SPAR åbner nyt supermarked i Esbjerg
2.12.2024 06:30:00 CET | Dagrofa ApS | Pressemeddelelse
Den 5. december åbner SPAR et helt nyt supermarked på Strandby Kirkevej. Købmand, Michael Tangaa, inviterer til den officielle åbning af det nye supermarked i Esbjerg Ø. Han vil være borgernes foretrukne supermarked med fokus på nærhed, et bredt udvalg af de varer, kunderne efterspørger, og han vil gøre butikken til et samlingspunkt for beboerne i lokalområdet.

SPARs nye supermarked åbner om få dage, og købmanden, Michael Tangaa, er klar til at byde kunderne velkommen på åbningsdagen, som skal fejres med manér. De fremmødte vil bl.a. blive budt på kaffe og morgenbrød, og butikken vil bugne af gode tilbud, som vil fortsætte hen over weekenden.
Et supermarked med tilpasset sortiment
Det nye supermarked er skabt helt fra bunden og udstyret med moderne inventar og et bredt sortiment, der matcher behovene hos områdets beboere. Butikken vil have særligt fokus på nemme måltidsløsninger og samtidigt tilbyde et stort udvalg af friske, danske varer, så dagligdagen bliver lidt lettere for kunderne uden, at de skal gå på kompromis med kvalitet.
Michael Tangaa, der har en solid baggrund som selvstændig købmand, glæder sig til at møde områdets beboere og levere en førsteklasses indkøbsoplevelse.
"Hvis vi kan gøre dagligdagen bare lidt nemmere for vores kunder, er det det hele værd. Vi er DIT lokale supermarked," siger Michael Tangaa.
En butik med hjertet på rette sted
SPAR Strandby Kirkevej bliver ikke kun en butik, men også en del af lokalsamfundet. Med planer om samarbejde med Ungecenteret og støtte til den lokale fodboldklub Jerne IF, vil butikken være med til at styrke det sociale sammenhold i området. Derudover er butikken placeret på Jerne Torv, hvilket giver rig mulighed for at arrangere aktiviteter og events, som kan samle hele kvarteret.
Kædedirektør, Esben Keller, glæder sig over åbningen af endnu et SPAR supermarked:” Vi åbner vores anden SPAR i Esbjerg i løbet af ganske kort tid, og jeg er sikker på, at borgerne vil tage lige så godt imod vores anden butik, som de har gjort med vores første. Beliggenheden er helt perfekt i forhold til Michaels drøm om at blive en lokalt forankret købmand i området, og jeg glæder mig til at følge hans nye eventyr i Esbjerg.”
SPAR Strandby Kirkevej byder alle velkommen til en festlig åbningsdag den 5. december og glæder sig til at blive en fast del af lokalområdet omkring Strandby Kirkevej.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkBilleder

Om Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Dagrofa Foodservice: Den stigende opbakning til ’Madscenen - for professionelle’ fortsætter10.9.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 9. september inviterede fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice til inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’ i TAP1 i København. Opbakningen var rekordstor med 1.800 deltagere, hvilket vidner om, at selvom branchen er blevet mere digital, så er de fysiske møder stadigvæk i høj kurs.
Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter28.8.2026 07:55:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny opgørelse fra en af Danmarks største fødevaregrossister, Dagrofa Foodservice, viser, at sommerklassikere som flødeis, grillpølser og friske jordbær igen i år har været et hit hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at slushice og Aperol Spritz fortsat er populære sommervalg.
Kolding-butik får solceller som en del af en national satsning på vedvarende energi24.8.2026 08:52:08 CEST | Pressemeddelelse
Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Det betyder også, at Cash & Carry-butikken i Kolding har fået installeret et nyt solcelleanlæg, som forventes at producere ca. 25% af butikkens strømforbrug.
Danske Slotshoteller skruer op for de kulinariske ambitioner og indgår nyt samarbejde med Dagrofa Foodservice18.8.2026 07:57:36 CEST | Pressemeddelelse
Danske Slotshoteller vil gøre gastronomien til en endnu større del af gæsteoplevelsen på virksomhedens seks slotshoteller. Som led i den strategiske satsning har Danske Slotshoteller indgået et nyt samarbejde med Dagrofa Foodservice om levering af råvarer og kulinarisk rådgivning.
Skolestart sætter fokus på skolemaden: Kun hver niende peger på prisen som det vigtigste14.8.2026 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
I denne uge er børn over hele landet vendt tilbage til klasselokalerne. Samtidig er Danmark i gang med en historisk satsning på skolemad. En ny undersøgelse viser, at danskerne især peger på mæthed, fællesskab og læring, når de bliver spurgt til værdien af skolemad – mens kun 11 procent fremhæver, at ordningen skal være billig for kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum