Beskæftigelsesministeriet

Nyt tilsyn skal sikre ansatte ordentlige boligforhold

Del

Et bredt flertal i Folketinget har vedtaget to lovforslag, der giver myndighederne endnu stærkere værktøjer i kampen mod social dumping.

Uhumske lejre, beskidte boliger og dårlige vand- og toiletforhold er virkeligheden for nogle ansatte, der lejer boliger af arbejdsgiveren. Det skal et nyt boligtilsyn fra Arbejdstilsynet være med til at dæmme op for.

Torsdag har et bredt flertal i Folketinget besluttet, at der fra den 1. juli 2025 skal være krav til blandt andet opvarmning, indeklima og rent drikkevand, når arbejdsgivere stiller boliger til rådighed for deres ansatte. Det indeholder også et krav om, at der som udgangspunkt ikke må bo flere end to personer pr. beboelsesrum, så der kan undgås eksempler som sagen fra Padborg, hvor udenlandske chauffører boede under usle forhold. Arbejdstilsynet kan fremover også lave et tilsyn og gribe ind, hvis ansatte er indkvarteret i kummerlige boliger.

Det andet forslag styrker indsatsen mod illegal arbejdskraft. Fra 1. januar 2025 skal ansatte vise gyldig legitimation for at bevise, at de opholder sig lovligt i Danmark, hvis Arbejdstilsynet eller Styrelsen for International Rekruttering og Integration beder om det på tilsyn. Det vil blandt andet betyde, at illegale arbejdere fremover ikke kan undskylde sig med, at de hverken kan huske deres eget navn eller hvem, de arbejder for.

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:

- Vi vil ikke acceptere social dumping. Det er noget af det mest skadelige for det danske arbejdsmarked, og vi ser fortsat grimme eksempler på virksomheder, som på det groveste udnytter billig arbejdskraft.

- Langt de fleste virksomheder i Danmark har gode forhold og orden i sagerne. Det skal ikke gå ud over det store flertal af virksomheder, fordi de konkurrerer mod nogle brodne kar, som snyder. Det er i alles interesse, at vi giver mulighed for at slå hårdt ned på dem, der udsætter deres medarbejdere for fare. Derfor er det godt, at et flertal i Folketinget er med på at slå hårdt ned på dem, der ikke spiller efter reglerne og udnytter billig udenlandsk arbejdskraft.

Initiativerne i de to lovforslag stammer fra aftalen om social dumping i foråret, som du kan læse her.

Du kan læse mere om de to vedtagne lovforslag her:

https://www.ft.dk/samling/20241/lovforslag/l14/index.htm

https://www.ft.dk/samling/20241/lovforslag/l15/index.htm

Kontakter

Beskæftigelsesministeriet

Pressevagt: 51232830

Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse

Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for april 202520.6.2025 08:08:23 CEST | Pressemeddelelse

I april 2025 var der 3.055.700 lønmodtagere i job. Det er 5.400 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,2 procent. Siden april 2024 er der dermed samlet set kommet 35.200 nye beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 5.200 flere lønmodtagere fra marts til april 2025. I samme periode er der kommet 200 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Der er fortsat stor aktivitet i vores virksomheder, og beskæftigelsen har endnu en gang taget et hop opad. Det er virkelig bemærkelsesværdigt, at dansk erhvervsliv formår at stå så stærkt i en urolig verdensøkonomi med konstante trusler om international handelskrig". "Virksomhederne har stadig brug for nye medarbejdere og rigtig mange - herunder seniorer - er i job og spiller en vigtig rolle på vores arbejdsmarked. Der er også masser af potentiale i de 43.000 unge, der i dag står uden job og uddannelse. Det glæder mig, hver gang virksomheder giver unge mennesker med udfordringer

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye