FCK hyldes på Københavns Rådhus
F.C. København har vundet Superligaen for 16. gang og sætter dermed ny rekord som den danske fodboldklub med flest mesterskaber - nogensinde. Det skal selvfølgelig fejres med flag og rådhuspandekager. Fejringen finder sted tirsdag d. 24. juni 2025 på Københavns Rådhus. Fodboldfans og pressen er velkomne.

FCK er danske mestre i herrefodbold, og det skal markeres med rådhuspandekager og stor hyldest. Overborgmesteren inviterer alle fodboldfans – store som små – med til fejringen i Rådhushallen sammen med spillerne fra FCK.
”Som stor fan af klubben glæder det mig, at F.C. København hiver guldet hjem til byen og samtidig sætter en imponerende rekord i dansk fodbold. Det skal naturligvis fejres med manér på rådhuset. Et stort tillykke til spillerne, trænerstaben og alle fansene. Det er en fantastisk bedrift og en stor inspiration for fodboldglade børn og unge i hele byen,” siger overborgmester Lars Weiss (S).
”Vi er meget glade for at blive inviteret på besøg på rådhuset, så vi i fællesskab kan fejre F.C. Københavns 16. danske mesterskab og 10. pokaltitel. Det er en historisk milepæl, og det er fantastisk, at vi kan samle byen omkring de store triumfer, så vi glæder os også over, at Københavns Kommune gjorde det muligt for os at holde en kæmpe sejrsfest i Fælledparken,” siger F.C. Københavns CEO, Jacob Lauesen.
Hvis man vil have autografer og billeder med spillerne, skal man gå ind via hovedindgangen og være i Rådhushallen senest kl. 15.45. Det foregår efter talerne kl. 16.35, hvor spillerne vil sidde klar ved et langbord inde i Rådhushallen.
Pressetilmelding
Pressetilmelding er nødvendig til pressekonsulent Frederik Skafte Bjørn på: ep41@kk.dk eller tlf. 30 53 42 26 senest mandag d. 23. juni.
Pressepools
Der vil være en pressepool placeret ved rådhusets hovedindgang i forbindelse med spillernes ankomst. Derudover vil der være en pressepool indenfor i Rådhushallen. Oplys venligst ved pressetilmelding, om der ansøges om presseakkreditering til begge pools.
Tid og sted
Arrangementet holdes i Rådhushallen på Københavns Rådhus tirsdag d. 24. juni kl. 16.15 til 17.15. Mødetid for pressen er kl. 15.45 ved Rådhusets hovedindgang.
Program
15.45: Pressen venter foran hovedindgangen og i Rådhushallen + gæsterne ankommer i Rådhushallen.
16.15: Spillertruppen ankommer i bus. Overborgmester Lars Weiss tager imod spillertruppen.
16.18: Overborgmester Lars Weiss ledsager spillertruppen til Rådhushallen og holder velkomsttale.
16.25: F.C. Københavns CEO, Jacob Lauesen, holder tale.
16.35: Mulighed for autografer og billeder med spillerne + rådhuspandekager til alle.
17.10: Spillerne ledsages til hovedindgangen.
17.15: Arrangementet forventes afsluttet.
Obs! F.C. København gør opmærksom på, at nogle spillere ikke kan være til stede, da flere endnu er på ferie grundet deres deltagelse i landskampe efter Superligasæsonens afslutning.
Nøgleord
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Flere og flere dumper dansk og matematik: Disse faktorer har betydning for at bestå27.6.2025 12:59:01 CEST | Pressemeddelelse
Et stigende antal elever i de københavnske folkeskoler består ikke dansk og matematik i 9.klasse. En ny analyse fra Københavns Kommune udpeger hvilke faktorer, der kan have betydning for, om eleverne består.
For første gang: Nu rejser Københavns Kommune skov uden for kommunegrænsen24.6.2025 10:23:20 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere på året afsatte politikerne i Københavns Kommune 12 millioner kroner til at rejse skov uden for kommunegrænsen af klimamæssige hensyn. Nu er de første skove i gang med at blive rejst.
Danmarks første Copenhagen Sprint blev en cykelfest på tværs af ruten22.6.2025 17:39:53 CEST | Pressemeddelelse
Det første World Tour cykelløb trak mange tusinde tilskuere ud på ruten fra Roskilde til København. Både ryttere, publikum, vejr og vind var i topform, da Copenhagen Sprint løb af stablen den 21. og 22. juni.
Kom med til folkecykelløb i hjertet af København20.6.2025 07:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Copenhagen Sprint ruller gennem byen den 21. juni, starter dagen med en fest for alle københavnere og besøgende. Kl. 11 byder overborgmester Lars Weiss velkommen til det store folkecykelløb, hvor folk i alle aldre får mulighed for at cykle på den lukkede 11 km lange rute – timer før verdenseliten skal dyste på samme strækning.
REMINDER: Pressebriefing om Copenhagen Sprint: 10. juni 2025 i Internationalt Presse Center (IPC)6.6.2025 08:05:00 CEST | Presseinvitation
Den 21. og 22. juni 2025 lægger Danmark for første gang asfalt til det nye World Tour-cykelløb fra Roskilde til København. Der er lagt op til cykelløb i verdensklasse, når verdens bedste cykelryttere dyster i Copenhagen Sprint. Pressebriefing tirsdag 10. juni med information om program og pressefaciliteter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum