København har ikke boligområder på parallelsamfundslisten
1.12.2024 20:11:25 CET | Københavns Kommune Økonomiforvaltningen | Pressemeddelelse
Københavns Kommune har i mange år udført en markant indsats med at løfte udsatte københavnske boligområder. Indsatsen blev bekræftet sidste år, hvor man for første gang ikke længere havde boligområder på listen over parallelsamfund. Den position fastholder København i 2024.

Mjølnerparken, Aldersrogade og Lundtoftegade er i dag alle områder under en positiv forandring. Men sådan har det ikke altid været. København har i mange år haft udsatte boligområder, som optrådte på statens liste over parallelsamfund. Sådan er ikke længere. To år i træk har København ikke haft nogen boligområder på statens nye liste over parallelsamfund.
”I København har vi i mange år arbejdet målrettet med at udvikle byens udsatte boligområder til gavn for bylivet og beboerne, som alle har mærket og set en mere positiv forandring. Jeg er glad for, at indsatsen også afspejles i listen over parallelsamfund, hvor vi for andet år i træk ikke har boligområder med. Men vi har stadig forebyggelsesområder på listen, så vi skal fortsat investere i at løfte boligområderne i København. Derfor afsatte vi også i vores seneste budget ca. 100 mio. kr. til at styrke indsatsen”, siger overborgmester Lars Weiss.
Blandt kommunens mange indsatser med at løfte de københavnske boligområder i en mere positiv retning tæller bl.a. opgradering og omdannelse af boligområderne, herunder boligsociale indsatser. Det gælder også hjælp til hjemmegående til at komme i job eller uddannelse. Idrætsprojekter og familieindsatser, der hjælper udsatte børn og unge og forebygger kriminalitet. Et kvalitetsløft af dagtilbuddene til gavn for børnene. Det resulterer blandt andet en mere blandet beboersammensætning og en positiv udvikling.
Social-, Bolig- og Ældreministeriet liste over omdannelsesområder, parallelsamfund, udsatte boligområder samt forebyggelsesområder udkommer en gang årligt, og måler bl.a. på indkomst, uddannelse, tilknytning til arbejdsmarked og kriminalitet.
Listen for 2024 viser, at København ikke har fået udpeget nogle områder hverken som udsat boligområder eller parallelsamfund. Men der er udpeget 15 boligområder som forebyggelsesområde. Her optræder Frederiksholm i Sydhavnen for første gang som et forebyggelsesområde. Det skyldes, at andelen af beboere med ikke-vestlig herkomst er steget til over 30%.
FAKTA
- Med Budget 2025 afsatte de københavnske politikere ca. 100 mio. kr. til at sikre en langsigtet, positiv udvikling i de udsatte boligområder. Af disse midler går bl.a. 25 mio. kr. til anlæg og nyt liv til parken ved Bispeengen i Lundtoftegade.
- I 2010 havde Københavns Kommune 10 områder på statens liste over parallelsamfund. Det drejede sig om boligområderne Mjølnerparken, Tingbjerg/Utterslevhuse, Aldersrogade, Bispeparken, Lundtoftegade, Hørgården, Gadelandet/Husumgård, Akacieparken, Blågården og Sjælør Boulevard. I 2022 var Tingbjerg og Aldersrogade ikke længere på listen, og i 2023 blev Mjølnerparken også taget af listen.
- 15 boligområder i København er udpeget som forebyggelsesområde pr. 1. december 2024.
- Aldersrogade
- Tingbjerg/Utterslevhuse
- Hørgården
- Bispevænget m.v.
- Bellahøj
- Bispeparken
- Blågården
- Folehaven
- Gullandsgården m.v.
- Lundtoftegade
- Remisevænget
- Sjælør Boulevard
- Frederiksholm (ny)
- Glumsøparken m.v.
- Stærevej m.v.
Kontakt
For yderligere oplysninger eller kontakt til overborgmester Lars Weiss, kontakt teamleder for presse Simon Kærup, tlf. 2492 6298, mail: el1u @kk.dk
Billeder

Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
København bliver vært for kæmpe sportsfest i 202817.6.2026 06:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Politikerne i København har netop sagt ja til at afholde DM-ugen i juni 2028 med mere end 40 forskellige sportsgrene og – som noget helt nyt – nordiske mesterskaber i udvalgte discipliner.
I lyset af mulig ny S-togstunnel: Politikere i København tager næste skridt i udvidelsen af metroen10.6.2026 11:00:10 CEST | Pressemeddelelse
Staten er i gang med at undersøge mulighederne for at bygge en ny S-togstunnel i København. Det får nu politikerne på Københavns Rådhus til at sætte gang i en analyse af, hvordan en udvidelse af metroen kan se ud, hvis S-togstunnellen realiseres.
Unik mulighed: Vær med til stort folkecykelløb i hjertet af København9.6.2026 07:06:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Copenhagen Sprint rammer byen den 13. juni, kan københavnere og besøgende se frem til en festlig start på cykelfesten. Kl. 13 går starten til det store folkecykelløb nemlig, hvor børn og voksne får mulighed for at cykle på den lukkede 10 km lange rute – blot få timer før verdenseliten sprinter på samme rute.
Ny undersøgelse: Her er tallene for trygheden i København4.6.2026 07:06:00 CEST | Pressemeddelelse
86 procent af københavnerne føler sig trygge i deres nabolag. Det er en smule lavere end sidste år, viser ny tryghedsundersøgelse. Faldet skyldes blandt andet, at flere føler sig utrygge på Christianshavn – og så er stationer og stoppesteder fortsat de steder, hvor flest, særligt kvinder, føler sig utrygge.
Kunst, historie og gratis oplevelser: Prøv ny cykelrute gennem Københavns Kulturkvarter3.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 13. og 14. juni 2026 indtager World Tour cykelløbet Copenhagen Sprint for anden gang Københavns gader. Med cykelløbet følger et brag af en cykelfest, hvor du i år kan hoppe på cyklen og prøve Culture Sprint gennem Kulturkvarteret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum