummer 2 med 115.013 solgte kvadratmeter. Det viser Estate Medias årlige undersøgelse af jordsalg i Danmarks kommuner.
Nyt børnebibliotek er på vej i Næstved1.7.2025 08:44:14 CEST | Pressemeddelelse
Den 3. oktober slår Næstved Bibliotek dørene op til et helt nyt børnebibliotek, der skal vække læselyst gennem leg, sansning og fordybelse.
Intens indsats i Lokale Treparter: ”Det tegner godt”23.6.2025 12:07:53 CEST | Pressemeddelelse
Gennem fem måneder har De Lokale Treparter for Smålandsfarvandet og Østersøen arbejdet intenst på at identificere arealer, der kan omlægges til gavn for klima, miljø og natur. Samarbejdet skrider frem efter planen, og treparterne forventer at godkende et katalog med potentielle omlægningsprojekter efter sommerferien.
Næstved Kommune videreudvikler børnekulturen: Næssi og Ensemble Storstrøm i nyt samarbejde20.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Børnehavebørn i Næstved Kommune kan snart opleve Næssis sange i et helt nyt koncertformat sammen med Ensemble Storstrøm og Ulla Abdullas Cocobongoband. De nye toner skal sætte fokus på følelser og fordybelse hos de yngste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum