TryghedsGruppen fik et resultat på 1.378 mio. DKK i årets første tre kvartaler

TryghedsGruppen opnåede et resultat på 1.378 mio. DKK i årets første tre kvartaler primært som følge af et positivt forsikringsserviceresultat og investeringsresultat i Tryg - herunder lavere omkostninger til vejr- og storskader sammenlignet med samme periode sidste år. Resultatet er en forbedring i forhold til sidste år, hvor årets første tre kvartaler gav et resultat på 491 mio. DKK.
Aktieopkøb fortsætter
TryghedsGruppen gennemførte i tredje kvartal et aktieopkøbsprogram på 50 mio. kr. og tog dermed endnu et skridt på vejen mod at øge ejerandelen af Tryg. Ved udgangen af tredje kvartal var ejerandelen således steget til 47,9 procent fra 47,2 procent efter tredje kvartal 2023. TryghedsGruppen har et mål om på sigt at øge ejerandelen af Tryg til over 50 procent, herunder via yderligere aktieopkøbsprogrammer.
”Vi glæder os over, at vi også efter tredje kvartal står med et rigtig solidt resultat, som primært er drevet af de positive finansielle resultater i Tryg. Vi ser samtidig frem til løbende at øge vores ejerandel af Tryg gennem de aktieopkøbsprogrammer, vi iværksætter,” siger Jørn Rise Andersen, bestyrelsesformand i TryghedsGruppen.
TrygFonden fastholder uddelingsniveau
TrygFonden har uddelt 402 mio. DKK i årets første tre kvartaler. Der er fortsat afsat en samlet pulje på op til 680 mio. DKK for hele året. TrygFonden fastholder dermed et stabilt og højt uddelingsniveau med mulighed for flere tryghedsskabende aktiviteter i 2024. På TryghedsGruppens repræsentantskabsmøde i oktober blev det besluttet at øge TrygFondens uddelingsramme til op til 700 mio. DKK for 2025.
TrygFonden har i tredje kvartal blandt andet støttet følgende:
- TrygFonden har bevilget 5,7 mio. kr. til Dansk Flygtningehjælp (DRC) til projektet ”Livet går videre”, der gennem netværk og individuel støtte skal bidrage til at mindske isolationen samt styrke livskvaliteten og trivslen for traumatiserede flygtninge i Danmark.
- TrygFonden har bevilget 5 mio. kr. til foreningen Specialsport.dk. Donationen går til et projekt, der har til formål at styrke livskvaliteten for elever i specialskoler gennem systematisk tilknytning til et fritidsfællesskab.
- TrygFonden har bevilget knap 10 mio. kr. til Dansk Erhverv. Donationen går til et projekt, der skal opkvalificere arbejdstageres digitale færdigheder på tværs af fagområder for at sikre digital inklusion og arbejdsmarkedsparathed.
Kontakt
Robert Neimanas, pressechef, telefon 93 94 02 05 eller e-mail rob@tryghedsgruppen.dk
Om TryghedsGruppen
TryghedsGruppen er en medlemsdemokratisk virksomhed med 1,5 mio. medlemmer og den største aktionær i forsikringsselskabet Tryg. Vi udbetaler i år ca. 1 mia. kr. i medlemsbonus og står bag TrygFonden, der årligt uddeler op til 680 mio. kr. til almennyttige projekter.
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra TryghedsGruppen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TryghedsGruppen
TryghedsGruppens nye bestyrelse på plads13.3.2025 19:47:49 CET | Pressemeddelelse
Repræsentantskabsmødet i TryghedsGruppen gav både genvalg og nyvalg til TryghedsGruppens bestyrelse. Jørn Rise Andersen blev genvalgt som formand.
TryghedsGruppen opnår resultat på 1.525 mio. kr. og indstiller til medlemsbonus28.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
TryghedsGruppen kom ud af 2024 med et samlet resultat på 1.525 mio. kr. Bestyrelsen indstiller til en medlemsbonus på 6 procent af medlemmernes præmie svarende til maksimalt 1.050 mio. kr.
21 kandidater i Region Hovedstaden er valgt: Nu får de indflydelse på donationer og medlemsbonus5.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Stemmerne er talt op, og det står klart, hvilke 21 kandidater TryghedsGruppens medlemmer i Region Hovedstaden har valgt til repræsentantskabet. De skal nu være med til bl.a. at beslutte, hvilke lokale projekter TrygFonden skal støtte, og om der skal udbetales bonus til TryghedsGruppens medlemmer.
Region Hovedstaden skal til valg: Tryghed og bonus er på stemmesedlen20.1.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad er vigtigt for, at du føler dig tryg, der hvor du bor? Det skal 530.000 borgere i Region Hovedstaden tage stilling til, når de kan stemme til TryghedsGruppens valg til repræsentantskabet.
Stil op – og gør Hovedstaden mere tryg25.10.2024 08:09:17 CEST | Pressemeddelelse
Vil du være med til at bestemme, hvad TryghedsGruppen skal arbejde for? Nu kan du stille op til valg i TryghedsGruppen. Bliver du valgt, kan du gøre noget for trygheden – både i Hovedstaden og i resten af landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum