DI: Erhvervslivet er klar til at spille aktiv rolle i det danske beredskab
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, mener, at erhvervslivet herhjemme skal spille en central og vigtig rolle i det danske beredskab. På den baggrund går DI nu sammen med en række medlemsvirksomheder aktivt med i initiativet ”Virksomhedsberedskabet”, som virksomheden Falck har taget initiativ til, og som lanceres i dag.

- Erhvervslivet kan spille en nøglerolle i at styrke det nationale beredskab. Private virksomheder har ekspertise inden for alt fra forsyning, transport og logistik, cybersikkerhed og produktion af fødevarer, energi og medicin, siger adm. direktør Lars Sandahl, DI, og fortsætter.
Muskelkraft
- Det er helt oplagt, at den store muskelkraft tænkes ind, når vi skal ruste os mod kriser – om det så er klimahændelser eller deciderede sikkerhedstrusler,
Virksomhedsberedskabet har til formål at styrke samarbejdet mellem offentlige myndigheder og private virksomheder, så vi sammen kan beskytte Danmark mod de mange komplekse trusler, vi står over for.
- I DI har vi gennem længere tid haft et stærkt fokus på beredskab, tvunget af alvorlige kriser som coronapandemien og nu også den russiske aggression over for Ukraine, som også truer hele sikkerheden i Europa. Derfor ligger det i naturlig forlængelse heraf, at vi sammen med de øvrige initiativer, vi er i gang med sammen med vores medlemmer, også går med i Virksomhedsberedskabet. Det er et godt initiativ fra Falck.
- Vi står i dag over for et helt anderledes trusselsbillede end tidligere. Sandsynligheden for cyberangreb og spionage – både fra kriminelle og fjendtlige stater – er stigende, og vi ser flere og flere hybride virkemidler blive taget i brug. Det er derfor afgørende, at vi tænker meget mere på tværs i det danske beredskab, siger Lars Sandahl.
Beskytte de svageste
Virksomhedsberedskabet vil i første omgang fokusere på at beskytte de svageste borgere i samfundet – dem, som ikke selv nødvendigvis kan ruste sig mod alverdens kriser, men som har brug for ekstra støtte og hjælp.
- Vi er rigtig glade for, at DI med deres omfattende medlemskreds støtter op om Virksomhedsberedskabet. Initiativet har til formål at styrke det samlede danske beredskab ved at mobilisere de enorme ressourcer, der findes i danske virksomheder, så de hurtigere kan bidrage effektivt i krisesituationer, siger CEO i Falck, Jakob Riis.
I krisesituationer kan virksomhederne eksempelvis sikre, at der er stabile leverancer af nødvendige varer og medicin til udsatte grupper, der muligvis ikke kan få adgang til disse ting på egen hånd.
Samarbejde med myndighederne
- Dansk Industri ser frem til at fortsætte dialogen og samarbejdet med myndighederne for at sikre, at Virksomhedsberedskabet bliver en succes. Det er nu, vi skal stå sammen og udnytte hinandens styrker og ekspertise til at skabe et mere robust og sikkert Danmark, siger Lars Sandahl.
Flere og flere virksomheder er i gang med at styrke deres eget beredskab. For at støtte virksomhederne har DI udarbejdet en lang række værktøjer, der skal hjælpe dem med at identificere risici og sårbarheder i deres forretning – det er med til at give virksomhederne et godt afsæt for en målrettet og prioriteret beredskabsplan. Jo stærkere virksomhedernes eget beredskab er, jo mere bidrager det til at øge robustheden i hele samfundet.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
DI: Etablering af Statsadvokaten er et nybrud18.12.2025 11:41:00 CET | Pressemeddelelse
Staten og Poul Schmith/Kammeradvokaten har indgået en aftale, der gradvist konkurrenceudsætter juridisk rådgivning i staten. Dansk Industri mener, det er en balanceret og klog aftale.
3F, DI og Byggeriets Uddannelser lancerer ny indsats for trivsel og trygge lærepladser17.12.2025 12:09:45 CET | Pressemeddelelse
Nye indsatser skal forebygge grænseoverskridende adfærd overfor lærlinge.
DI: Bureaukrati står i vejen for AI i det offentlige16.12.2025 08:29:31 CET | Pressemeddelelse
Regeringen, KL og Danske Regioner har i dag indgået en ny aftale om tre AI-storskalaprojekter. Erhvervsorganisationen Dansk Industri hilser aftalen velkommen, men peger samtidigt på, at aftalen ikke ændrer på, at alt for meget bureaukrati i form af uhensigtsmæssig lovgivning og regulering står i vejen for at forløse det kæmpestore potentiale ved at anvende kunstig intelligens.
DI: Regeringen løfter samfundssikkerheden markant – men erhvervslivet skal inddrages mere13.12.2025 07:16:45 CET | Pressemeddelelse
Regeringens beslutning om en langsigtet og ambitiøs investering i bekæmpelsen af hybride trusler betyder et markant løft af samfundssikkerheden. Sådan lyder reaktionen fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Men DI efterlyser en større involvering af det private erhvervsliv i planerne for et mere modstandsdygtigt Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum